שתף קטע נבחר

חשש: רבבות הרוגים במתקפת הטרור בארה"ב

מבין ההריסות מתקשרים שוב ושוב לכודים בטלפונים הסלולרים וזועקים: "הצילו אותנו". מספר שוטרים כבר חולצו מבין ההריסות, ונראה כי ישנם מספר כיסי אוויר שבהם לכודים חיים. בניו יורק מדברים הבוקר על מספר אבידות בלתי נתפס, ובפנטגון נראה כי מספר ההרוגים יהיה כ-800 בני אדם

אמריקה והעולם כולו שרויים הבוקר (יום ד') בהלם עמוק בעקבות מתקפת הטרור האדירה על ארצות הברית: חשש לרבבות הרוגים בניו יורק, בוושינגטון ובפיטסבורג. "כמות האבידות בלתי נתפסת", אמר ראש עיריית ניו יורק רודי ג'וליאני.
ההערכה הראשונית במשטרת ניו יורק היא שישנם כעשרת אלפים הרוגים, כ-25 אלף נעדרים ואלפי פצועים. 200 כבאים ו-78 שוטרים הוכרזו כנעדרים, וככל הנראה נהרגו.
החיפוש אחר ניצולים וגופות צפוי להימשך ימים רבים. בשעות האחרונות דווח על לכודים שהתקשרו בטלפונים סלולרים מבין הריסות כשהם זועקים: "בואו להציל אותנו". שוטרי משטרת ניו יורק הצליחו לחלץ הבוקר שניים מעמיתיהם אשר התקשרו למוקד החירום (911) בטלפון הנייד. השוטרים סיפרו כי סמוך להם היו לכודים נוספים. נראה כי ישנו מספר רב של כיסי אויר שבהם נמצאים לכודים - אולם לא ברור אם ניתן יהיה להגיע לכולם בזמן.
בוושינגטון ובפיטסבורג מספר ההרוגים נמוך יותר: בוושינגטון כבר מדברים הבוקר על כ-800 הרוגים בפנטגון. בארבעת המטוסים שהתרסקו בניו יורק, וושינגטון ופנסילבניה נהרגו 266 בני אדם. בתי החולים בניו יורק ובוושינגטון מתקשים לעמוד בעומס ואזרחי ארה"ב נקראו לתרום דם.
ה-FBI האמריקני פתח במבצע נרחב בניסיון לאתר את האחראים לפיגוע. לפנות בוקר נערכו חיפושים נרחבים בבתים בפלורידה, ככל הנראה אחר תומכיו של הטרוריסט הסעודי אוסאמה בין לאדן. בידי ה-FBI נמצאות רשימות הנוסעים שהיו במטוסים, וככל הנראה ישנם חשדות ראשוניים לגבי האחראים לפיגועים.

המטוסים התרסקו בשעות הבוקר

הזוועה החלה אתמול (ג') ב-8:45 בבוקר (שעון החוף המזרחי בארה"ב). מטוס נוסעים של "אמריקן איירליינס" התרסק לתוך אחד מ"בנייני התאומים" בניו יורק, שבהם שוכן מרכז הסחר העולמי. בטיסה זו היו 92 נוסעים ואנשי צוות.
כ-18 דקות לאחר מכן התרסק מטוס של חברת "יונייטס איירליינס" לתוך הבניין השני. בטיסה זו מבוסטון ללוס אנג'לס היו 65 נוסעים ואנשי צוות. כעבור שעה, ב-10:05 קרס אחד מבנייני התאומים הבוער, וחצי שעה לאחר מכן קרס הבניין השני, כשבכל אחד מהם 110 קומות, ומנהטן התמלאה בעשן לבן.
ההערכה היא שבשני הבניינים היו עשרות אלפי אנשים, ושאלפי אנשים נוספים שהיו במנהטן באיזור הבניין - נפגעו. עשרת אלפים אנשי כוחות הצלה הוזעקו למקום והחלו לפנות את הנפגעים מבעד להריסות לבתי החולים בעיר.
שעות לאחר קריסת בנייני התאומים קרס בניין סמוך המכונה "בניין מספר 7" בן 47 קומות. בניינים נוספים עדיין בוערים וכוחות ההצלה מתקשים להגיע למקום. מנהטן כולה נראתה כאיזור אסון.
ב-9:43, עוד לפני קריסת בנייני התאומים, התרסק לתוך הפנטגון בוושינגטון מטוס שלישי של יונייטד איירליינס ובו 64 נוסעים. המטוס, מדגם בואינג 757, היה בדרכו מוושינגטון ללוס אנג'לס כשהתרסק בפנטגון. חלקים מהבניין קרסו ובירת ארה"ב כוסתה אף היא בעשן סמיך. עד כה נמסר כי בהתרסקות זו נהרגו כמה עשרות בני אדם ונפצעו עוד עשרות.
בזאת לא הסתכמה מתקפת הטרור: מטוס בואינג 747 של "יונייטד איירליינס" שהיה בדרכו מניו ג'רסי לסאן פרנסיסקו התרסק ב-10:10 ליד העיר פיטסבורג בפנסילבניה וההערכה היא כי מדובר בחלק מסדרת הפיגועים. במטוס היו 45 נוסעים ואנשי צוות. ייתכן כי המטוס הופל על ידי צבא ארה"ב, מחשש שהוא יופל על ידי החוטפים על מקום מיושב. לפחות שניים מנוסעי המטוסים הצליחו ליצור קשר בטלפון נייד ולדווח על החטיפה (ראה ידיעה מקושרת מימין).

חשש מפיגועים נוספים

בעקבות מתקפת הטרור, נמסר על פינוי הבית הלבן, הקונגרס והאו"ם, גורדי שחקים בכל ארה"ב - וכן הפסקת כל הטיסות ברחבי ארה"ב והפנייתן לקנדה. כל כוחות הצבא האמריקני ברחבי העולם עברו לרמת כוננות עליונה.
נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, אמר בתגובה: "פקדה אותנו היום טרגדיה לאומית שמצטיירת כהתקפת טרור על ארצנו. טרור נגד עמנו לא יעבור בשתיקה". הנשיא קרא להתפלל למען הקרבנות ומשפחותיהם.
מאוחר יותר אמר הנשיא בנאום בלואיזיאנה כי "ארה"ב נקטה בכל הצעדים הדרושים כדי להגן על אזרחיה. נלכוד את כל האחראים להתקפה הזו ונעניש אותם". בוש שב לפנות בוקר לבית הלבן (נאומו המלא של הנשיא לאומה - בידיעה בקישור מימין).

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום cnn
המטוס השני פוגע בבניין
צילום cnn
צילום cnn
פגיעת המטוס הראשון
צילום cnn
צילום: איי פי
ניסיון נואש להיחלץ מהבניין
צילום: איי פי
צילום איי פי
ענן אבק אדיר מכסה את מנהטן
צילום איי פי
מומלצים