שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס, MCT
  מאיירים ערבים עם הקולגות: "עט חזק מקליע"
  רבים מהקריקטוריסטים בעולם הערבי הזדעזעו מהטבח שבוצע ב"שארלי הבדו". אחד מהם אמר ל-ynet: "אנחנו לא מפחדים לצייר נגד דאעש". יש מי שחשב אחרת: "הפיגוע - תירוץ לצרפת לרצוח מוסלמים". הביטו בקריקטורות

  הקריקטוריסטים בעולם הערבי קמו הבוקר (ה') ליום לא פשוט, אחרי טבח העיתונאים של מגזין הסאטירה הצרפתי "שארלי הבדו", שהתבצע על רקע קריקטורות שלעגו למוחמד. בזמן שחלקם הביעו הזדהות עם הנטבחים בקריקטורות שפרסמו, היו גם כאלה שחשבו שלא צריך להתנצל על האירוע, משום שהוא אינו משקף את האיסלאם כולו.

   

  הטבח בפריז - כתבות נוספות:

  דיווח בצרפת: אותרו המחבלים הנמלטים

  מחבל הסגיר עצמו. עולם מאוחד: 'כולנו שארלי'

  חסר בית ושני אחים מוסלמים: אלה המחבלים

   

  האיורים ההומוריסטים-ביקורתיים היו באופן מסורתי ממעוזי החופש של העולם הערבי, עוד לפני האביב הערבי וההתקוממות נגד השליטים. בעולם שבו העיתונים במזרח התיכון מהווים שופר של השליטים, אותן קריקטורות היו נקודת אור של חופש ביטוי והיוצרים שלהם לא חסכו מבוכה מהמבוקרים שלהם.

  הקריקטורה באל-אחבאר הלבנוני. "השוויון עף באוויר"
  הקריקטורה באל-אחבאר הלבנוני. "השוויון עף באוויר"

  הקריקטורה באל-ג'ומוהריה הלבנוני
  הקריקטורה באל-ג'ומוהריה הלבנוני

  העיפרון שובר את קנה הרובה בא-נהאר
  העיפרון שובר את קנה הרובה בא-נהאר

  העיפרון והעט שובר את הקליע באל-ערבי אל-ג'דיד
  העיפרון והעט שובר את הקליע באל-ערבי אל-ג'דיד

  אחרי הטבח, מצאו עצמם גם הקריקטוריסטים הערבים תחת מתקפה בשל זהותם של המחסלים מפריז. "אני חש היום זעם ומגנה בתוקף את הפשע הנתעב שמעוות את התדמית שלנו כמוסלמים. זה גונב את הדעה שלנו ואת התדמית שלנו מבלי שנוכל לעשות דבר", אמר ל-ynet אחד הקריקטוריסטים הבולטים בעולם הערבי, שבחר לא להיחשף. "אנחנו לא מפחדים לצייר נגד דאעש, הרבה קריקטוריסטים ערבים כבר עשו זאת".

   

  אותו קריקטוריסט טוען כי התגובה הראויה היא לגנות את הטרור ולעמוד לצד הקולגות שלהם ברחבי העולם. "נכון שיש כאלה שלא אוהבים את המגזין הזה ואת העובדה שהוא מפר את כל הערכים המוסריים והדתיים, אך כשיש הרג ודם נשפך, אנחנו צריכים לעמוד לצידם ולתמוך בזכות לחופש ביטוי. אמשיך בעבודה שלי ללא פחד, עכשיו אנחנו צריכים להרים את קולנו. אנחנו מגנים את הטרור של דאעש ודומיו ואת הטרור שנועד לפגוע בנו או באחרים בשם שלנו. זהו לא האיסלאם האמיתי. כולנו נמצאים באותה סירה".

