שתף קטע נבחר

יום טוב סמיה: "אין ספק שיש פה תקלה מבצעית"

אלוף פיקוד הדרום לשעבר אומר ל-ynet כי "יכול להיות שכל המערכת שלא תפקדה תלויה רק באדם או שניים שעמדו מול צגים ונרדמו בשמירה"

"אין ספק שיש פה תקלה מבצעית, או אפילו שרשרת של תקלות. נפרצו פה מספר הגנות, הן בזיהוי הרחוק, בגדר שנפרצה, בתצפית של המוצב. אני בטוח שמפקד האוגדה, האלוף והרמטכ"ל ישימו את האצבע על כל התקלות. יכול להיות שכל המערכת שלא תפקדה תלויה רק באדם או שניים שעמדו מול צגים ונרדמו בשמירה", כך אומר ל-ynet יום טוב סמיה, אלוף פיקוד דרום לשעבר.
לדברי סמיה, "אני לא חושב שהש.ג. של היום זה אותו אהבל מהתדמית. מדובר באנשים שאנחנו נותנים להם את המערכות הכי מתוחכמות כדי שיעשו את עבודתם. מדובר בחייל שיכול להיות בדרגת סמל או קצין. יצטרכו לבחון אם הטעות נבעה ממנו. אנו רואים שהתגובות כן היו מהירות, וסגן מפקד הגדוד הגיע במהירות למקום האירוע. כך שהמערכות כן הגיבו, והגיבו טוב".

יש מקום להשוואה לליל הקילשונים והגילשונים?

"אין מקום להשוואה, מכיוון ששם ההכנה היתה לקויה, והרמות הממונות, מהיכרות שלי עם ההכנות שלנו ברצועת עזה, אני יודע ששם צה"ל היה מוכן בצורה טובה מאוד".

כיצד יש להגיב לפיגוע?

"אני חושב שמערכת התגובות שלנו נכונה מאוד, יעילה ומדוייקת. אני חושב שצריך לבדוק את העיתוי שמתאים לנו ולא את זה שמתאים לתקשורת או לפלסטינים. בכל מקרה אסור לפגוע באזרחים פלסטינים ובאורח חייהם, אלא בנכסים חיוניים לערפאת, כמו שעשינו באוריינט האוס. כשנשב שוב עם ערפאת לשולחן הדיונים צריך לומר לו 'זה המחיר ששילמת, ואלה הנכסים שהפסדת'. הוא צריך להיות מודע לזה שהוא ישלם בנכסים על הפיגועים הללו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דייגו מיטלברג
יום טוב סמיה
צילום דייגו מיטלברג
מומלצים