שתף קטע נבחר

בנו של המחבל מאבו סנאן יובא להארכת מעצרו

הצעיר נעצר אמש בחשד שסייע לאביו, מוחמד שאקר סלאח חביישי, שפוצץ את עצמו באזור תחנת הרכבת במרכז נהריה. שלושה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו. השב"כ: בימים האחרונים הוא שהה ברשות וחבר לחמאס, והרשות סירבה לעצור אותו. בני משפחתו של המחבל: "הכל שקר. הוא אף פעם לא היה עושה דבר כזה"

פיגוע התאבדות קשה בצפון - שבוצע לראשונה על ידי ערבי ישראלי: האיש, מוחמד שאקר סלאח חביישי, תושב הכפר אבו סנאן בגליל, בן 48, פוצץ את עצמו אתמול (יום א') בסביבות השעה 10:30 באזור תחנת הרכבת בנהריה. שלושה בני אדם נהרגו, וכ-70 נפצעו.
המחבל היה ראש התנועה האיסלאמית בכפר אבו סנאן והיה מועמד בעבר לראשות הכפר. במשטרה הביעו תמיהה מגילו הגבוה של המתאבד, וכן מהעובדה שמדובר באיש דת ידוע היטב בכפרו, נשוי ואב לילדים. מדובר למעשה באדם שאין כל קשר בינו לבין הפרופיל הממוצע של המתאבדים.
בנו של חביישי נעצר אמש על ידי כוחות הביטחון. הצעיר, בן 20, מוסלמי אדוק, חשוד במתן סיוע לאביו בפיגוע. הוא יובא היום להארכת מעצרו.
ממידע של השב"כ עולה כי המחבל שהה במהלך הימים האחרונים ברשות הפלסטינית והסתנן חזרה לישראל זמן קצר לפני הפיגוע. שרות הביטחון הכללי פנה כבר לפני כמה ימים עם היוודע דבר העלמו של חביישי לרשות הפלסטינית, והודיע לאנשי הרשות כי האיש הגיע לאזור ג'נין וחבר לאנשי חמאס ובראשם קייס עדואן מבכירי הזרוע הצבאית של החמאס בגדה. פניות חוזרות ונשנות של ישראל לרשות למנוע את פעילותו לא נענו. הרשות התנערה מהנושא בטענה שחביישי אינו נמצא בתחומה.
בבית משפחתו של המחבל המתאבד אמרו ל-ynet כי "זה שקר של המשטרה ושל כוחות הביטחון. הוא אף פעם לא היה עושה דבר כזה. כולנו בכפר לא מאמינים שהוא עשה את זה. ישר רצו ושמו את התמונה שלו בטלוויזיה, אבל הוא בכלל לא עשה את זה".

"נקבל בהבנה את הריסת ביתו של המחבל"

מועצת הכפר אבו סנאן קיימה הערב ישיבת חירום בסיומה הוחלט לשגר לראש הממשלה ולשר הביטחון מברקים המגנים את מעשהו של המחבל.
ראש מועצת אבו סנאן, פאוזי מישלב, מסר כי הוא מגנה בחריפות יחד עם כל תושבי הכפר את המעשה. "קיבלנו זאת בתדהמה ואיננו מעכלים זאת. אני מקווה שזהו מקרה יחיד. המחבל המתאבד פעל בשם עצמו בלבד ולא ייצג איש כפר", אמר.
המחבל המתאבד הגיע לכפר אבו סנאן לפני שלוש שנים מעכו. בתשובה לשאלה השיב ראש המועצה, כי אם יוחלט להרוס את ביתו של המחבל המתאבד יתקבל הדבר בהבנה.
הכפר אבו סנאן מונה 11,000 תושבים, מחציתם מוסלמים, כ-29% דרוזים והשאר נוצרים. צעירים משלושת העדות משרתים כיום בצה"ל ובזרועות הביטחון.
לאחר שנודעה זהות המחבל המתאבד התאספו רבים מתושבי הכפר סביב הבית. הדבר יצר מתיחות בין הדרוזים למוסלמים. אחד מבני העדה הדרוזית אמר כי יש להרוס את ביתו של המחבל. הוא אף איים כי אם לא ייעשה כן, יעשו זאת התושבים הדרוזים בעצמם.
המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים בכפר, לאחר שתושבים דרוזים נוספים איימו לנקום בתושבים המוסלמים בעקבות הפיגוע. יצוין כי בכפר מתגורר גם האלוף הדרוזי הראשון בצה"ל, יוסף משלב.

