שתף קטע נבחר

פורסמו שמות ארבעת נרצחי הפיגוע בירושלים

ארז אורבך, בן 20 מאלון שבות, התנדב לשירות בצה"ל והיה צוער בבה"ד 1 ונרצח בפיגוע בירושלים: "ייזכר תמיד בשל חיוכו התמידי". בפיגוע נרצחו גם סג"מ יעל יקותיאל מגבעתיים שהועלתה לדרגת סגן והצוערות שיר חג'אג' ממעלה אדומים ושירה צור מחיפה. חמישה מבני משפחתו של המחבל - אסיר לשעבר ללא רקע ביטחוני, נעצרו

 

ארז אורבך, בן 20 מאלון שבות בגוש עציון, הוא אחד הצוערים שנרצחו בפיגוע הדריסה בשכונת ארמון הנציב בירושלים. כך הותר הערב (א') לפרסום. היישוב בגוש עציון פרסם הודעה על הירצחו של אורבך: "בית אלון שבות מודיע בצער על הירצחו של ארז אורבך, בנם של אורי וקרן אורבך, בפיגוע בארמון הנציב. הלווייתו תתקיים מחר בבית העלמין בכפר עציון בשעה 11:00.

 

שלוש הנרצחות הנוספות בפיגוע: סגן משנה יעל יקותיאל, בת 20 מגבעתיים, שהועלתה לדרגת סגן לאחר מותה. הלווייתה תתקיים מחר בשעה 15:00 בקריית שאול. צוערת שיר חג'אג', בת 22 ממעלה אדומים שהייתה קצינה אקדמית, הועלתה לאחר מותה לדרגת סגן והלוויתה תתקיים מחר ב-14:00 בהר הרצל וצוערת שירה צור, בת 20 מחיפה, שהועלתה לדרגת סגן משנה לאחר מותה. לוויתה של שירה צור יערך מחר בשעה 14:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

 

אורבך, הבכור מבין שישה ילדים במשפחה, הוא בוגר הישיבה התיכונית נוה שמואל באפרת. לאחר סיום לימודים הוא למד בישיבת ההסדר במעלות. "הוא ייזכר בחיוכו התמידי ובנכונותו לסייע ולהתנדב לכל מטרה טובה", נמסר מהיישוב.

 

הערב הסירה המשטרה את צו איסור הפרסום שהוטל על חקירת הפיגוע. תשעה חשודים נעצרו, בהם חמישה מבני משפחתו של המחבל, פאדי אל-קנבר מג'בל מוכבר. למחבל אין רקע ביטחוני והוא לא ישב בכלא על עבירות ביטחוניות. ציודו האישי נבדק כדי לברר האם אהד את דאעש.

אחד מנרצחי הפיגוע. ארז אורבך ()
אחד מנרצחי הפיגוע. ארז אורבך

 

הצוערת שירה צור. הועלתה לאחר מותה לדרגת סגן משנה ()
הצוערת שירה צור. הועלתה לאחר מותה לדרגת סגן משנה

סג"מ יעל יקותיאל. הועלתה לדרגת סגן לאחר מותה ()
סג"מ יעל יקותיאל. הועלתה לדרגת סגן לאחר מותה
 

הקצינה האקדמית שיר חג'אג'. תועלה לדרגת סגן ()
הקצינה האקדמית שיר חג'אג'. תועלה לדרגת סגן
יחידת חילוץ עציון פרסמה הודעה אחרי שנודע כי אורבך הוא בין הנרצחים: "היחידה כואבת את הרצחו של ארז אורבך הי"ד, בנו של חברנו היקר אורי אורבך, בפיגוע בירושלים היום. אורי היה משך שנים רבות מעמודי התווך של היחידה, עד פרישתו מפעילות לאחרונה".

 

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הודעת גינוי בעקבות הפיגוע. "אין שום הצדקה למתקפות ברוטליות כאלה. אנחנו מגנים גם את האדרת המפגעים וקוראים להשמיע מסר נגד טרור. מחשבותינו ותפילותינו עם משפחות החיילים שנרצחו". הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב בעקבות הפיגוע, והוחלט לזרז את הריסת בית המחבל ועל העמדה לדין של מי שמביע תמיכה בדאעש.

 

 

 

רגע הפגיעה של המשאית בצוערים ()
רגע הפגיעה של המשאית בצוערים

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

זירת הפיגוע בירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זירת הפיגוע בירושלים, היום(צילום: גיל יוחנן)
בבתי החולים בירושלים מאושפזים עדיין 11 מפצועי הפיגוע. בבית החולים שערי צדק מאושפזת צוערת במצב קשה מאוד ובבית החולים הדסה עין כרם מאושפז צוער במצב קשה. עוד שלושה מאושפזים במצב בינוני והיתר קל.

