שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מאייר שארלי הבדו: לא אצייר עוד את מוחמד
  הקריקטוריסט המפורסם "לוז" צייר את מוחמד בוכה על גיליון האבל של המגזין הסאטירי, שבמשרדיו ביצעו מחבלים טבח. הוא טוען שהחלטתו אינה ניצחון לטרור

  זה נראה כמו ניצחון מצער לקיצונים: המאייר המפורסם "לוז", מהעיתון הצרפתי הסאטירי "שארלי הבדו" שבמשרדיו נרצחו 12 אנשי צוות בידי מחבלים פעילי דאעש בגלל קריקטורות של מוחמד שפרסם העיתון, הודיע היום (ד') כי לא יצייר עוד קריקטורות שבהן מופיע נביא האיסלאם.

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  "לא אצייר עוד את דמותו של מוחמד, זה כבר לא מעניין אותי", אמר לוז, ששמו האמיתי הוא רנאלד לוזייה, למגזין Les Inrockuptibles בראיון שהתפרסם היום. "אני לא הולך לבזבז את חיי בציור קריקטורות שלו".

  הקריקטורה של מוחמד הבוכה על גיליון האבל של "שארלי הבדו" (צילום: AFP)
  הקריקטורה של מוחמד הבוכה על גיליון האבל של "שארלי הבדו"(צילום: AFP)

  לוז הוא האמן שאחרי הטבח במשרדי העיתון צייר את דמותו של מוחמד על גיליון האבל של "שארלי הבדו", שבשערו נראה מוחמד העצוב אומר "Je Suis Charlie", כלומר "אני שארלי" – הקריאה שהפכה לסמל ההזדהות עם אנשי העיתון ועם חופש הביטוי בעקבות הפיגוע. מעל דמותו של מוחמד כתב אז לוז את המילים "הכול נסלח".

   

  הגיליון ההוא יצא לאור שבוע אחרי מתקפת הטרור במשרדי העיתון. שמונה מיליון עותקים של הגיליון ההוא נמכרו – שיא צרפתי.

  המאייר לוז מתייפח במסיבת העיתונאים שבה הוצג גיליון האבל (צילום: AP)
  המאייר לוז מתייפח במסיבת העיתונאים שבה הוצג גיליון האבל(צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בראיון היום שבו הודיע לוז שלא יצייר עוד את מוחמד הוא התעקש: "הטרוריסטים לא ניצחו. הם היו מנצחים אם כל צרפת הייתה ממשיכה לפחד", אמר. בה בעת הוא תקף את מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" של מרין לה פן המתנגדת להגירה, ואמר כי המפלגה ניצלה את הפיגוע כדי לזרוע פחד בלבבות הצרפתים.

   

  ערב פרסומו של גיליון האבל של "שארלי הבדו" הסביר לוז מדוע החליט לצייר שוב את מוחמד על עמוד השער: "אמרתי לעצמי, אנחנו חייבים לאייר משהו שיותר מהכול יגרום לנו לצחוק ולא משהו רגשני מעצם היותנו קורבנות. היה לי רעיון לאייר את דמותו של מוחמד משום זו הדמות שלי, משום שהוא קיים, לפחות בלבם

  של אנשים, ובכל מקרה הוא קיים כשאני מצייר אותו... זה לא השער שהטרוריסטים רצו שנצייר, אך אין בו טרוריסטים, רק גבר שבוכה: זה מוחמד. אני מצטער שציירנו אותו שוב, אך המוחמד שציירנו הוא המוחמד שיותר מהכול - בוכה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מאייר שארלי הבדו: לא אצייר עוד את מוחמד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  הקריקטוריסט לוז. "מוחמד לא מעניין אותי יותר"
  צילום: AP
  מומלצים