שתף קטע נבחר

הבית הלבן: "התבטאות שרון על פיוס העולם הערבי בלתי מתקבלת על הדעת"

הבית הלבן מתח אמש (ו') ביקורת חריפה על ההשוואה שערך שרון בין ניסיונות הממשל האמריקני לפייס את מדינות ערב לבין הפקרת צכ'וסלובקיה בשנת 1938 על-ידי דמוקרטיות נאורות. פאוול שוחח עם שרון ואמר לו: " אין לישראל ידידה גדולה יותר מאשר ארה"ב". מאוחר יותר פרסמה לשכת שרון הודעה רשמית בה נאמר: "ראש הממשלה מעריך את מאמציו של הנשיא בוש לגבש קואליציה עולמית נגד הטרור"

הבית הלבן מתח אמש (ו') ביקורת חריפה על התבטאותו אמש של ראש הממשלה, אריאל שרון, וקרא לה "בלתי מתקבלת על הדעת". שרון הישווה אתמול במסיבת עיתונאים שערך את הניסיון האמריקני לפייס את העולם הערבי להפקרת צ'כוסלובוקיה לידי הנאצים על-ידי דמוקרטיות נאורות ערב מלחמת העולם השנייה.
דובר הבית הלבן, ארי פליישר, ציין כי דעותיו של שרון אינן מקובלות על הנשיא בוש וכי המחאה האמריקנית הועברה לישראל דרך שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר, ועל-ידי המועצה לביטחון לאומי.
פליישר אמר כי שר החוץ האמריקני, קולין פאוול, שוחח בטלפון עם ראש הממשלה שרון וציין בפניו את חוסר שביעות הרצון בממשל האמריקני מהתבטאותו. פאוול הוסיף בשיחה כי אין לישראל ידידה גדולה יותר מאשר ארה"ב.
מאוחר יותר בשעות הערב, פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה רשמית לפיה ראש הממשלה טילפן למזכיר המדינה האמריקני פאוול, וביקש ממנו להעביר לנשיא בוש את הערכתו העמוקה למאמציו במלחמה העולמית נגד הטרור, "עמדה שישראל תומכת ושותפה מלאה לה".
מלשכת שרון נמסר שראש הממשלה ציין בפני פאוול כי מדינת ישראל סובלת מטרור ומחובתה של ממשלת ישראל להגן על אזרחיה ולמנוע כל פעולת טרור נגד אזרחים חפים מפשע.

שרון בנאום: "ישראל לא תהיה צ'כוסלובקיה

ראש הממשלה, אריאל שרון, התבטא שלשום (יום ה') באופן חסר תקדים נגד הממשל האמריקני. שרון פנה אל נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, והשווה בין הניסיונות האמריקניים לפייס את העולם הערבי כדי להקים קואליציה נגד הטרור, לבין הפקרת צ'כוסלובקיה בשנת 1938 על-ידי "דמוקרטיות נאורות" כהגדרתו, לגרמניה הנאצית.
"אנחנו עומדים גם במערכה מדינית מורכבת וקשה. אני פונה לדמוקרטיות המערביות ובראש ובראשונה למנהיגת העולם החופשי ארה"ב - אל תחזרו על הטעות הנוראה של שנת 1938. אז החליטו דמוקרטיות נאורות באירופה להקריב את צ'כוסלובקיה למען פתרון זמני נוח. אל תנסו לפייס את הערבים על חשבוננו, לא נוכל לקבל זאת, ישראל לא תהיה צ'כוסלובקיה. ישראל תילחם בטרור", דברי שרון.
שרון רמז בדבריו על חזרת מדיניות החיסולים עליה הוחלט השבוע בישיבת הקבינט, שהתקיימה לאחר הפיגוע באלי סיני. שרון הדגיש בנאומו כי כל הניסיונות להפסיק את האש הוכשלו על-ידי הצד הפלסטיני.
"כל ניסיונותינו להגיע להפסקת אש הוכשלו על ידי הפלסטינים. האש לא פסקה אפילו ליום אחד. לכן הנחה הקבינט את מערכת הביטחון לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי להביא ביטחון מלא לאזרחי ישראל. אנחנו יכולים לסמוך רק על עצמנו ומהיום והלאה נסמוך רק על עצמנו", דברי שרון.

ביקורת בשמאל על דברי שרון

בשמאל מתחו ביקורת על דברי ראש הממשלה הערב וההשוואה שערך בין צ'כוסלובקיה ערב מלחמת העולם השניה לבין ישראל.
ראש האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, אמר כי דברי ראש הממשלה מופרכים, אומללים מיותרים ומסוכנים. "ישראל היא לא צ'כוסלובקיה וארה"ב לא מקריבה את ישראל אלא עומדת לימינה בשעות הקשות ביותר. דבריו של שרון הם בגדר של כפיות טובה ותודה כלפי אמריקה שבלעדיה היתה ישראל מתקשה להתקיים והם גם בגדר שגיאה מדינית קשה".
השר לשעבר יוסי ביילין, טען כי ההשוואה שערך שרון פאתטית והיא בגדר ניסיון מזיק לישראל שאין לו אחיזה במציאות ואין סיכוי שיתקבל על ידי גורם רציני כלשהו בעולם.
"הצלחת הקואליציה העולמית נגד הטרור היא אינטרס ישראלי ברור וחידוש שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לפלסטינים הוא הסיכוי המעשי ביותר להביא להפסקת האש באזור ולסייע בכך לכינונה של קואליציה זו. ניתן לצפות מראש הממשלה דווקא בשעה קשה זו לסייע למאמצים הנעשים לחידוש שיתוף הפעולה במקום לטרפדם ולהעמיד את ישראל בפני שוקת שבורה", דברי ביילין.
יו"ר שינוי, ח"כ טומי לפיד, אמר: "כאשר ראש הממשלה עשה השוואה בינינו לבין צ'כוסלובקיה הוא התכוון לכך שבפגישה ההיסטורית במינכן האנגלים והצרפתים מכרו להיטלר את הצ'כים. "החולשה של ההשוואה", לטענת לפיד, "היא בכך שישראל אינה חסרת אונים כפי שהיתה צ'כוסלובקיה וכי אין היום היטלר שמאיים על קיומה של ישראל".
בימין דווקא שאבו עידוד מהטון הלוחמני. מנהיג המפד"ל הרב יצחק לוי עודכן בטלפון על-ידי אורי שני, ראש לשכתו של שרון, על התייחסותו של ראש הממשלה למהלכים עם הפלסטינים בעקבות הפיגוע בעפולה.
לוי סרב לפרט את תוכנה של השיחה אך יש לציין כי מאז הפיגוע במסעדת 'סבארו' בירושלים והנסיון הכושל לצרף את המפד"ל לממשלה מיד אחריו ניתק הקשר בין לוי ללשכת ראש הממשלה. "אין לי כל כך אמון בשרון", אומר לוי. "הרבה פעמים הוא אמר שהגיעו מים עד נפש אך לא עשה דבר. דבריו הערב נכונים ואני מקווה שפרס לא יצליח שוב להשפיע עליו והוא גם יישם בשטח את מה שפיו אומר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
תקף את ארה"ב. שרון
צילום רויטרס
צילום:ערן (יופי) כהן
דברים פאתטיים. ביילין
צילום:ערן (יופי) כהן
מומלצים