התנועה האיסלאמית: אין לנו כל קשר אליו

השייח האשם עבד אל רחמן, דובר התנועה האיסלאמית, אמר הערב כי "מהבדיקות שערכתי הבחור אינו חבר בתנועה האיסלאמית, הוא מוכר כחבר בקבוצת אלתבליע', זה אכן פלג מהתנועה האיסלאמית אך לא חלק מהתנועה שלנו פה בישראל. אין לנו כל קשר איתו ואני חייב לומר שהתחושה היא קשה מאוד. אנחנו לא רוצים לראות דם של אף אחד נשפך, לא כאן ולא בשטחים, ילד שנהרג בנהרייה וילד שנהרג בשכם לשניהם יש אבא ואמא, והגיע הזמן להפסיק את הטירוף הזה".
הוא הוסיף כי "לצערי באזור איבדו כל צלם אנוש וזה לא עושה טוב לאף אחד. חבל שעכשיו הדביקו עלינו תווית ואנחנו צריכים לתת תשובות. אנחנו מייחלים לשלום, כל מה שקורה כאן זו קטסטרופה ולצערי אין לאיש מהצדדים אומץ להגיד די. צריך לעשות מאמץ לתהליך מדיני, צעד של הידברות בין הצדדים יפתור את הבעיה ויוביל לצעדים נוספים".

הפיצוץ הרעיד את נהריה

הפיצוץ הבוקר אירע בשדרות הגעתון, כ-20 מטרים ליד תחנת הרכבת הנמצאת במרכז העיר. על פי חקירת המשטרה, הבחין שוטר במחבל הממתין לנוסעים היורדים מהרכבת. השוטר חשד וניגש לבדוק את האיש, שנמלט ממנו ואז פוצץ את עצמו ליד בית הדפוס "דפוס בנימינה". עדי ראייה סיפרו ל-ynet כי הדי הפיצוץ האדיר נשמעו בחלקים גדולים מהעיר.
אתי חדד, עובדת מחלקת הרווחה של עיריית נהריה, סיפרה כשהיא רועדת: "חמש דקות לפני הפיצוץ שוחחתי עם הבן שלי כפיר, שהיה בדרכו לרכבת. עברו כמה דקות, ואז שמעתי את הפיצוץ הגדול. הגעתי למקום - ראיתי חלקי גופות ועשרות פצועים והתחלתי לצעוק 'איפה כפיר?'". חדד, נחנקת מדמעות, הצליחה לבסוף להשיג את בנה, שעלה על הרכבת לתל אביב דקות לפני הפיצוץ - וניצל.
כוחות גדולים של משטרה ומד"א הגיעו למקום והחלו בפינוי הפצועים. השוטרים פינו את כל התושבים מהאזור וסרקו את הרחוב בחשד למטענים נוספים. לבית החולים בנהריה הגיעו כ-70 פצועים, מתוכם 8 במצב בינוני הסובלים מכוויות והשאר במצב קל. כעשרים מבין הפצועים הם חיילים (ידיעה נפרדת על הפצועים - ראה מימין). מספר מרכז המידע בבית החולים: 1255141.
מפקד המחוז הצפוני, ניצב יעקב בורובסקי אמר ל-ynet כי במהלך סוף השבוע היו התראות רבות לגבי כוונה לביצוע פיגוע באזור הצפון, אולם לא היתה התראה נקודתית לגבי נהריה. לדברי בורובסקי, "נהריה לא עומדת בראש סולם היעדים של המפגעים בדרך כלל". בתדרוך שקיים, הוסיף בורובסקי כי מדובר במחבל שהגיע למקום ברגל, אך נבדקת האפשרות שקיבל סיוע מישראלי שהסיע אותו.
לפי שעה, לא ברורה זהותו של הארגון האחראי לפיגוע, לאחר שגם ארגון הג'יהאד האיסלאמי וגם החמאס נטלו אחריות לפיגוע. בהודעת אחד ממנהיגי הג'יהאד האיסלאמי, עבדאללה שאמי, נאמר: "גדודי ירושלים, הזרוע הצבאית הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי היא האחראית לפעולה הצבאית בנהריה. אנחנו נמשיך להכאיב לישראלים ולא נחסוך במאמצים להכות בהם בכל נקודה". שאמי טען כי תנועתו אחראית גם לפיגוע הבוקר בבקעה.
סמוך למקום הפיגוע התגודדו עשרות צעירים שביקשו לפרוק את זעמם על ערבים שנמצאים במקום. הצעירים אף היכו שיכור ש"נראה כמו ערבי". שוטרים חילצו את האיש ופינו אותו לקבלת טיפול רפואי.

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, סמדר שמואלי ועתי"ם

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום עמיקם חורש
זירת הפיגוע
צילום עמיקם חורש
צילום ערוץ 2
הפלסטיני ראה את השוטר - והתפוצץ
צילום ערוץ 2
צילום עמיקם חורש
המחבל המתאבד
צילום עמיקם חורש
מומלצים