   

  בבוקר אחרי הטבח במשרדי העיתון בפריז הקדישו עיתונים רבים בעולם הערבי שטח נרחב למעשה הטבח, כולל בקריקטורות. בעיתון הלבנוני אל-אחבאר, המזוהה עם חיזבאללה, הופיעה קריקטורה שבה שני אנשים שהושחלו על חרב ארוכה יחד עם העיפרון שלהם, ועליו כתוב 'שוויון עף באוויר'. גם בעיתון הלבנוני אל-ג'ומוהריה הקדישו קריקטורה לנושא שבה נראה איך הדם ניגר מהעט הכותבת - שממנה יוצא קליע.

  הקריקטורה בא-שרק אל אווסט. אדם חושב ורובים מכוונים עליו
  הקריקטורה בא-שרק אל אווסט. אדם חושב ורובים מכוונים עליו

  הקריקטורה באל-חיאת המשפיע
  הקריקטורה באל-חיאת המשפיע

  גם במרוקו הביעו הזדהות. העיתון היספרס
  גם במרוקו הביעו הזדהות. העיתון היספרס

  קריקטורה נוספת בעיתון במרוקו
  קריקטורה נוספת בעיתון במרוקו

  עיפרון ועליו הכיתוב דאעש. העיתון הכוויתי אל-ג'רידה
  עיפרון ועליו הכיתוב דאעש. העיתון הכוויתי אל-ג'רידה

  במרוקו גם כן הביעו הזדהות עם הקורבנות. שם הופיעה קריקטורה עם אישה שמנסה לגעת במילה "חירות", אולם סכין עם הכיתוב "חוק העיתונות" ננעצת בגבה. בקריקטורה נוספת נראים שני חמושים יורים, כשלצידם מגדל אייפל בגיליון של עיתון המתחיל לדמם.

   

  בעיתון אל-חיאת וא-שרק אל-אווסט הנפוצים והמשפיעים הופיעו קריקטורות ללא כיתוב, אך ניתן להסיק כי יוחסו למקרה. בא-שרק אל-אווסט ניצב אדם כשמעל ראשו "בועת מחשבה" כאשר רובים רבים מכוונים אליו. בעיתון אל-חיאת הוצגה קריקטורה של אדם הלבוש שחורים הכובל את ידיו של אדם אחר כסמל למעשה שביצעו אתמול המחבלים. בעיתון הכוויתי אל-ג'רידה נראה אדם בקריקטורה המחזיק ברובה שעליו כתוב דאעש וממנו יוצא עיפרון.

   

  היו גם קריקטורות אופטימיות יותר. הקריקטוריסט של העיתון 'אל-ערבי אל-ג'דיד' צייר קריקטורה שבה נאמר כי העט או העיפרון חזקים יותר מהקליע. בעיתון הלבנוני א-נהאר הופיעה קריקטורה שבה נראה כיצד העיפרון שובר את הקנה של הרובה.

   

  לצד הגינויים, היו גם כאלה שלא מיהרו להזדהות אוטומטית עם כאבה של צרפת. אחד מהם היה עורך העיתון הקטארי אל-ערב, עבדאללה אל-עד'בה, שצייץ בטוויטר תגובה שנויה במחלוקת שבה כתב: "אני מבקש מכם לא להתנצל על הרג העיתונאים בצרפת. אל תתנצלו על פשע שלא עשיתם". בהמשך כתב: "נראה שצרפת רוצה לפלוש ללוב כדי להילחם בטרור אחרי שכבשה את מאלי באותו תירוץ. הפיגוע הזה מהווה תירוץ טוב לרצוח מוסלמים".

   

  ציוציו עוררו נגדו ביקורת, והוא נאלץ להסביר את דבריו לרשת אל-ערבייה הסעודית. "התקפה נגד חפים מפשע היא בלתי מתקבלת על הדעת וצריכה להתקבל בגינוי. אני נגד הרג של עמיתיי העיתונאים. אבל למה זה חייב להתקשר לאיסלאם ולמוסלמים? יש קיצונים נוצרים וקיצונים יהודים. אף אחד לא מבקש מהכנסייה, למשל, לגנות את ההתקפות נגד המוסלמים בשבדיה וכדומה".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מאיירים ערבים עם הקולגות: "עט חזק מקליע""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים