שתף קטע נבחר

צה"ל נכנס לבית ג'אלה

בעקבות ירי כבד על גילה חדר בחצות כוח של צה"ל לעיירה הפלסטינית. בעקבות החיילים, נכנסו לעיירה שני דחפורים שפינו סוללות עפר מהם נורתה אש לכיוון גילה. עבד רבו: "זהו שלב חדש בהסלמה שפותחת נתיב למלחמה במזרח התיכון"

בעקבות ירי כבד על גילה, שבמהלכו נפצע תושב השכונה, נכנסו אתמול (ב') בחצות הלילה כוחות צנחנים ושריון של צה"ל, מלווים בשני דחפורים ובחיילי הנדסה לתוך בית ג'אלה מכיוון הר גילה.
עיקר הכוח, צנחנים במשאיות "ספארי" ממוגנות הגיעו אל חמישה בתים באזור הרחוב הראשי של העיירה והשתלטו על הבתים, שהיו ריקים מדייריהם. בעקבותיהם, נכנסו לבית ג'אלה שני הדחפורים שהחלו לפנות סוללות עפר, מהן ירו אנשי התנזים לכיוון גילה.
סמוך לשעה 3:00 דיווחו הכוחות כי הם ממוקמים בכל היעדים והצבא הוציא הודעה רשמית אודות ההשתלטות.
לדברי קצין בכיר, ממפקדי הפעולה, מטרת הכוחות הייתה לתפוס כמה בתים בעיירה מהם יורים הפלסטינים לכיוון שכונת גילה "על מנת למנוע את המשך הירי מהם".
שרי הממשלה עודכנו הלילה טלפונית בדבר המבצע. בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי השרים לא נדרשו לאשר את הפעולה, משום שהיא אושרה באופן עקרוני בישיבות המטבחון והקבינט. שר הבטחון, בנימין בן אליעזר, קיים היום הערכת מצב עם ראשי הצבא על מנת להחליט בדבר המשך הפעולה.
הממונה על ההסברה ברשות הפלסטינית, יאסר עבד רבו, אמר הבוקר כי כניסת כוחות צה"ל לבית ג'אלה עלולה להוביל למלחמה במזרח התיכון: "זהו שלב חדש בהסלמה הישראלית המוכתבת על-ידי ממשלת שרון, שפותחת את הנתיב למלחמה במזרח התיכון", דברי עבד רבו. אחד ממנהיגי הפתח בבית ג'אלה אמר כי "ההתנגדות לא תיפסק כל עוד ישנו חייל ישראלי אחד בתוך שטחי הרשות הפלסטינית".
חסן, תושב בית ג'אלה, סיפר הלילה ל-ynet כי "כל האנשים יצאו לרחוב והתחילו לירות לעבר הישראלים והתפתחו חילופי אש. ברמקולים קראו לכולם להתנגד לישראלים". מגורמי צבא נמסר כי לא מדובר בירי משמעותי, וכי חלק מהירי בוצע לעבר שכונת גילה.
הפלסטינים דיווחו על הרוג אחד, שוטר במשטרה הפלסטינית בן 25, וכן על שני פצועים.
חילופי האש אמש בגילה היו ממושכים. המשטרה מסרה על פצוע אחד במצב קל שפונה לבית החולים "הדסה עין כרם", כשהוא סובל מרסיסים בכתפו. הפצוע נפגע בעת שעמד במרפסת ביתו. רוב הקליעים פגעו בקירות חיצוניים בבתים ברחוב האנפה. 12 דירות וכן בית כנסת אחד ניזוקו. צה"ל השיב בפגזי טנקים ובאש מקלעים לעבר מקורות הירי.

צה"ל פעל גם ברפיח

בנוסף, מסרו גורמי צבא, נכנסו הלילה מספר טנקים ישראלים ל"איזור הוורוד" שבאיזור גבול ישראל מצרים ליד מחנה הפליטים רפיח שברצועת עזה ובמקום התפתחו חילופי אש כבדים, בעוד שני בולדוזרים הורסים מבנים פלסטינים במקום. הפלסטינים טענו כי הפעולה בוצעה בתוך שטח A. מצה"ל נמסר כי מהמבנים שנהרסו נזרקו רימונים רבים לעבר מוצבי צה"ל.
מקורות פלסטינים מדווחים כי שבעה פלסטינים נפצעו במהלך חילופי האש באזור, מתוכם אחד באורח קשה, כן מסרו הפלסטינים כי 10 מבנים נהרסו במהלך הפעולה. בנוסף דווח כי מסוקים ישראלים ריחפו מעל מפקדת יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, בעזה.
בכתיבת הידיעה השתתפו עלי ואקד, לינוי בר גפן, ענת רואה וסמדר שמואלי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום sky news
חיילי צה"ל נכנסים לבית ג`אלה
צילום sky news
צילום רויטרס
פלסטינים יורים לעבר החיילים
צילום רויטרס
מומלצים