שתף קטע נבחר

שרון: אתמוך במדינה פלסטינית, מפורזת וללא צבא

בכנס בקריית מוצקין אמר ראש הממשלה כי יהיה מוכן לקבל מדינה פלסטינית עצמאית, ללא צבא ואשר כוללת אזורי ביטחון ישראלים. הבהיר כי ישראל לא תוותר על ירושלים המאוחדת ועל רמת הגולן. ראש הממשלה הצהיר עוד שעם חידוש המגעים עם הפלסטינים הוא יעמוד בראש צוות המשא ומתן שינוהל מלשכתו. רחבעם זאבי: שרון הוא הרצל של הפלסטינים

ראש הממשלה, אריאל שרון, הצהיר אמש (ג') כי הקווים המנחים של תוכניתו המדינית כוללים, בין השאר, מדינה פלסטינית ללא צבא, עם אזורי ביטחון ישראלים ביהודה ושומרון וירושלים מאוחדת בריבונות ישראלית. שרון הבהיר עוד שהוא ינהל אישית את המגעים עם הרשות הפלסטינית על ידי צוות שיופעל מלשכתו. "אחרי שהרשות תקיים את מה שהיא אמורה לקיים וכשנגיע למצב של מו"מ, הוא ינוהל ע"י צוות מלשכתי, שאני אעמוד בראשו" אמר ראש הממשלה. דבריו של שרון עשויים להיות פגיעה בשר החוץ, שמעון פרס, שהיה עד עתה אחראי על ניהול המו"מ עם הפלסטינים. פרס סירב להגיב על דברי ראש הממשלה.
שרון, שדיבר בכינוס בו הוענקה לו אזרחות כבוד של קריית מוצקין התייחס גם להתפטרותם של השרים רחבעם זאבי ואיווט ליברמן, ולראשונה חשף לחצים שהפעיל כדי שסוריה לא תצורף לקואליציית הטרור.

התוכנית המדינית

בדבריו טען שרון, שאין מקום לפרט את תכניתו המדינית עוד לפני שהחל מו"מ. למרות זאת הוא התייחס, כאמור, לשורת קוים מנחים: "ירושלים והר הבית במרכזה לא תחולק לעולמי עד. רמת הגולן בריבונות ישראלית. נעמוד על כך שיישארו אזורי ביטחון ביהודה שומרון וחבל עזה. אזורים חשובים כמו בקעת הירדן הם קווים אדומים מבחינתינו. תחת התנאים האלו אני אהיה מוכן לקבל הקמת מדינה פלסטינית עצמאית, שתהיה מפורזת, ללא צבא. ישראל תשב על גבולותיה החיצוניים והיא (המדינה הפלסטינית) לא תוכל לחתום על חוזים עם מדינות אויב".

"אני קורא לגנדי וליברמן לחזור לממשלה"

שרון שב וקרא הערב לשרים הפורשים זאבי וליברמן לחזור לממשלה. "הכי קל לשמח את ערפאת על ידי פילוג בין יהודים, ואני יודע זאת. ערפאת הצליח לפרק כבר מספר ממשלות, אבל הפעם ניסיונו לא יצלח. אני קורא לשרים גנדי וליברמן לחזור לממשלה. אנחנו עומדים בפני מערכה מדינית וביטחונית קשה. יש צורך באחדות של כל הכוחות. בכוונתי לשמור על ממשלת האחדות, תוך שמירה על איזון בין קבוצות שחושבות כך וקבוצות שחושבות אחרת".

"אסור היה לצרף את סוריה לקואליציה"

שרון גילה כי ישראל ניסתה למנוע את הכנסתה של סוריה לקואליציה נגד הטרור שהקימה ארה"ב. לראשונה הוא חשף את הדרישות שלדעתו היה צריך להעמיד בפני הסורים שלושה תנאים להצטרפות לקואליציה. "מתן אפשרות לצבא הלבנוני להגיע לקו הגבול של לבנון וישראל, במקום החיזבאללה. ניתן היה לדרוש שמישהו, כלשהו יבקר את החיילים החטופים, ולדרוש שסוריה תפסיק לאפשר מעבר נשק וקטיושות בתחומה".

"הרצל של הפלסטינים"

שר התיירות המתפטר, רחבעם זאבי תקף בחריפות את ראש הממשלה שרון בגין הסכמתו להקמת מדינה פלסטינית. "עדיין לא נפסקו פעולות הטרור נגדנו וכבר ראש הממשלה מבשר לאומה כי הוא ינהל משא ומתן עם הפלסטינים ויתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. למיטב ידיעתי, אין במצע של הליכוד וגם לא בהסכם הקואליציוני דברים כגון מדינה פלסטינים ששרון חותר אליה כעת".
"הטעות והשגיאה בנטישת הגבעות של חברון מחווירות לעומת אובדן הדרך בהכרזה האומללה על הקמת מדינה פלסטינית שנתמכת על ידי שרון שייכנס להיסטוריה כהרצל של הפלסטינים", אמר זאבי.

רה"מ: ארה"ב לא תציג תכנית מדינית לפני משא ומתן

ראש הממשלה אריאל שרון הגיב הערב גם על הידיעות המתפרסמות בסוכנויות הידיעות הזרות המדווחות על תכנית מדינית שמגבש ממשל בוש. בתגובה לדברים, אמר ראש הממשלה שרון: "לא תוצג שום תוכנית מדינית לפני שנגיע לשולחן המשא ומתן. כדי להגיע לשולחן המשא ומתן יש להתקדם בנתיב המוסכם, משמע, שבעה ימי שקט מוחלט, שישה שבועות של תקופת צינון ושלושה חודשים של צעדים בוני אמון על פי מתווה טנט ומיטשל"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 33
מדינה פלסטינית. שרון
צילום ערוץ 33
מומלצים