שתף קטע נבחר

מתקן ההתפלה הראשון יוצא לדרך

נבחרה הקבוצה שתקים את מתקן ההתפלה באשקלון: דנקנר-אלרן, הנדסת התפלה ויוונדי; המתקן יספק 50 מיליון קוב מים מותפלים לשנה

קבוצת וי.איי.די דיסטיליישן המורכבת מהנדסת התפלה (50%), מדנקנר-אלרן השקעות (25%), ומחברת המים ויוונדי (25%) - זכתה אתמול (ב') במרכז להתפלת מי ים באשקלון. על הזכייה הודיעה ועדת המכרזים המשותפת למשרדי האוצר, התשתיות ואיכות הסביבה.
הנדסת התפלה היא בבעלות משותפת של כי"ל (האחים עופר) וקבוצת דלק. דנקנר-אלרן השקעות היא בשליטת קבוצת דנקנר וחברת פי.בי. חברת המים ויוונדי היא מיזוג של ויוונדי (יצחק תשובה) הצרפתית ו-U.S.Filter האמריקנית.
המחיר שתקבל וי.איי.די בעבור המים המותפלים הוא 52.69 סנט למ"ק, הנמוך ביותר שהוצע אי פעם להתפלת מי ים.
הזוכה תקים מתקן התפלה באשקלון, שיפיק 50 מיליון מ"ק מי ים מותפלים לשנה. ההתפלה תבוצע בשיטת האוסמוזה הפוכה. זהו המתקן הראשון להתפלת מי ים שיוקם בישראל, וההשקעה הכוללת בהקמתו נאמדת ב-150 מיליון דולר.
המכרז יופעל בשיטת ה-B.O.T: הזוכה במכרז תקים ותפעיל את המתקן בתקופת החוזה למכירת המים במימונה, ובתום 25 שנים יועבר המתקן לידי המדינה. בחברה מדגישים כי היא לא תקבל מהממשלה כל הטבות מעבר להקצאת הקרקע להקמת המתקן.
על פי תנאי המכרז, עתידה וי.איי.די דיסטיליישן להתחיל בהתפלת המים שנה וחצי מחתימת החוזה עם המדינה, ובתוך שנתיים להגיע המתקן לתפוקתו המלאה.
שר התשתיות,אביגדור ליברמן, אמר הבוקר כי בקול-ישראל כי בארץ חסרים 400 מיליון מ"ק מי שתייה. עם זאת ציין כי 50 מיליון מ"ק בשנה היא כמות גדולה בכל קנה מידה. "המחיר הפתיע אותנו לטובה, וגם את המומחים. ברור שאחרים יצטרכו להתיישר לפיו", ציין ליברמן. עלות הפקת המים של מקורות היא 27.6 סנט למ"ק.
לדברי ליברמן יהיה עד סוף השנה לפחות עוד זוכה אחד במכרז להתפלת 40-45 מיליון מ"ק מים. ועדת המכרזים מטפלת בימים אלה בהכנת מכרז נוסף להתפלת מי ים בהיקף של עד 65 מיליון מ"ק בשנה. מדובר בכמה מתקנים שיוקמו באתרים חופיים באזורים שונים בישראל.
שתי הקבוצות הנוספות שהתחרו במכרז היו חברת הבנייה א. דורי יחד עם חברת ההנדסה ברן ועם חברת המים האמריקנית איוניקס, והחברות אשטרום ושיכון ובינוי יחד עם החברות הספרדיות פרדיסו וקדגואה. המתחרות הציעו אף הן מחירים הנמוכים מ-60 סנט למ"ק.
יצוין, כי אילת היא העיר היחידה בארץ שניזונה ממים מותפלים ממתקן שהוקם בעיר כבר משנות ה-60.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ים מים. 50 מיליון מ"ק בשנה
צילום: גלי תיבון
ליברמן. הופתע מהמחיר
צילום: גלי תיבון
מומלצים