שתף קטע נבחר

השר מתן וילנאי: מופז פגע בצבא

ראש הממשלה נפגש עם מופז בסוף השבוע ונזף בו על "הזובור" שעשה לסגנו היוצא, עוזי דיין. מקורבי ברק: "התנהגות מופז מביכה וילדותית". בדיוני הממשלה ביום שני צפוי מופז לספוג ביקורת נוספת מהשרים.

אחרי שהרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, שבר את כללי הטקס ומתח ביקורת נוקבת על סגנו היוצא, האלוף עוזי דיין - מתחילים גם הפוליטיקאים להסיר את הכפפות ולבקר בחריפות את הרמטכ"ל. ראש הממשלה כבר נפגש עם מופז בסוף השבוע ונזף בו על דבריו בטקס חילופי סגני הרמטכ"ל בבוקר יום שישי. "התנהגותו של מופז הייתה מביכה וילדותית", אמרו מקורבי ראש הממשלה. השר מתן וילנאי אומר ל-ynet: "זו פגיעה בצבא". ביום שני, כאשר יגיע הרמטכ"ל לדיוני הממשלה על תקציב 2001, הוא צפוי לספוג ביקורת נוקבת מחלק מהשרים.
שר התרבות והספורט, מתן וילנאי, הוא הנפגע הקודם במלחמות הגנרלים בצבא. שר הביטחון, יצחק מרדכי, העדיף למנות את מופז כרמטכ"ל, אף שוילנאי נחשב קודם-לכן מועמד בטוח לתפקיד. בסוף השבוע אמר וילנאי ל-ynet שהוא מצטער על הדברים שאמר מופז: "פורום מטכ"ל לא מיועד לאמירות פוליטיות. זו פגיעה בצבא".
וילנאי אמר שהוא סומך על שיקול דעתו של ראש הממשלה לגבי הטיפול בפרשה. "עוזי דיין הוא איש מצויין וראוי", הוסיף וילנאי, "ואני בטוח שישראל תיבנה ממינויו כראש המועצה לביטחון לאומי".
מ"מ שר העבודה והרווחה, רענן כהן, אמר ל-ynet במוצאי שבת כי התנהגות הרמטכ"ל היא חסרת תקדים. "אם יש למופז בעיות עם דיין הוא יכול לברר אותן בשיחה בארבע עיניים. התבטאויות מופז עלולות לפגוע במורל הקצונה הגבוהה", אומר כהן. כהן הוסיף כי הוא מעריך את מופז, אך "אסור להגיד דברים כאלה בפומבי, במעמד כזה, ביום כזה".
לא רק התבטאות זו של מופז מדאיגה את כהן: "אנשי צבא לא צריכים להתבטא בפומבי בנושאים רגישים. כך גם בנוגע לתקציב הבטחון. כשמפקד חיל האויר, לדוגמה, אומר כי החיל לא יוכל לנצח במלחמה הבאה כתוצאה מהקיצוצים, יש לזה השלכות חמורות".
אבל במערכת הפוליטית נשמעו גם קולות התומכים במופז. שלא במפתיע, הם באו מהאופוזיציה. ח"כ עוזי לנדאו אמר כי הוא מצטרף לעמדת מופז: "יש למנות כעת לתפקיד ראש המועצה לבטחון לאומי אזרח ולא גנרל". לנדאו לא החמיץ את ההזדמנות למתוח ביקורת על רה"מ, אהוד ברק: לדבריו, ברק שם ללעג את המועצה לבטחון לאומי, בהשתמשו בה כמכשיר למלחמות אלופים על תפקיד הרמטכ"ל הבא.
התקרית בין מופז לדיין אירעה בבוקר יום שישי בלשכת הרמטכ"ל. בטקס חילופי סגן הרמטכ"ל השתתפו ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק, ראשי משרד הביטחון, אלופי המטה הכללי, קצינים רבים, חיילים המשרתים בלשכה ובני משפחותיהם של סגני הרמטכ"ל עוזי דיין ומשה (בוגי) יעלון. עשרות הנוכחים נדהמו, כאשר הגיע תורו של מופז לדבר: "יש לי כמה דברים לא נעימים לומר", אמר מופז, לדברי אחד מהמשתתפים באירוע. לאחר-מכן החל למתוח ביקורת נוקבת על דיין. לדברי משתתפים באירוע, הוא האשים את דיין בכך שהפר את הסיכום ביניהם על מועד סיום תפקידו. הוא התייחס גם להחלטת ראש הממשלה למנות את דיין לתפקיד היועץ לביטחון לאומי וראש המועצה לביטחון לאומי בעודו אלוף פעיל בצה"ל. לדברי מופז, היה דיין מביא תועלת רבה יותר אילו היה נכנס לתפקידו החדש כאזרח.
דיין הפסיק את דברי מופז, כשזה אמר: "לצערי האמון בינינו נשבר, עוזי, ואודה לך רק כשתפשוט את מדיך". דיין העיר בציניות: "מה עם כבוד האדם בצה"ל?" כבוד האדם הוא אחד מהערכים שמנסה מופז להטמיע בצבא.
"האנשים בטקס, ובתוכם גם בני משפחתו של דיין, היו בהלם", אמר משתתף אחר באירוע, "אפשר היה לחתוך את השקט באויר. אנחנו יודעים שהשניים לא מסתדרים ויש ביניהם מתיחות, ועכשיו היא מתפרצת. אבל לא ברור למה מופז אמר דברים כל כך קשים, למרות כללי הטקס".
החלפתו של עוזי דיין במשה (בוגי) יעלון התקבלה בעקבות לחץ שהפעיל מופז על שר הביטחון ברק, שדיין הוא אחד מהאלופים המקורבים אליו, עוד מימי סיירת מטכ"ל. דיין דאג לעכב את החלפתו וניהל משא ומתן עם ברק על תפקיד הולם, כדי שיוכל להתמודד כשווה ערך לסגן הרמטכ"ל החדש על מינוי הרמטכ"ל הבא בעוד כשנה וחצי. דיין פעל בעקבות לקחי העבר: מתן וילנאי, שיצא ללימודים בתום כהונתו וחזר לפני ההתמודדות, הפסיד את המינוי למופז. דיין ניסה להימנע מהיקלעות לעמדה נחותה שתקשה על התמודדותו. לפיכך הוא התעקש למלא את תפקיד ראש המועצה לביטחון לאומי, כאשר הוא לובש מדים וממשיך לכהן כאלוף בצה"ל. בתפקידו החדש, יהיה דיין אלוף בצבא, אולם יהיה כפוף ישירות לשר הביטחון.
כעומד בראש גוף המייעץ לברק בענייני ביטחון לאומי, עשוי דיין לחלוק על מופז ועל עמדת הצבא בנושאים שונים. זוהי כנראה אחת מהסיבות לכך שמופז אינו שבע רצון מהעובדה שדיין ימשיך ללבוש מדים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
`יש לי כמה דברים לא נעימים לומר`. מופז
דודו פריד
ארכיון ידיעות אחרונות
מה עם כבוד האדם. דיין
ארכיון ידיעות אחרונות
ארכיון ידיעות אחרונות
נכנס לתפקיד החדש. יעלון
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים