שתף קטע נבחר

ההערכה בניו יורק: 3,700 נעדרים באסון

הולכים ופוחתים הסיכויים למצוא ניצולים, ככל שמתקדמות עבודות החילוץ הקדחתניות. גורמים ישראלים אומרים ל-ynet כי ההערכה היא שרק מאות בודדות הצליחו להימלט לפני ההתמוטטות. הלילה גילה בניין נוסף במתחם התאומים סימני התמוטטות והאנשים הורחקו מהאזור. ובינתיים: ספינות עמוסות בגופות ממשיכות לחצות את ההדסון לבית לוויות מאולתר בניו ג'רסי

ראש עיריית ניו-יורק, רודולף ג'וליאני, אמר אחר הצהריים (יום ה') כי כעת דווח על 3,700 נעדרים בהתמוטטות מגדלי התאומים בעיר. המספר נמוך יותר מכפי שחששו תחילה.
אבל בניו יורק גוברת הפסימיות ככל שנמשכים מאמצי החילוץ: עד כה חולצו רק 9 בני אדם בחיים. ג'וליאני סיפר כי ביקש מהממשל הפדרלי להעביר לעיר בדחיפות 6000 שקי גופות, לאתר הפיגוע הקשה בתולדות האנושות.
שמונה צוותי חילוץ מיוחדים הוטסו אתמול לניו יורק כדי לתגבר את צוותי הכבאים והשוטרים בעבודות החילוץ וההצלה במגדלי התאומים. העבודות נמשכו גם בשעות הלילה לאור גנרטורים ניידים. התוצאות בינתיים רחוקות מלהיות מעודדות, כפי שמצביעות שורת הספינות עמוסות הגופות שחצו את ההדסון לבית לוויות מאולתר שהוקם בניו ג'רסי.
הלילה ב-01:00 (שעון ישראל) קרס חלק מבניין ה"ליברטי פלאזה", שנפגע בהתרסקות בנייני התאומים בניו יורק ועלה חשש שהמבנה בן ה-54 קומות יתמוטט. צוותי הצלה הרחיקו את האנשים מהאזור ולא נמסר על נפגעים. בניין ה"ליברטי פלאזה" הוא הרביעי שקורס בעקבות הפיגוע בבנייני התאומים.
הקונגרס האמריקני אישר הלילה תקציב חירום מיוחד של 20 מליארד דולר, לבנייה מחודשת של הבניינים באזור האסון.

תשעה ניצולים

עד עתה חולצו תשעה בני אדם בחיים מבנייני התאומים. שלושה מתשעת הניצולים חולצו לאחר שיצרו קשר באמצעות טלפון סלולרי. השלושה - שני שוטרים ואזרח, ניסו תחילה לצלצל אל מוקד המשטרה העירוני אולם בשל קריסת מרכזיות הטלפונים, הם נכשלו. בהמשך הצליח האזרח לצלצל אל אחותו המתגוררת בפנסילבניה וזו יצרה את הקשר עם המשטרה. שלושת הניצולים סיפרו כי סמוך להם היו לכודים נוספים בחיים.
ההערכה היא שבמנהטן ישנם אלפי הרוגים. בפנטגון בוושינגטון נהרגו ככל הנראה כ-200 בני אדם (פחות מההערכה הראשונית של 800). בארבעת המטוסים שהתרסקו היו 266 הרוגים נוספים.
יש לציין שלשני בנייני התאומים לבדם הגיעו מדי יום יותר מחמישים אלף עובדים וכ-200 אלף מבקרים נוספים נהגו לפקוד את קומפלקס "מרכז הסחר העולמי" כולו. רבים מהם הם עדיין בגדר נעדרים.
גורמים ישראלים בניו יורק אומרים ל-ynet כי ההערכה היא שרק כמה מאות אנשים הצליחו להימלט מהבניינים בחיים. בין הנעדרים גם כבאים ושוטרים רבים ששהו במגדלים עם התמוטטותם. ראש עיריית ניו יורק, רודולף ג'וליאני אמר אתמול כי מספר אנשי החילוץ הנעדרים מגיע ל-259.
בתי החולים בניו יורק שומרים בינתיים על כוננות עליונה. ד"ר צ'רלס פלדמן מבית החולים סט. וינסנט במנהטן אומר שלפי ההערכה הנוכחית אלפי בני אדם קבורים חיים מתחת להריסות. "כל הניצולים שיחולצו יזדקקו לטיפול רפואי כלשהו" אמר פלדמן "אנחנו מוכנים לקראתם".
מאמצי החילוץ נמשכים גם בוושינגטון. לבירה האמריקאית הגיעו ארבעה צוותי חילוץ מיוחדים, אולם ההערכה היא כי לא צפויים להימצא ניצולים נוספים. "החלק בבניין שלתוכו התרסק המטוס ניזוק קשות. אפילו אם מישהו הצליח לשרוד את ההתרסקות לא היה לו שום סיכוי בשריפה שפרצה מייד אחר כך" אמרו בכירים בפנטגון, שהאש בו עדיין בוערת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
ניו יורק לאחר הפיגוע
צילום רויטרס
מומלצים