שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  דו"ח: 20% מהקניונים בלבד פתוחים בשבת
  בזמן שרוב מקומות הבילוי פתוחים במהלך כל ימי השבוע, כולל שבת, 80% מבתי המסחר דווקא מושבתים. לקראת הדיון בוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי, חושף המכון לאסטרטגיה ציונית נתונים אודות היקף הפעילות של מקומות בילוי ובתי עסק ביום המנוחה, ומציע חלופה לחקיקה שבדרך

  תרבות ופנאי - IN, שופינג - OUT: כשברקע הדיון הציבורי והמשפטי על ציביון השבת בישראל, הוצגו הבוקר (ג') בכנסת נתונים ראשונים על היקף הפעילות של בתי העסק והמוסדות השונים ביום המנוחה, והם מבטאים יישום בדיעבד של הפשרה בין דתיים לחילוניים.

   

  כתבות נוספות בערוץ הקריירה

   

  בזמן שרוב בתי הקולנוע, התיאטראות והגנים הלאומיים עובדים שבעה ימים בשבוע, 80% מהמסחר דווקא מושבת. בירושלים, כצפוי, שומרים שבת "לפי הספר", אך גם תל אביב החילונית מעדיפה להקדיש את היום החופשי למוזיאונים ולא לקניות.

   

  לקראת הדיון בנושא אי אכיפת חוקי המנוחה והשפעתה על העסקים הקטנים והבינוניים, חשף המכון לאסטרטגיה ציונית בפני הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי את ממצאי המחקר שערך בנושא.

   

  מהנתונים עולה כי 100% מגני החיות (7 מתוך 7), 98% מבתי הקולנוע (42 מ-43) ו-97% מהגנים הלאומיים (37 מ-38) פועלים בשבת, כמו גם 65% מהמוזיאונים המוכרים (37 מ-57) ו-46% מהיכלי התרבות והתיאטראות (39 מ-85). לעומתם, כאמור, רק 20% מהקניונים ומרכזי הקניות פתוחים ביום המנוחה (39 מתוך 196).

   

  נייר עמדה במקום חקיקה חדשה 

  פילוח הנתונים מלמד כי 100% מבתי הקולנוע, 90% מהמוזיאונים, ו-87% מהיכלי התרבות והתיאטראות במחוז ת"א עובדים בשבת, לעומת 80%, 44% ו-20% (בהתאמה) באיזור ירושלים. בענף הקניות הפערים מצטמצמים: רק 29% ממרכזי הקניות במרכז הארץ פועלים שבעה ימים שבוע - ואף לא אחד בבירה.

   

  המכון לאסטרטגיה ציונית מציג בפני הוועדה גם תמונת מצב בדבר המגבלות החוקיות על מסחר ביום המנוחה במדינות המפותחות. הנתונים מצביעים על מגמה כלל עולמית, במסגרתה מאז שנות ה-70 אותן הגבלות הולכות ומצטמצמות. למעשה, בשנים האחרונות דרום קוריאה היא המדינה היחידה שנוספו בה מגבלות מעין אלה.

   

  במטרה לעצב ציביון ייחודי לשבת הישראלית, הנשען על הסכמה רחבה בעם, ולהימנע מפגיעה בעסקים הקטנים, המכון קורא להימנע מחקיקה חדשה בנושא ובמקומה מציע נייר עמדה שחיבר. הנייר כולל הגברת האכיפה על החוקים הקיימים, הקלה בפתיחת מרכזי קניות מחוץ לערים לעומת אלה שבתוכן, אימוץ "אמנת גביזון-מדן" המבחינה בין מסחר בשבת לבילוי וקביעת יום שבתון נוסף בשבוע שיירכז אליו את עיקר ה"בילויי הקניות" של אזרחי ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דו"ח: 20% מהקניונים בלבד פתוחים בשבת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טיסות
  mastercook
  מומלצים