שתף קטע נבחר

מלחמות החרדים: ש"ס משיבה אש לליטאים

הרב אברהם יוסף, בנו של עובדיה יוסף, תוקף בחריפות את הביטאון "יתד נאמן" והמנהיג הליטאי הרב אלישיב בעקבות ההתקפות על ש"ס. גם בתוך ש"ס נמשכת המלחמה: תומכי דרעי הפיצו פשקווילים בגנות ישי "שגרם להשפלת הרב יוסף". במקביל, בבית הספר התורני מוזיקלי של ש"ס, התפללו לזכר הרוגי אסון המטוס

המלחמות הפנימיות בעולם החרדי נמשכות בכל החזיתות. "דגל התורה" הליטאית נגד ש"ס, ש"ס נגד ש"ס, וקנאי העולם החרדי נגד המנהיג הליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן.
הדי המאבק של הנהגת הציבור הליטאי כנגד הנהגת ש"ס על השתתפותה במעמד ה"הקהל" עדיין לא שככו. ביום ד' יצא בטאון הציבור הליטאי "יתד נאמן" בכותרת ענק: "מעמד חילול השם וביזיון התורה בחול המועד סוכות בירושלים" ותקף את ש"ס בחריפות על עצם קיום המעמד ועל כך ש"בכירי המדינה מהמפלגות החילוניות כובדו במעמד, במטרה לשוות לתרבות החילונית אופי רוחני יהודי".
ביטאון ש"ס "יום ליום", בהוראתו של הרב עובדיה יוסף, גנז ברגע האחרון מאמר תגובה בו מכונים תוקפי ש"ס מהציבור הליטאי "מעוותי האמת וסלפנים מומחים". מי שהחליט להשיב מלחמה הוא הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ורבה של חולון, אשר תקף בחריפות את "יתד נאמן". במסגרת שידורי הערוץ הפיראטי "כל האמת" כינה הרב אברהם יוסף את כתבי העיתון "כלבלבי עת" והצהיר כי "אחת דינם, הם חייבים להיות מושפלים אפיים ארצה". בנוסף אמר הרב יוסף כי לא מדובר בעיתון אלא ב"אתון" הגרועה מאתונו של בלעם "שעוד דיברה אמת". יוסף הצהיר כי גם מנויי העיתון הם שותפים לדבר עבירה "ובורא עולם ישפוט את כולם".
כשם שב"יתד נאמן" מבקרים את הרב עובדיה יוסף בחריפות בלא לנקוב בשמו, כך גם מבקר בחריפות בנו של הרב עובדיה את "פוסק הדור", הרב יוסף שלום אלישיב, המתווה את הקו של "יתד נאמן", בלא לנקוב בשמו: "יתד הרשעה מהרה תעקר, אין לה נאמנות, לא יושר ולא הצדקה, לא דעת תורה אלא רק דעת שוטים".
ובש"ס עצמה, מתנגדיו של אלי ישי עדיין לא מיצו את התועלת מכשלון העצרת של ש"ס באיצטדיון טדי בירושלים בחול המועד סוכות. היום בצהריים, לקראת כניסת השבת, אמורים מתנגדי ישי להפיץ פשקווילים (כרוזים) שמטרתם לתקוע טריז בין ישי לבין הרב עוהדיה יוסף. בכרוזים מואשם ישי ב"הלבנת פני רבנו בחג" ונכתב בהם בין היתר: "ליבנו שותת דם למראה מורנו ורבנו מושפל ונכלם אל מול 18,000 כיסאות ריקים באיצטדיון טדי".
בצד המלחמת הללו נמשכות התקפותיהם של קנאי העדה החרדית כנגד מי שנחשב לאחד משניים מראשי הנהגת הציבור הליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן. אלפי פשקווילים הופצו לקראת הגעתו לירושלים של הרב שטיינמן לירושלים בשבוע שעבר, הוא מואשם בהם, כרגיל, בתמיכה ב"תוכנית השמד שמכונה חוק ועדת טל", בהקמת מכונים לנשים ובנות ללימודים חיצוניים "לערבבם במקומות העבודה הפרוצות והמופקרות" ועוד.
הפשקוויל מפרסם באותיות גדולות "אזהרה חמורה לרב שטיינמן מבני ברק" ומאיים "ניאלץ לצאת בחרב ובחנית על כל הנותנים ידם לתהפוכות וכשלונות אלו". בין היתר מושווה הרב שטיינמן לרב אברהם יצחק הכהן קוק, עליו נכתב "אותו האיש קוק, אשר היה ידען גדול בתורה אך השתמש בה כקרדום לחפור בה ובדיעותיו הכוזבות קלקל אמונתם של ישראל ושימש לכסות עניים לרשעי ישראל".

