שתף קטע נבחר

מחבלים חדרו למוצב צה"ל ברצועת עזה: קצין ושני חיילים נהרגו

שני מחבלים חדרו הלילה למוצב "מרגנית" בגוש קטיף. במהלך חילופי ירי שהתפתחו במקום נהרג סגן מפקד גדוד "שקד" ושניים מחייליו ועוד שבעה נפצעו. החיילים הצליחו להרוג את אחד המחבלים במוצב וחברו נהרג לאחר מרדף שנמשך ארבע שעות

קצין צה"ל ושני חיילים נהרגו ועוד שבעה חיילים נפצעו, לאחר ששני מחבלים מ"החזית הדמוקרטית" חדרו הלילה (שבת) למוצב "מרגנית" סמוך להתנחלות בדולח שבדרום רצועת עזה. כוח התגבור הצליח להרוג את אחד המחבלים בתוך המוצב והמחבל השני נורה ונהרג בתום מרדף שנמשך ארבע שעות.
ההרוגים הם סגן מפקד גדוד "שקד" של גבעתי, רב סרן גיל עוז, בן 30 מכפר סבא, סמל ראשון קובי ניר, בן 21, גם הוא מכפר סבא, ורב"ט צחי גרבלי בן 19 מחולון. (ידיעות נוספות על התגובות לתקרית, סיפורם האישי של ההרוגים, תחקיר האירוע ומצב הפצועים - בקישורים מימין).
התקרית החלה סמוך לשעה 03:00 לפנות בוקר: שני מחבלים חדרו לתוך גוש קטיף מכיוון חאן יונס, לאחר שהצליחו לנטרל את הגדר האלקטרונית המקיפה את הגוש מבלי שכוחות צה"ל יבחינו בכך.
הם התקדמו דרך חממות ההתנחלויות בדולח ועצמונה. בחדירתם הם הסתייעו באדם שלישי שהוביל אותם לאורך כמה מאות מטרים ושב על עקבותיו, חזרה לחאן יונס. שני המחבלים המשיכו להתקדם בשביל נסתר כשהם מתחבאים בנקיקים מאחורי שיחים וערימות עפר, ומבלי שמערכות ראיית הלילה והמכ"מים של צה"ל יבחינו בהם.
כשהיו במרחק 15 מטרים מהמוצב חשפו עצמם המחבלים, החלו לירות ולהשליך רימונים לעבר שער המוצב. שני המחבלים עקפו את השומר בשער וטיפסו אל סוללות העפר המקיפות את המוצב ממזרח וממערב, משם המשיכו ליידות רימונים ולירות לתוך המוצב.
אחד המחבלים ירד לתוך המוצב ופתח באש לעבר מכולת מגורים בה ישנו חלק מחיילי המוצב. המחבל אף נכנס לתוך המכולה וירה על החיילים.
סגן מפקד הגדוד, רב סרן עוז, ששהה במפקדת הגדוד במושב גן-אור יצא למוצב יחד עם כוח תגבור והגיע למוצב בתוך דקות אחדות. הוא נכנס למוצב דרך השער תוך ניסיון ליצור מגע עם המחבל שהיה בתוך המוצב, אולם כשהיו במרחק חמישה מטרים ממנו נפגע עוז ונפל, עדיין לא ברור אם מירי המחבל במוצב או מירי המחבל השני.
החובש סמ"ר קובי, ניסה לחלץ את רב סרן עוז אך נפגע גם הוא מהירי ונפטר מפצעיו. הקרב כולו נמשך כעשר דקות ובסופו נהרג המחבל שחדר למוצב.
כוח בפיקודו של סגן מפקד הפלוגה יצא למרדף אחרי המחבל השני שהחל להמלט מערבה לכיוון הים. במקביל הוזנקו לאזור כוחות רבים נוספים שהחלו לחסום את המחבל מכל הכיוונים ולהתקרב אליו, כשהוא מסתתר באזור החממות. כמו-כן הוכרזה ביישובי הסביבה כוננות מחשש שהמחבל יצליח לחדור גם אליהם. סמוך לשעה 07:00 בבוקר זיהה אחד הכוחות את המחבל והרגו.
אלוף פיקוד דרום, דורון אלמוג, אמר כי הפיגוע "מבטא תעוזה ואופי פעולה שלא ראינו בחודשים האחרונים". לדבריו: "בינתיים קשה לנו לתחקר את האירוע, מכיוון שהחיילים במוצב נפגעו או נהרגו. הייתי נזהר מלהגדיר את האירוע כתקלה אבל התוצאות קשות ובוודאי לא אלה שהיינו מצפים להן", אמר אלמוג.
אלמוג הוסיף: "הייתי מצפה שאירוע כזה יסתיים בכך ששני החודרים הרוגים ולכוחותינו אין נפגעים. למרות זאת, צריך לזכור שהחיילים נהרגו תוך כדי קרב כשהם מנסים להדוף את התוקפים".
"החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" בראשות נאיף חוואתמה נטלה אחריות לפעולה ברצועת עזה. בהודעה של החזית נאמר כי שני הפלסטינים שביצעו את הפעולה ונהרגו הם אמין אבו חטב, בן 26, והישאם אבו ג'אמוס, בן 24.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום צפריר אביוב
נשקם של המחבלים
צילום צפריר אביוב
צילום צפריר אביוב
מוצב מרגנית
צילום צפריר אביוב
מומלצים