שתף קטע נבחר

נתניהו הגיש "מירשם" להצלת ההיי-טק בישראל

בהופעה בוועדת המדע של הכנסת הציע ראש הממשלה לשעבר הגדלת דרגות-החופש ליזמות והקטנת מיסוי החברות מבלי לחכות לרפורמה במס

ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, הגיש היום (ג') לוועדת המדע של הכנסת "מירשם" להצלת ענף ההיי-טק בישראל, לצורך הישרדותו בתקופה הקשה הנוכחית וליצירת נקודת-זינוק טובה לענף עם ההתאוששות העולמית.
המירשם של נתניהו חד וברור: יש לבצע ליברליזציה מהפכנית בכלכלה כדי להגדיל עשרות מונים את דרגות-החופש בכלכלה. במקביל, יש להקטין דרסטית את המעורבות הממשלתית והביורוקרטיה המכבידה על פיתוח תשתיות פיזיות. בנוסף, חייבים להיות אטרקטיביים בהרבה מהמתחרים שלנו בתחום מיסוי החברות. "אני לא מציע לחכות לרפורמה מקיפה במס, והורדת המס לחברות היא כלי הכרחי", ציין נתנייהו.
נתניהו הוזמן לשאת דברים בישיבת ועדת-המשנה להיי-טק של ועדת המדע של הכנסת, בעיקר מתוקף היותו ראש הממשלה הראשון בישראל ששם את ענף ההיי-טק בראש סדר העדיפויות הלאומי בתקופת כהונתו.
נתניהו כינה את הפגיעה בהיי-טק העולמי כתאונת שרשרת עולמית, וקבע כי בזמן משבר כזה יכולה ממשלה להשפיע בעיקר בתחום הידע ושימורו: "בניגוד מוחלט למה שמסתמן בחוק ההסדרים החדש, אין לקצץ במענקי מחקר לדוקטורנטים. בדיוק ההיפך נדרש. יש להגדיל משמעותית את תקציבי המחקר לבודדים. זה כסף עם תמורה עצומה, וזה חשוב הרבה יותר מבטון וכבישים. לגבי חברות הנמצאות בסכנת קריסה ובריחת מוחות, יש להגדיל משמעותית את תקציבי המחקר, כדי להחזיק חברות פעילות אשר ישמרו את מרכיב הידע. במקביל, צריך ליישם לאלתר תשתיות מיחשוב ותיקשוב לאומיות, שישימו אותנו בקו הזינוק לקראת התאוששות".
נתניהו הוסיף, כי הוא מזהה מחסור חמור בתחום ההכשרה בידע ניהולי, לעומת כמה ממדינות המערב, המתחרות בנו בשווקי ההיי-טק. לדבריו, יש מחסור בחברות לייעוץ אסטרטגי ובעסקים המשווקים ידע פיננסי. "זה אבסורד שטרם ייצרנו בישראל מנגנונים כאלה, שהם החממה המרכזית ליצירת תשתית של ידע ניהולי", אמר נתניהו.
יו"ר ועדת-המשנה, ח"כ מודי זנדברג (שינוי), הביע תקווה שההתעניינות בדיוני הוועדה תימשך גם בעתיד, ונתניהו העיר: "המבחן יהיה אם משהו מהדברים יתפרסם בתקשורת". העיר זנדברג: "אני חושב שזה תלוי במה שתגיד..."
נתניהו לא התפתה, וסירב גם להתייחס לשאלות פוליטיות שהופנו אליו לאחר שעזב את הדיון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
נתניהו: "אין לחכות לרפורמה"
צילום: דודו פריד
"להצלת הענף"
מומלצים