שתף קטע נבחר

שני הרוגים בפיגוע באלי סיני

2 מחבלים חדרו אמש ליישוב, ירו לעבר תושבים והשליכו רימונים. מהירי נהרגו טוראית לירון הרפז וחברה אסף יצחקי. 16 ישראלים נוספים נפצעו. המחבלים השתלטו על בית ריק ביישוב והתבצרו בו. בתום חילופי אש שנמשכו כשעתיים וחצי נהרגו המחבלים. שרון בישיבת קבינט: "ערפאת נושא באחריות. צה"ל ינקוט בכל האמצעים להגנת תושבי ישראל"

טוראית לירון הרפז, בת 19, תושבת אלי סיני, וחברה, אסף יצחקי, בן 20 מלוד, נהרגו בפיגוע שאירע אמש (ג') בתוך שטח היישוב אלי סיני, בצפון רצועת עזה. הפיגוע אירע כאשר שני מחבלים חדרו בשעה 19:30 לשטח היישוב ופתחו באש לעבר אזרחים ישראלים, ביניהם ילדים. מלבד שני ההרוגים נפצעו עוד 16 איש שפונו לבתי החולים, רובם במצב קל-בינוני ואחד במצב קשה. כוחות הביטחון הרגו את שני המחבלים. החמאס נטל אחריות.
בעקבות האירוע כינס ראש הממשלה ב-01:00 את הקבינט המדיני-בטחוני ואמר כי הרשות הפלסטינית, ויאסר ערפאת, נושאים באחריות מאחר שלא מנעו את הפיגוע שיצא משטחי הרשות. שרון הדגיש כי "צה"ל ינקוט בכל האמצעים הדרושים להגנת ישראל ותושביה", ברמז לכך שישראל עומדת לחזור לפעולות יזומות.

