שתף קטע נבחר

מה עדיף: כיריים גז או כיריים חשמליות?
מדריכי הקנייה הקודמים לבחירת כיריים גז וחשמל, עוררו שאלות רבות שהתייחסו להבדלים בין שני הסוגים. אז כדי לעזור לכם להחליט - לפניכם מדריך המציג את היתרונות והחסרונות של כל סוג

מדריכי הקנייה הקודמים של אתר WiseBuy, לבחירת כיריים גז וחשמל, עוררו תגובות ושאלות רבות שהתייחסו להבדלים בין שני הסוגים. היו טיעונים בעד וכנגד, חלקם מדויקים, חלקם פחות ורבים מהם נתונים להעדפה אישית ואינם ניתנים להכרעה. לשימושכם, מדריך ההשוואה הבא של WiseBuy מציג את המאפיינים ואת היתרונות והחסרונות העיקריים של כל אחד מהסוגים.

 

הנטייה להעדיף סוג זה או אחר של כיריים משקפת במידה רבה שתי גישות שונות: בעוד הבשלן המקצועי לא יחליף את להבת הגז הגלויה בעד שום גוף חימום חשמלי, שוחרי העיצוב המודרני והנקי יהיו מוכנים לשלם הרבה כדי לשבץ במטבחם כיריים נוצצים ובוהקים.

 

אלא שמעבר למה שנראה כסוגיית יופי-אופי פשטנית, קיימים בין שני הסוגים הבדלים נוספים שכדאי להכיר. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות, בחלקם מהותיים, ואף החלטה לא תהיה שלמה בלי לשקול אותם קודם מול הצרכים של כל משתמש.

 

מי שמתקשה להחליט על סוג מסוים יכול לבחור כיריים משולבים, וליהנות מהיתרונות של שתי השיטות.

 

שליטה על חום הבישול: היתרון הגדול של כיריים גז הוא השליטה האופטימלית על הטמפרטורה. הלהבה הגלויה מגיבה מיד לכל שינוי בכפתור ההפעלה ומשנה את הטמפרטורה בהתאם. לעומת זאת, בכיריים חשמליות גופי החימום אמנם מתחממים במהירות, אך התקררותם, והתקררות משטח הזכוכית, אטית מאוד. בשל כך הם פחות מתאימים לבישולים עדינים ומדויקים המחייבים הורדה מהירה של הטמפרטורה או הפסקת החימום מיד בתום הבישול. במקרה כזה חייבים לפנות את כלי הבישול מהכיריים לאחר הבישול.

 

פיזור חום: גופי החימום הנפוצים בכיריים חשמליות (רדיאן והיי לייט) מספקות פיזור חום מלא ואחיד, תכונה שכל בשלן מקצועי מעריך. חסרונה של להבת הגז שהיא טבעתית ופיזור החום שלה אינו אחיד. על כך יכול לכפר מבער מסוג טורבו בכיריים גז, שבנוי משתיים-שלוש טבעות ומספק פיזור חום אחיד יותר.

 

מחיר ועלויות השימוש: כיריים גז זולים משמעותית מכיריים חשמליות. טווח המחירים לכיריים גז בעלי ארבעה מבערים נע בין 600 ל-2,000 שקל, לעומת טווח מחירים שבין 2,000 ל-6,000 שקל ויותר, לכיריים חשמליות בני ארבעה גופי חימום. כמו כן, עלות השימוש בגז נמוכה מחשמל.

 

ניקיון: המשטח החלק של הכיריים החשמליים קל לניקוי ואין מבערים או רשת שדורשים טיפול נפרד. בדגמים מסוימים ויקרים יותר כפתורי ההפעלה הם כפתורי מגע שטוחים עמידים במים, מה שהופך את מלאכת הניקוי לקלה עוד יותר.

 

החיסרון בכיריים חשמליות הוא שאין דפנות למניעת גלישת נוזלים וניקוין מחייב שימוש בחומרי ניקוי ייעודיים, בעוד שמשטח האמאייל בכיריים גז ניתן לניקוי באמצעים רגילים והוא כולל דפנות מוגבהות.

 

עמידות: משטחי האמאייל והנירוסטה שבכיריים גז חזקים ועמידים בפני פגיעות, לעומתם, זכוכית מחוסמת (קריסטלית) הנפוצה בכיריים חשמליות עלולה להיסדק ולהישבר במקרה של פגיעה קשה והיא יקרה להחלפה. סוג אחר של משטח הקיים בכיריים חשמליות הוא זכוכית קרמית, והוא עמיד יותר בפני שבר.

 

מבערי הגז נוטים להתבלות ולהחליד עקב חשיפה לנוזלים ולחומרי ניקוי, נטייה שהולכת ומחריפה ככל שהמבערים פשוטים וזולים יותר וככל שחשיפה זו גדלה. לעומתם, הסוגים העיקריים של גופי החימום החשמליים נהנים מאורך חיים ממושך, אך עלות החלפתם עשויה להיות גבוהה יותר.

 

שימוש בכלי בישול: בכיריים גז ניתן להשתמש בכל כלי בישול חסין אש, לעומת כיריים חשמליות המוגבלות לסוגים מסוימים של סירים ומחבתות. לפירוט לגבי כלי הבישול המתאימים לשימוש בכיריים חשמליות קראו את המדריך השלם.

 

מי שמרבה להשתמש בסירים גדולים, עשוי למצוא את הכיריים החשמליות עונות היטב על הצורך הזה. בדגמים מסוימים מותקן אלמנט המחבר בין שני גופי חימום ויוצר משטח חימום גדול שמתאים לסירים גדולים במיוחד ולכלי בישול אובליים.

 

בטיחות: שני הסוגים די בטוחים לשימוש, אבל בכיריים גז קיימת סכנה של דליפת גז, ואילו בכיריים חשמליות קיימת סכנת כווייה מהמשטח החם.

 

שני הסוגים מצוידים באמצעי בטיחות המצמצמים את הסכנה: בכיריים גז קיים על פי תקן חיישן המונע את אספקת הגז כל עוד אין אש דולקת, ומפסיק את אספקת הגז במקרה שהלהבה כבית. בדגמים מסוימים של כיריים חשמליות קיימים אמצעים כגון נורית ביטחון המתריעה על חום גבוה במשטח הבישול וחיישן גלישת נוזלים.

 

התקנה: בכיריים חשמליות דרוש בדרך כלל חיבור תלת-פאזי שאינו זמין בכל בית. מצד שני, הן אינן תלויות באספקת גז.

 

תכונות נוספות: כיריים חשמליות מציעות יותר אפשרויות הפעלה ובקרה, כגון טיימר, תצוגה דיגיטלית, תכנות מחזור בישול וכדומה, אך צריך לזכור כי כל תוספת כזו מייקרת את מחיר הכיריים.

 

אתר WiseBuy, המדריך לקנייה חכמה, מספק לצרכן מידע וכלים שמסייעים לו לבחור את המוצר המתאים לו ביותר.

 

עוד מידע בנושא כיריים ב-WiseBuy:

איך לבחור כיריים גז

 

איך לבחור כיריים חשמליות

 

מילון מונחי כיריים

 

איתור והשוואת דגמי כיריים

 

מדריכים קודמים בסדרה:

איך לבחור תנור בישול ואפייה בנוי

 

איך לבחור מקרר

 

איך לבחור מכונת כביסה

 

איך לבחור מייבש כביסה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "מה עדיף: כיריים גז או כיריים חשמליות?"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלהבה הגלויה מגיבה מיד לכל שינוי בכפתור ההפעלה
גופי החימום הנפוצים בכיריים חשמליות מספקים פיזור חום מלא ואחיד
המדריך לקנייה חכמה
מומלצים