בית הספר התורני-מוזיקלי של ש"ס

בתי הספר של רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס קיבלו הוראה לציין בקריאת פרקי תהילים את יום האבל הלאומי על הרוגי אסון התרסקות המטוס הרוסי מעל הים השחור. בכיר בתנועת ש"ס ציין כי מוסדות החינוך שלה "התקשו להוריד את הדגל לחצי התורן בשל העובדה שאין בהם דגלים". אירוע מיוחד נערך בבית הספר "בית מנחם" בלוד. שם נערכו תפילות מיוחדות לעילוי נשמותיהם של אביהם וסבתם של אח ואחות הלומדים בגן ובבית הספר של המוסד, שנספו באסון התרסקות המטוס הרוסי.
לדברי המנהלת, פנינה בורקיס, למרות שבית הספר שייך לרשת החינוך של ש"ס, כמעט 20 אחוז מהתלמידים בו הם עולים מרוסיה. לדבריה, הוריהם של שני הילדים אינם דתיים, בדומה להורים של רבים מתלמידי המוסד.
בתוך כך התברר כי בית הספר "בית מנחם" הוא בית ספר תורני מוזיקלי, כלומר, בית ספר ייחודי בו קיימים התכנים הלימודיים על פי תוכנית משרד החינוך, עם התאמה לרשת מעיין החינוך התורני. בנוסף מתקיימים בבית הספר שיעורי העשרה מוזיקלית הכוללים שיעורי מקהלה, פסנתר, חליליות, גיטרה והדגשים תרבותיים מזרחיים מיוחדים כגון שיעורי פיוטים ספרדיים ותוכניות ללימוד נגינה בעוד.

הנאום התורני-פוליטי של אריה דרעי

נאום פוליטי-תורני בעקבות ההתפתחויות העולמיות האחרונות ניתן על ידי האסיר אריה דרעי ביום שלישי האחרון בהיכל "ישיבת השלום" בירושלים. דרעי הגיע במוצאי שמחת תורה לחוג את ה"הקפות השניות" בישיבת השלום של הרב המקובל דוד בצרי.
דרעי פתח והבהיר כי "עם ישראל נמצא באחת השעות הקשות והגורליות שלו", הזהיר כי "אנחנו לא יודעים אם מחר בבוקר לא ייפלו כאן טילים חס ושלום". אחר כך כינה את ארה"ב "הידידה הגדולה ביותר שלנו, כביכול" והתריע כי אם היום 58% מתושבי ארה"ב אומרים שהטרור באמריקה הוא בגלל ישראל, זה יגיע בעתיד ל-90%".
אחר כך הסביר לקהל המגוון שהגיע לחגוג עימו בישיבת השלום כי "לכאורה זה צריך להביא אותנו לייאוש, על מה אנחנו שמחים עכשיו?", והסביר כי "זאת השעה האמיתית של השמחה… דווקא משעה זו שמסתלקים כל העקמומיות שבלב, כשלא נשאר יותר על מי להישען ועייני עם ישראל מתרוממות למעלה ואומרות לאבינו שבשמיים: 'טטה (אבא ביידיש), אבא יקר, אנחנו הבנים שלך, אנחנו אוהבים אותך, אנחנו הילדים שלך'".
דרעי אמר כי במצב כזה "אנחנו יכולים להיות רגועים ושאננים, יש מי שעושה לנו את המלחמה" וציטט את הפסוק: "ה' יילחם לכם ואתם תחרישון" ואמר: "הקב"ה יעשה להם הפרד ומשול, יכה אחד את השני והכל יסתובב בסוף כדי שעם ישראל ייצא בעזרת ה' מחוזק".
דרעי תקף את תנועת "ההשכלה" על כך שניסתה לשנות את פניו של עם ישראל ו"לבנות עם חדש עם תרבות חדשה ושפה עברית אבל בלי הקב"ה, אותו משאירים בגלות". בהקשר זה ציטט מפרשת "האזינו" את הפסוק: "הם קנאוני בלא אל כעסוני בהבליהם ואני אקניאם בלא עם", והסביר כי כיוון שעם ישראל ניסה לוותר על האל, הוא מקבל פיגועים והתאבדויות שנעשים בשם אללה. דרעי הוסיף כי כשהפסוק אומר שהקב"ה יעשה זאת לישראל "בלא עם" הכוונה לעם הפלסטיני שנלחם בישראל והצהיר "עד לפני כמה שנים מי ידע שיש בכלל עם פלסטיני, הרי אין עם כזה בכלל".
דרעי אמר שמדינת ישראל ניסתה כבר הכל, בהתייחס לפתרון האפשרי שנותר לדעתו למצבה של מדינת ישראל: "הפתרון היחידי הוא שיקום ראש הממשלה או מנהיג של עם ישראל וייקח את הרמקול ולא יתבייש ויגיד 'אחי ורעי בני ישראל אין לי פתרון, זהו זה נכשלנו בכל, יש לנו רק דבר אחד שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד'".

יציאת השבת:

במסגרת נאומו התורני-פוליטי בישיבת השלום ציטט דרעי את הפסוק: "ה' יילחם לכם ואתם תחרישון", מפסוקי היסוד של תפיסת הפסיביות הפוליטית של החרדים. בתגובה, היה מי שטרח לציין בשקט פרשנות אחרת לפסוק זה: "ה' ייתן לכם לחם ואתם תחרשו את האדמה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. הבן לא התאפק
הפשקוויל בגנות ישי
מומלצים