 

אחד הצוערים שירה במחבל סיפר: "היינו בסיור של הצוות. עמדנו באיזושהי תצפית בירושלים. שמענו בום. כשהסתובננו ראינו משאית שעלתה על אבני שפה ופגעה בכמה צוערים. בהתחלה חשבנו שזו תאונה, אבל אחרי שראינו שהנהג לא עצר הבנו שזה פיגוע. רצנו לעבר המשאית, הכנסתי מחסנית, דרכתי את הנשק וביצעתי את הירי".


ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן בזירת הפיגוע (צילום: הלל מאיר) (צילום: הלל מאיר)
ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן בזירת הפיגוע(צילום: הלל מאיר)

דובר צה"ל וראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז אמר כי הנפגעים הם מגדוד ארז של בה"ד 1 שהיה בפעילות חינוך שהייתה אמורה להסתיים ביום חמישי ולהתחיל היום. בסה"כ 300 צוערים שהגיעו מחופשת הסופ"ש בבית. מדובר בפעילות חינוך שגרתית ואז התרחש הפיגוע. יש לנו עדויות של שני צוערים ששוחחו עם מפקד בה"ד 1 שהם ירו לעבר המחבל ברגע שהבינו שזה פיגוע ולא תאונה. אני לא יודע אם השניים ירו באיחור".

 


בעזה חילקו ממתקים אחרי הפיגוע ()
בעזה חילקו ממתקים אחרי הפיגוע

אלמוז הוסיף כי "יש קבוצה גדולה שהבינה שזה פיגוע וקבוצה אחרת שלא הבינה שזה פיגוע. השניים שירו דרכו הנשק וחתרו למגע. מדובר באירוע של שניות. הצוערים מעידים על אירוע קצר מאוד ולקח שניות להבין שזה פיגוע. האירוע מתוחקר. מצופה מחיילים שיחתרו למגע בפיגוע. נתחקר את החיילים שנראו רצים בסרטון, אבל אנו לא יודעים את כל הסיבות. זה שטח גדול יחסית. אנחנו לא צריכים ש-300 או 50 איש ייפתחו באש אלא אלא שקרובים לזירה. אני לא יודע להגיד האם חוליית אבטחה שאמורה לפעול במקום פעלה".

 

נתניהו: "המפגע הוא תומך דאעש"

ראש הממשלה נתניהו הגיע לזירת הפיגוע ואמר: "אנחנו יודעים את זהות המפגע ולפי כל הסימנים מדובר בתומך של ארגון דאעש. הושם כתר על ג'בל מוכבר, הכפר שממנו יצא המחבל. אנחנו עושים פעולות אחרות שאני לא אפרט כאן. אני בא עכשיו מדיון עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ ואחרים, לגבי הפעולות המתבקשות. אנחנו יודעים שיש פה רצף

של פיגועים, ובהחלט יכול להיות שיש גם קשר ביניהם, מהפיגוע הדריסה בניס בצרפת דרך פיגוע הדריסה בברלין, ועכשיו ירושלים. אנחנו נלחמים בנגע הזה, ואנחנו נוכל לו".

 

על פי מקורות פלסטיניים, המחבל הוא פאדי אל-קנבר מג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים, בשנות ה-20 המאוחרות. הוא נהג במשאית מכיוון רחוב על"ר ופגע בקבוצה של הולכי רגל סמוך לטיילת. המשאית היא מסוג מרצדס בעלת לוחיות רישוי צהובות. זמן קצר לאחר מכן פשטו כוחות משטרה על ביתו. חמאס בירך על הפיגוע, ולאחר קבלת ההודעה חולקו סוכריות ברחוב ברצועת עזה.

 

אחותו של פאדי אל קנבר סיפרה כי כוחות משטרה הגיעו לבית המשפחה. "הבנו שהוא עשה את זה כשראינו את תמונת המשאית שלו בפייסבוק", סיפרה האחות. "השוטרים אמרו לנו מה הוא עשה והוציאו אותנו מהבית".

 

לדבריה, השוטרים ערכו חיפוש בבית ולקחו את כל שמותיהם של בני המשפחה. האחות גם סיפרה כי המחבל היה נשוי ושיש לו ארבעה ילדים ושהוא היה דתי אדוק. על שיוכו לארגון כלשהו טענה: "הוא לא היה שייך לאף קבוצה או תנועה פוליטית. הוא ביצע את הפיגוע לבדו. השבח לאל שהוא הפך לשהיד. זה מות הקדושים היפה ביותר".


פורסם לראשונה 08/01/2017 18:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים