שתף קטע נבחר

עו"ד פרי מואשם בגניבת כספים בפרשת הפנסיה הגרמנית

כתב אישום הוגש נגד עו"ד ישראל פרי ונגד הארגון למימוש האמנה על ביטחון סוציאלי, שבראשו הוא עומד. כתב האישום מייחס לפרי עבירות מרמה, גניבה, הדחה בחקירה, שיבוש הליכי משפט ועבירות ביטוח

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד עו"ד ישראל פרי ונגד הארגון למימוש האמנה על ביטחון סוציאלי (ישראל – מערב גרמניה), שבראשו הוא עומד. כתב האישום מייחס לפרי ולארגון עבירות מרמה, גניבה, הדחה בחקירה, שיבוש הליכי משפט ועבירות ביטוח.
ישראל פרי מואשם בעבירות של גניבה בידי מורשה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בהיקף של מאות מליוני שקלים, בשתי פרשיות הקשורות לתוכנית הפנסיה הגרמנית מכוח האמנה על ביטחון סוציאלי, שנחתמה בין ישראל ומערב גרמניה בשנות ה-70.
על פי תנאי התוכנית זכאים היו אזרחים ישראלים לקבלת זכויות סוציאליות שהוצמדו לשכר הריאלי בגרמניה. עלות רכישת אותן זכויות לא הוצמדה לעליית השכר, דבר שהפך את התכנית לכדאית מאד עבורם.
בפרשייה הראשונה מואשם פרי בכך, שהתחייב בפני לקוחותיו להתאמץ ולהשיג עבורם אשראי לצורך רכישת אותן הזכויות. בפועל, מואשם פרי בכך שניצל את אמון לקוחותיו להפקת רווחים אישיים כתוצאה מהענקת אותו אשראי. הוא מואשם בכך שלא גילה ללקוחותיו כי אין ביכולתו או בכוונתו לייצגם ויתרה מכך לא גילה להם כי הוא אמון על אינטרסים מנוגדים לשלהם. על פי כתב האישום, גבה פרי מלקוחותיו תשלומי שכר טירחה גבוהים במיוחד.
בפרשייה השניה מואשם פרי, כי על אף שחייב את לקוחותיו בפרמיות ביטוח מדי חודש, הרי שבמקרים רבים בחר שלא לערוך עבורם ביטוח והשאיר את פרמיות הביטוח ברשותו. היקף הגניבה עומד על יותר מ-50 מיליון מרק גרמני.
פרי מואשם גם בכך שפעל כסוכן ביטוח ללא רישיון מהמפקח על הביטוח בעת שתיווך בין לקוחותיו והחברות המלוות לבין חברת הביטוח, ובכך שעסק כמבטח באמצעות החברות המלוות ללא רישיון.
בנוסף מואשם פרי בעבירות של הדחה בחקירה ושל שיבוש הליכי משפט. הוא מואשם בכך שבאוגוסט 1999 פנה למרטין הקה, ששימש יועץ השקעות בחברות שבשליטתו, והציע לו 3.5 מיליון מרק גרמני בתמורה לכך, שבמקרה שיתנהלו הליכים משפטיים נגדו, ימסור הקה בעדותו גרסה כפי שינחה אותו פרי.
כתב האישום הוכן על ידי צוות מיוחד שהוקם לצורך כך במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שכלל את עו"ד שמעון דולן, מנהל המחלקה, עו"ד שריג דמארי ועו"ד גלעד סוקולובר. זאת, בתום חקירה משולבת של שלטונות מס הכנסה והיחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרת ישראל.
בכתב האישום לא נכללו עבירות מס לכאורה שיוחסו לפרי לאחר שהגיע להסדר לפיו ישלם למדינה 150 מיליון שקלים. פרי התחייב להתייצב בארץ למשפט שינוהל נגדו. להבטחת התייצבות זו הפקיד ערבות בנקאית בסך 10 מיליון שקלים.

תגובה: כתב האישום מתאר תמונה חלקית ולא מדויקת

בתגובה להגשת כתב האישום מסרו עורכי הדין מיכאל קירש, דרור ארד איילון, חגי גרינשפון ודנה שטיר, סניגוריו של פרי, כי "עו"ד ישראל פרי והארגון למימוש האמנה דוחים על הסף את כל ההאשמות המופיעות בכתב האישום. כתב האישום מתאר במכוון תמונה חלקית ובלתי מדוייקת של מערכת ההסכמים וההתניות שבין החברות הזרות ללווים וזאת כתוצאה מאי הבנת הנושא על ידי אנשי הפרקליטות, נושא שהוא כשלעצמו מורכב מאד".
"הטענות העולות במסגרת כתב האישום נבחנו בשנים האחרונות על ידי רשויות התביעה בגרמניה ובשוויץ ונדחו על הסף. אנו בטוחים כי כך יהא גם במקרה זה", אמרו הסניגורים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים