שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כשהפיצוצים רועמים, הפרטיות שותקת
  מימדי האסון מביאים לחשש שהממשל יהדק את הפיקוח על האינטרנט, ללא כל התנגדות ממשית

  חקירת פיגועי הטרור בארה"ב מסתעפת גם אל האינטרנט. בתוך כך, גובר החשש שהממשל האמריקאי מנסה לנצל את ההזדמנות כדי להגביר את הפיקוח על האינטרנט בעקבות ההתקפות הרצחניות.
  רשתות החדשות בארה"ב מדווחות, כי שעות ספורות לאחר ששלושה מטוסים התרסקו אל תוך מגדלי התאומים ובניין הפנטגון, הגיעו סוכני אף בי איי למשרדי ספקי האינטרנט הגדולים בארה"ב. הם הציגו צווי חיפוש, המאפשרים להם לבקש מידע על תכתובות דואר אלקטרוני שקשורות למתקפת הטרור.

  אם כבר אז כבר

  אתר "וויירד" דיווח ביום ד', שהסוכנים לחצו על ספקי האינטרנט להתקין בשרתים שלהם את מערכת "קרניבור" (טורף באנגלית, ראו כתבות בענין זה תחת "כתבות נוספות") והציעו לממן את עלויות התפעול. טכנולוגיית קרניבור היא מעין קופסה שחורה שיושבת בשרתי ספק אינטרנט ויכולה לעקוב ולנטר את כל המסרים שמעבירים המשתמשים ברשת.
  ארגונים למען פרטיות ברשת וארגוני וזכויות אדם התקיפו את האף בי איי, מפעיל "קרניבור", בטענה כי מדובר במערכת פולשנית שפוגעת בחופש הביטוי. הביקורת הציבורית לא עוררה מחשבות שניות אצל אנשי האף בי איי בעניין "קרניבור", אך שם הקוד של המערכת שונה לאחרונה ל-DCS1000, אולי כדי "לבלבל את האויב".
  על פי הדיווחים, בין הספקים שזכו לביקור של סוכני האף בי איי אתמול (ד') היו Earthlink ו-AOL. שניהם הודיעו כי הם משתפים פעולה עם האף בי איי אך הכחישו כי התקינו את ה"קרניבור".
  "הלקוחות שלנו מודאגים מהאפשרות שאנחנו מספקים לסוכנים גישה בלתי מוגבלת לרשת שלנו", אמר דן גרינפילד, סגן נשיא EarthLink לאתר Cnet. "זה לא נכון. אנחנו לא מתקינים ציוד אך אנו משתפים פעולה עם החוקרים בהקשר מאוד נקודתי".
  "וויירד" מדווח, שגם "הוטמייל", שירות הדואר המבוסס רשת של מיקרוסופט, היה יעד של האף בי איי. על פי הדיווח, סוכנים התקשרו למשרד החברה בסן פרנציסקו ביום ג' וביקשו מהם מידע על מספר חשבונות דואר ותכתובות של משתמשים, רובם כתובים בערבית.

  בנך הקטן הוא מחבל מסוכן, גברת

  התוצאה האפשרית של מתקפות הטרור על ארצות הברית עלולה, כאמור, להיות המשך צמצום חופש הביטוי ברשת. מטרת פרויקט "אשלון" היא לעקוב אחר פעילות טרוריסטית, תקשורת בין סוחרי סמים ופעילות עוינת של ממשלות זרות. עדיין, קיימת אפשרות מעשית ביותר שהסוכנות תאסוף מידע בשוגג על אזרחים תמימים.
  מייק פרוסט, סוכן חשאי קנדי לשעבר שגויס לעבוד ב-"אשלון", התראיין בשנה שעברה לתוכנית התחקירים "60 דקות" וציין מקרה של אשה ששמה ומספר הטלפון שלה הוכנסו אל תוך מסד הנתונים של "אשלון" כחשודה בביצוע פעולות טרור בינלאומיות. זאת, משום שסיפרה לחברה בטלפון שבנה הקטן שימש בתפקיד של "מפציץ" במסגרת מחזה שהועלה בבית ספרו בנושא מלחמה.
  בדמוקרטיות מתוקנות נחקקו חוקים נגד האזנת סתר לאזרחים. עם זאת, לפי פרוסט, המדינות השונות השותפות ב-"אשלון" יכולות לעקוף - או אולי להפר - חוקים אלה באמצעות המערכת ולצתת לכל תקשורת אלקטרונית של אזרחים.
  החודש פירסמה ועדת חקירה של האיחוד האירופה דוח בן כ-200 עמודים (זמין דרך הקישור מימין) שנחשב הישג משמעותי קדימה למתנגדים ל"אשלון". הדוח מבקר את חלקה של בריטניה ב"אשלון" וקורא לה לפרוש מהפרויקט כדי להוכיח את מחויבותה לאיחוד האירופי.
  הדוח קובע, כי "אשלון" אינו כל-יכול כפי שתיארו אותו חלק מהארגונים שעוקבים אחריו, בהתחשב בכמות כוח האדם העצומה שדרושה לסוכנויות המודיעין כדי לנתח את כל המסרים המתקבלים בזמן אמת.
  למרות מגבלות "אשלון", הפרלמנט האירופי שאימץ החודש את הדוח ברוב של 367 תומכים לעומת 159 מתנגדים ו-34 נמנעים, הצהיר כי יירוט של תכתובות דואר אלקטרוני, פקס, טלפון ואחרות ברחבי אירופה מהווה הפרה אמריקאית של האמנה האירופית לזכויות אדם.
  הדוח קורא לכינון אמנה חדשה שבה ישתתפו כל המדינות החברות ב"אשלון", שבה הן יתחייבו להימנע מריגול תעשייתי, אשר מדאיג את מדינות האיחוד יותר מכל חשש לפגיעה בפרטיות של אזרחי אירופה.

  הפוסל במומו פוסל

  מדינות אירופה אינן נקיות כפיים כשהן מבקרות את בריטניה על שותפותה ב"אשלון". צרפת מפעילה רשת ריגול אלקטרונית בשם Frenchelon, שממוקמת בבורדו ומופעלת על ידי שירות הביון הצרפתי, ה-ESGD.
  תצלומים ראשונים של Frenchelon נחשפו ביוני 2000 באתר זידינט. נוסף על כך, נודע שגם הולנד , דנמרק ושווייץ מפעילות מערכות שדומות ל"אשלון", אם כי המערכות שלהן אינן כה חזקות כמו המקורית.
  הדוח לא הוכיח כי ארה"ב משתמשת ב"אשלון" לצורך ריגול תעשייתי, אך ציין כמה מקרים שבהם סוכנים אמריקאים שהאזינו לתקשורת של גורמים מסחריים פעלו כדי למנוע חתימה של חוזה מסחרי.
  על פי הדוח, סוכנים פדרליים צותתו ב-1994 לשיחות של בכירים ביצרן המטוסים האירופי "איירבוס" באמצעות "אשלון", כאשר אלה דנו עם ממשלת סעודיה לקראת חתימה על חוזה למכירת מטוסים לחברת התעופה של סעודיה בשווי 6 מיליארד דולר.
  כותבי הדוח ממליצים לארגונים וחברות מסחריות באירופה להצפין דואר כדרך שגרה.

  כשהתותחים רועמים

  תומכי הדוח קיוו כי לאחר אישורו על ידי הפרלמנט האירופי, יואצו מאמצי זרוע הרגולטרית של האיחוד האירופי להדק את הפיקוח על פעולת רשתות ריגול אלקטרוניות באירופה.
  כעת, לא מן הנמנע שברית "אשלון" בין בריטניה וארה"ב תתחזק וקולות באיחוד האירופי נגד המעקב האלקטרוני יחלשו ואולי אף מדינות יצטרפו.
  על אף שארגונים למען זכויות הפרט באינטרנט כמו EFF מתריעים שקואליציית הטרור הבין לאומית תביא לפגיעה אפשרית בפרטיות וחופש הביטוי, קולות הלובי שמתנגד לכל פגיעה בפרטיות הגולשים נחלשו כעת וקולות אחרים התחזקו.
  "הפרטיות שלי אינה חשובה לעומת המאבק נגד הטרור העולמי", כותב היום דיוויד קורסי ב"אנקורדסק". "כל עוד המידע שנאסף אינו מופנה נגדי. הם רוצים לסרוק את הדואר האלקטרוני שלי או שיחות טלפון? בבקשה. ערך הפרטיות מתקיים רק בחברה שבטוחה מספיק כדי ליהנות ממנו".
  מפעילי שירותי "רימיילרים", שירותים מקוונים להעברת מסרים והודעות דואר אלקטרוני שלא מאפשרות לאתר את השולח, הביעו חשש שיואשמו בסיוע לטרור. שירותים אלה אינם שומרים רישום (לוגים) של המשתמשים ולכן יקשו מאוד על איתור המקור של מסרים שהועברו דרכם.
  לפחות שני מפעילים של שירותי רימיילר הודיעו כי הם משביתים זמנית את השירות ומפעיל אחר אמר כי הוא שוקל גם לחדול מפעילות: "אני לא מודאג ששירות הרימיילר שלי שימש או ישמש טרוריסטים. מה שמדאיג אותי הם טיפשים שישתמשו בה כדי לשגר איומים כוזבים, טיפים שגויים ושקרים אחרים בנוגע לפיגועי טרור אפשריים לקבוצות דיון באינטרנט, משרדים פדרליים וגורמים בממשל".
  "אני לא רוצה להילכד בתווך. אני מצטער. כרגע אני מובטל ואין לי המשאבים הדרושים כדי להגן על עצמי. בנקודה זו, טיעון בעד חופש הביטוי לא יזכה לאהדה באוזני שופטים, סוכנים פדרליים והציבור הכללי. אני מעוניין לראות ששירותי הרימיילר ימשיכו לפעול אך לפני כן על המצב הנוכחי להשתנות".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום bbc
  "אם זה לא מופנה נגדי" שיאזינו לכל מה שירצו". ניסיונות החילוץ במגדלי התאומים
  צילום bbc
  מומלצים