שתף קטע נבחר

11 נרצחו בבית הכנסת: "מכה לקהילה, כולנו בהלם"

מעט לפני 10:00 (שעון מקומי) פרץ רוברט באוורס למתחם בפיטסבורג ורצח שלושה מתפללים, שהיו בטקס קריאת שם לבת. לאחר מכן הוא ירד לקומת המרתף, שם התכנסו חברי קהילת "אור חדש" ורצח ארבעה. הוא נמלט לקומה השלישית, שם התנהלו חילופי אש עם הכוחות המיוחדים, שבמהלכם נרצחו עוד מתפללים

רוברט באוורס נכנס הערב (שעון ישראל) למתחם שבו שלוש קהילות יהודיות בעיר פיטסבורג בפנסילבניה ורצח 11 בני אדם ופצע שישה - ארבעה מהם שוטרים שהוזעקו למקום. מצבם של שניים מהשוטרים מוגדר אנוש. וונדל הירסיץ', מנהל מחלקת הביטחון הציבורי בפיטסבורג, אמר במסיבת עיתונאים כי הזירה בבית הכנסת היא "נוראית" ו"אחת הקשות ביותר שאי פעם ראיתי".

 

 

באוורס, חמוש ברובה AR-15, נכנס לבית הכנסת של קהילת "עץ חיים" מעט לפני השעה 10:00 בוקר. הוא פרץ את דלתות בית הכנסת ופתח באש באולם המרכזי, שם התכנסו יותר מ-40 איש בשבת בבוקר, שהגיעו ככל הנראה לטקס קריאת שם לבת שנולדה השבוע. הוא צעק "כל היהודים צריכים למות", והחל לירות לכל עבר.

 

לאחר שרצח שלושה מתפללים באולם התפילה המרכזי הוא ירד למרתף, שם התכנסו חברי קהילת "אור חדש", ושוב פתח באש. הוא רצח שם ארבעה בני אדם ואז נמלט למעלה, לקומה השלישית. שם החלו חילופי אש בינו לבין הכוחות המיוחדים האמריקניים, וארבעה שוטרים נפצעו מהירי. באותו מקום התכנסה קהילה קטנה יותר, "דור חדש", ככל הנראה לשיעור שנערך במקביל להתכנסות של אנשי קהילת "עץ חיים". ככל הנראה שם רצח עוד מתפללים.

 

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 

אחרי שנפצע בחילופי האש, היורה באוורס הסגיר את עצמו למשטרה ונלקח למעצר. עדי ראייה אמרו כי ראו אותו זוחל ליד השוטרים.

 

"אמרו לנו להישאר בבתים"

שי מערבי (22) היה סמוך לאזור הירי: "משפחתי גרה ממש ברחוב של בית הכנסת. הייתי באוניברסיטה ושמעתי על האירוע מחברים. ראינו משטרות נעות לכיוון המקום בנסיעה מטורפת. אמרו לנו להישאר בבתים. הרחובות חסומים ברדיוס של קילומטר מסביב לבית הכנסת".

 

מדובר בשכונה שבה 50% מהתושבים הם יהודים. מערבי הוסיף: "זה בית כנסת קונסרבטיבי, ויש שם בית ספר עברי. המשפחה שלי פה אמריקנית והיא מזועזעת - פתאום זה מכה בתוך הקהילה שלנו. זה בדרך כלל מקום מאוד בטוח. כולם פה בהלם".

 

 

בארצות הברית ובישראל גינו את הטבח. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס לטבח בבית הכנסת ואמר: "אם הייתה אבטחה בתוך בית הכנסת, התוצאות היו שונות". טראמפ הוסיף לאחר מכן בציוץ: "האירועים בפיטסבורג נראים הרסניים יותר ממה שחשבנו במקור. שוחחתי עם ראש העיר והמושל ומסרתי להם כי הממשל הפרדלי היה ויהיה איתם לכל אורך הדרך".

 

בתו, איוונקה טראמפ, כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "אמריקה חזקה יותר ממעשיו של גזען מושחת מוסרית ואנטישמי. האמריקנים הטובים כולם עומדים לצד העם היהודי בהתנגדות למעשי טרור ושותפים לתחושות האימה, הגועל והזעם על הטבח בפיטסבורג. אנו חייבים להתאחד נגד השנאה והרשע. שהשם יברך את כל אלו שהושפעו מהאירוע".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס בצאת השבת לאירוע הירי בפנסילבניה ואמר: "תפילותינו ודאגתנו העמוקה נתונים למתרחש בפיטסבורג, פנסילבניה, אל 'אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה'. ליבנו ומחשבותינו עם משפחות הנרצחים ואנו מתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים. אני סמוך ובטוח כי כוחות הביטחון ורשויות החוק בארה"ב יחקרו את האירוע המחריד ביסודיות וימצו את הדין עם הרוצח הנפשע".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון, שבו אמר: "הייתי שבור-לב ומזועזע מההתקפה הרצחנית על בית הכנסת בפיטסבורג היום. עם ישראל כולו מתאבל עם משפחת הנרצחים. אנו עומדים יחד עם הקהילה היהודית של פיטסבורג, אנו עומדים יחד עם העם האמריקני העומד בפני הברוטליות האנטישמית הנוראית הזאת ואנחנו כולנו מתפללים להחלמה מהירה של הפצועים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
האזור שבו אירע הטבח
צילום: gettyimages
מומלצים