שתף קטע נבחר

חגיגה אנטי-ישראלית בדרבן

נציגי מדינות ערב הופכים את הוועידה נגד גזענות בדרום אפריקה לכתב אשמה נגד ישראל, שמואשמת בין השאר, "בטיהור אתני, אפרטהייד, רצח עם ואף באנטישמיות נגד השמיים הפלסטינים". ערפאת הוזמן לוועידה כאורח כבוד. הנציגים הישראלים המעטים חסרי אונים

תחושה קשה בקרב המשלחת הישראלית הקטנה שהגיעה לוועידת האו"ם נגד גזענות בעיר דרבן בדרום אפריקה. רשמית תיפתח הוועידה ביום שישי, אך השבוע החלו דיונים של שתי ועידות מקדימות.
בקרוב יגיע לדרום אפריקה יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, שהוזמן אישית על ידי נשיא דרום אפריקה לדיון ראשי המדינות בנושא זכויות האדם.
"אנחנו מרגישים מאויימים. יש פה אלפי אנשים מוסתים שזועמים על ישראל והאו"ם נותן יד להסתה", אומר היום (ד') ל-ynet פלג רשף, יו"ר ההתאחדות העולמית של הסטודנטים היהודים (ווג'ס).
סגן שר החוץ, מיכאל מלכיאור, אומר כי החלטת ישראל בשאלה האם להשתתף בדיוני הוועידה ביום שישי, תלויה בהחלטה האמריקנית. עשרות ארגונים יהודיים, שאמורים להשתתף ב"ועידת הארגונים הלא ממשלתיים נגד גזענות" הודיעו גם הם כי יחרימו את הועידה, אם האמריקנים יעשו כן.
לדברי מלכיאור, "במקום ועידה נגד הגזענות הפכה הוועידה בדרבן לכינוס גזעני נגד ישראל. אנחנו רואים זאת בחומרה רבה ובמידה וההצעות הערביות יתקבלו, זה ישמוט את הבסיס המוסרי של כל האו"ם".
כעת תלויות כ-20 הצעות החלטה נגד ישראל, שמואשמת בטיהור אתני, אפרטהייד, רצח עם ואף באנטישמיות נגד "השמיים הפלסטינים" . אחת ההצעות טוענת כי "השואה" לא היתה נגד העם היהודי, אלא "היו מספר שואות במהלך ההסטוריה ביניהם שואת העם הפלסטיני".
לדברי מלכיאור, "הרבה מדינות הבטיחו לנו שיתנגדו להצעות נגד ישראל".
סגן השר מלכיאור אומר בכעס כי "מעבר לפגיעה במדינת ישראל יש כאן במידה רבה הכשרת הטרור. האם מדינת ישראל היא המדינה היחידה שיש בה בעיות של זכויות אדם? אם אומרים שישראל היא הרוע המוחלט – זה מכשיר את הטרור נגדה". לדבריו, "יש בכך גם פגיעה בתהליך השלום ובסיכוי להחיות אותו, מאחר וההחלטות טוענות שישראל יישות לא לגיטימית".

הצעירים עזבו במחאה

אתמול עזבה קבוצת הסטודנטים היהודים את דיוני ועידת הצעירים במחאה על ההסתה נגד ישראל. יו"ר הארגון, פלג רשף, אמר כי "הערבים הצליחו להוריד את כל הצעות ההחלטה שהעלנו. בתוכם, גם הצעה למען המשא ומתן לשלום והצעות נגד האנטישמיות". רשף אמר כי "סרבו לדון גם בכל הנושאים הכלליים שהעלנו כמו זכויות ההומואים. כמעט כל הדיונים בוועידת הצעירים עסקו רק בהפרות זכויות האדם של ישראל".
לדברי רשף, "הם פשוט לא נתנו לנו להגיב על אף הצעת החלטה נגד ישראל. כנציג ישראלי לוטעידת הצעירים הזמינו את ח"כ עזמי בשארה, שבסופו של דבר לא הגיע". הישראלים עזבו את הדיון, לאחר שנפלה הצעה ארגנטינית שקוראת לשלום במזרח התיכון ובמקום זה העלו הפלסטינים החלטה אנטי ישראלית.
רשף אומר כי קבוצות רבות שהגיעו לועדה, כמו ההודים, ההומואים והצוענים מרגישות מתוסכלות "מאחר והועידה עוסקת רק בישראל". הוא מוחה על כך "שאנחנו ניצבים כמעט לבד בחזית ההסברה. הסוכנות היהודית לא נותנת לנו שום גיבוי, למרות פניות רבות שלנו".

מחר: "מצעד הקורבנות"

הסטודנטים הישראלים מספרים על "חגיגה אנטי יהודית בדרבן". אלפי דרום אפריקנים מסתובבים בחולצות טריקו, שמחולקות חינם, עם תמונה של הנער מוחמד דורא, הכיתוב: "ישראל מדינת אפרטהייד" והלוגו הרשמי של הועידה.
פלג מספר על "הפגנות גדולות באזור נגד ישראל". לדברי הישראלים, גם נטורי קרתא הגיעו לדרבן כדי לתמוך ברשות.
מחר בצהריים צפוייה הפגנת סולידריות עם הפלסטינים, תחת הכותרת: "מצעד הקורבנות". בהודעה שהוציאה מצרים לכל המשלחות, נאמר כי "ישראל אחראית לטבח בעם הפלסטיני וביצעה בו את כל סוגי הפשעים נגד האנושות וזכויות האדם". על פי המצרים, "ישראל הרגה בחודשים האחרונים 650 פלסטינים, רובם ילדים".
מחר יתכנסו בדרבן שרי החוץ של הליגה הערבית וידונו בהערכות הערבית. נשיא דרום אפריקה הזמין בהזמנה אישית את ערפאת לדיון ראשי המדינות בנושא זכויות האדם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
האינתיפאדה הגיעה לדרום אפריקה
צילום: איי פי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
"ועידה גזענית". מלכיאור
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים