שתף קטע נבחר

עשרות בני נוער: אנו מסרבים לשרת בשטחים

קבוצה של כמה עשרות צעירים וצעירות שיגרו מכתב לראש הממשלה במחאה על מדיניות ישראל בשטחים. לדבריהם: "חלקנו מסרבים לשרת בצבא לגמרי, חלקנו מסרבים לשרת בקרבי או בשטחים, וחלקנו מעדיפים לקבל פטור דרך הקב"ן – כדי להמנע משירות בצבא"

קבוצה של 62 בני נוער העומדים בפני גיוס לצה"ל, שיגרו מכתב לראש הממשלה אריאל שרון, ובו הם מאיימים שלא להתגייס בשל מדיניות הממשלה בשטחים.
חברי הקבוצה סיפרו ל-ynet, כי "כמחאה על ההפרות החמורות של זכויות אדם המבצעת ישראל בשטחים הכבושים – החל ברצח ללא משפט, וכלה במצור החונק של האוכלוסייה הפלסטינית, בכוונתנו לסרב לקחת חלק בפעולות דיכוי העם הפלסטיני. כל אחד מאתנו, בדרכו שלו, עומד לסרב לשתף פעולה עם הכיבוש הנורא – חלקנו מסרבים לשרת בצבא לגמרי, חלקנו מסרבים לשרת בקרבי ואו בשטחים, וחלקנו מעדיפים לקבל פטור דרך הקב"ן – כדי להמנע משירות בצבא"
לדברי החברים בקבוצה: "אנו קוראים לבני גילנו לנהוג כמותנו, ובמהלך השנה הקרובה נציב דוכנים ברחבי הארץ וננסה לשכנע בני נוער נוספים להצטרף אלינו. כמו כן נספק תמיכה לאלו שיבחרו להצטרף לקריאתנו".
חגי מטר, שמינסט החתום על המכתב, אמור להתגייס בחודש יולי.לדבריו, הוא כבר התייצב בפני ועדת המצפון של צה"ל. "אמרתי לוועדה שאני מעוניין לשרת בלי טירונות, בלי מדים ובלי נשק - בבית חולים", לדבריו, צה"ל הציע בעבר הצעה דומה לסרבן מצפון. מטר אומר כי הוועדה הודיעה לו כי הוא לא ישוחרר משירות בצה"ל.
שני וורנר, תלמידת יא' החתומה אף היא על המכתב, מספרת כי החתומים הם בכיתות י'- יב' אשר נפגשו בהפגנות ופעילויות שונות נגד הכיבוש בשטחים.

נוסח המכתב

אל ראש הממשלה, מר אריאל שרון
אנחנו, החתומים מטה, בני נוער אשר גדלו וחונכו בארץ, עתידים להקרא בקרוב לשירות בצה"ל.
אנו מבקשים למחות בפניך על המדיניות התוקפנית והגזענית של ממשלת ישראל ושל צבאה, ולהודיעך כי אין בכוונתנו לקחת חלק ביישום מדיניות זו.
אנו מתנגדים בתוקף לרמיסת זכויות האדם המתבצעת על ידי מדינת ישראל: הפקעת אדמות, מעצרים, הוצאות להורג ללא משפט, הריסת בתים, סגר, עינויים ומניעת טיפול רפואי, הם רק חלק מן הפשעים שמדינת ישראל מבצעת, תוך הפרה בוטה של אמנות בינלאומיות עליהן היא חתומה.
פעולות אלה, לא זו בלבד שאינן לגיטימיות, הן גם לא משיגות את מטרתן המוצהרת – הגברת הבטחון האישי של אזרחי המדינה. בטחון כזה יושג רק ע"י הסכם שלום צודק בין ממשלת ישראל לעם הפלסטיני.
לפיכך, בכוונתנו לציית לצו מצפוננו ולסרב לקחת חלק בפעולות דיכוי העם הפלסטיני, הראויות להקרא פעולות טרור. אנו קוראים לבני גילנו ולחיילים בשירות סדיר, בקבע ובמילואים לנהוג כמונו.

סרבן מצפון נשלח לכלא

בתוך כך, רותם מור, חייל צה"ל זה כשנה וחצי, נשפט היום ל-28 ימים בכלא, לאחר שהודיע לרשויות צה"ל כי הוא מסרב להמשיך ולשרת מטעמי מצפון. קצין בדרגת סא"ל שפט את מור על סירוב פקודה, והורה להעבירו מחר בבוקר לכלא 4.
בתפקידו האחרון שימש מור כמורה-חייל. לאחר שהחליט שהוא אינו מעוניין להמשיך ולשרת, הוא החל להגיע לבסיס בבגדים אזרחים, והודיע על סירובו לציית לפקודות.
בעקבות בקשתו התייצב מור בפני ועדת מצפון, אך חבריה סירבו לדון בבקשתו עד שיסכים להגיע אליה כשהוא לבוש מדי צה"ל. גם קצין בריאות הנפש בצה"ל סירב להיפגש עמו בשל סיבה זהה.
בשיחה ל-ynet אמר מור כי הוא מאמין בדרכו וימשיך בה. לדבריו, הוריו השוהים בשליחות באוסטרליה, ואחיו שהיה קצין בצה"ל, תומכים בו אף על פי "שהם לאו דווקא מסכימים עם דעותי".
דובר צה"ל מסר בתגובה, כי מור אכן נשפט ל-28 ימי מחבוש בפועל בגין סירוב פקודה ואף הועבר מתפקידו. "צה"ל ימשיך ויפעל על מנת לצמצם את מספר מקרי ההשתמטות", אמר הדובר.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
במרכז המחלוקת: השירות בשטחים
צילום רויטרס
צילום ynet
נשלח לכלא. רותם
צילום ynet
מומלצים