הפיגוע: שלב אחר שלב

שני המחבלים חדרו ליישוב מצד מזרח מעט אחרי 19:30. השניים לבשו מדים מנומרים ונעלי גומי גבוהות, והיו מצוידים ברובי סער מסוג קלצ'ניקוב ולבושים באפודי קרב ובתוכם מחסניות רבות ורימונים. שני המחבלים חבשו לראשיהם מטפחות ירוקות, עליהן ססמאות של ארגון החמאס.
מיד לאחר הפריצה ליישוב, הבחינו המחבלים בלירון הרפז ובחברה, אסף יצחקי, שטיילו ביישוב, ירו לעברם והרגו אותם. לאחר מכן הם המשיכו לרוץ בכביש הראשי, תוך כדי ירי מאסיבי והטלת רימונים לתוך חלונות הבתים. במהלך הירי פגעו המחבלים בשבעה אזרחים, בהם תינוקת אחת, ופצעו אותם באורח קל עד בינוני.
כוח צה"ל, שכלל חיילי מילואים, פתח במרדף אחרי המחבלים, ולאחר כמה דקות הצטרפו אליו חיילים מפלוגת "עורב" של חטיבת גבעתי. הכוחות יצרו מגע עם המחבלים, ניהלו עימם חילופי אש והסתערו לעברם. במהלך הירי וההסתערות נפגעו עוד מספר חיילים, בהם מפקד הפלוגה מגבעתי, סרן דודו כהן, שנפגע באורח קשה.
לאחר מכן המשיכו המחבלים לרוץ ולירות, כאשר חיילי צה"ל סוגרים עליהם. כ- 15 דקות לאחר שחדרו ליישוב כותרו המחבלים בכוחות צה"ל ונאלצו לתפוס מחסה בחצר אחד הבתים. הם נכנסו לחצר של משפחת מלכה, בחלק הצפון מזרחי של היישוב ולאחר מכן פרצו לתוך הבית והתבצרו בתוכו. בדקות הראשונות נראה היה כי המחבלים לכדו בתוך הבית גם את המשפחה שהתגוררה בו, ולקחו אותם כבני ערובה. אולם לאחר כחצי שעה אותרו בני המשפחה מחוץ ליישוב, ודיווחו לכוחות צה"ל כי הבית ריק.
במהלך אותן דקות החלו לזרום ליישוב צוותים רבים של היחידה המיוחדת ללחימה בטרור (ימ"מ), והחלו לכתר את הבית. במקביל הוזעק גם צוות המשא ומתן הארצי של המשטרה, מתוך הערכה כי מדובר בפיגוע מיקוח. כל אותו זמן ירו המחבלים לעבר הכוחות המקיפים אותם. כן הוקם חדר פיקוד קדמי אליו הגיעו הרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, ואלוף פיקוד דרום דורון אלמוג. מסוקי קרב ומזל"טים ריחפו מעל היישוב כדי להעביר תמונת וידיאו של חצר הבית לכוחות שעל הקרקע. הימ"מ הביא עימו רובוט מיוחד ללוחמה בטרור וכלבים.
סמוך לשעה 22:40 זוהו שני המחבלים על ידי צלפים של הימ"מ מחוץ לבית, נורו ונהרגו. באותו זמן העריכו הכוחות, כי בתוך הבית מתבצר מחבל נוסף, אולם ככל שנקף הזמן, פחתה הסבירות לקיומו של המחבל השלישי. סמוך לשעה 2:00 הצמידו לוחמי הימ"מ מטענים לכל הפתחים בבית, פוצצו אותם ופרצו פנימה ביריות. כשהיו בתוך הבית, התברר ללוחמים סופית כי אין במקום מחבל שלישי. עם זאת, העקבות בכניסה ליישוב הצביעו על אפשרות של מחבלים נוספים שהגיעו עם שני אנשי החוליה אל היישוב כדי לסייע לחדירה, ונסוגו לפני הפריצה.
האלוף אלמוג אמר בתום הפעולה כי הגדר ההיקפית שדרכה נכנסו המחבלים ליישוב הפעילה התרעה, שזוהתה במועצה האזורית חוף עזה. לדבריו, ההתרעה לא היתה רלבנטית משום שמיד אחרי מעבר הגדר, פתחו המחבלים באש והתרעת הגדר לא נתנה לכוחות הביטחון זמן תגובה מינימלי.
שתי גופות המחבלים נשארו בשטח עד לשעות הבוקר, כיוון שהיה חשש כי אחת מהן ממולכדת בחגורת נפץ. בשעות הבוקר הסתיימו הסריקות בכל בתי היישוב וחבלנים של מג"ב פוצצו רימוני נפל שהשליכו המחבלים ואשר לא התפוצצו. האלוף אלמוג העריך כי המחבלים לא התכוונו לבצע פיגוע מיקוח, זאת על פי כמות אמצעי הלחימה שברשותם והתנהלותם במהלך הקרב. לדבריו: "המחבלים ביקשו להרוג אזרחים רבים ככל האפשר ונאלצו לתפוס מחסה בבית כשחיילי צה"ל יצרו איתם מגע ובשל כך גם לא הצליחו לפגוע ברבים יותר".

שרון: לא נשלם בחיינו על השלום עם מדינות ערב

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש כי ישראל נמצאת תחת גל טרור: "יישוב יהודי הותקף. אנחנו הולכים לסייע בכל עזרה לעולם, אולם לא נוכל לשלם בחיינו בשביל השלום עם מדינות ערב, כי האמריקנים צריכים את זה".
במהלך נאומו תבע שרון מהעולם החופשי להכריז על החמאס, הג'יהאד האיסלאמי והחיזבאללה כעל ארגוני טרור. את הדברים אמר שרון באירוע תמיכה של נוצרים אוהדי ישראל שארגנה השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים.

ערפאת מגנה

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, גינה הלילה את הפיגוע באלי סיני ואמר כי מדובר במעשה הנוגד את הסכמי הפסקת האש. הוא דיבר בראיון לכלי התקשורת הפלםטינים ברמאללה. מקורות פלסטיניים העריכו שערפאת יורה על מעצר אנשים מהארגון שממנו יצאו המחבלים וזאת על מנת להוכיח לעולם, ובמיוחד לארה"ב, שהוא מתנגד לפעילות.

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ואפרת וייס


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
אחד מפצועי הפיגוע
צילום ערוץ 1
מומלצים