שתף קטע נבחר

רצח זאבי: שלב אחר שלב

שר התיירות רחבעם זאבי נפצע הבוקר אנושות בהתנקשות בפתח חדרו במלון הייאט בירושלים. הוא הובהל לבית החולים, שם נפטר מפצעיו. ארגון החזית העממית נטל אחריות. ההלוויה תיערך מחר בצהריים בהר הרצל (בקישורים מימין: כתבות נוספות)

השר רחבעם זאבי נמצא בשעה 7:00 (יום ד') על ידי רעייתו כשהוא ירוי בראשו, בקומה השמינית בבית המלון הייאט בירושלים שם לן. מהמשטרה נמסר כי מחקירה ראשונית עולה שזאבי נורה מטווח קצר על ידי מתנקש או שני מתנקשים, שהגיעו סמוך לחדרו וירו בו שלושה כדורים. נמסר שאחד הכדורים פגע בראשו ואחר בצווארו. החשודים הצליחו להימלט מהמקום.
דיוויד הוקין, אורח במלון, סיפר ל-ynet: "שמעתי רעש של נפילה, לא הרחק מאיתנו. לא ייחסתי לכך חשיבות, ואז פתאום שמעתי צרחות". הוקין הגיע למקום וראה את זאבי מוטל שותת דם על הרצפה. "צעקתי ובאו והחלו לעשות בו החייאה", סיפר.
השר הובהל מיד לבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים במצב אנוש והרופאים ניסו להצילו אך לשווא. בשעה 10:00 בבוקר הודיע בית החולים על מותו של השר.
"בצער רב אני רוצה להודיע כי לפני כעשר דקות נפטר השר רחבעם זאבי", הודיע סגן מנהל בית החולים, פרופסור שמואל שפירא.
הרופא סיפר: "שני כדורים פגעו בראשו של השר. כדור אחד חדר את כל בסיס המוח ולמעשה גרם לנזק בלתי הפיך. הכדור השני פגע בלסת ולא גרם לנזק. הפציעה היתה קשה ביותר. אנחנו פתחנו את בית החזה, החזרנו את הדופק ושמרנו על השר כל הזמן במצב של החייאה מתמשכת אולם הוא נפטר".

הפלסטינים: זו נקמה

ארגון "החזית העממית" נטל את האחריות להתנקשות ואנשיו אמרו כי היא בוצעה כנקמה על חיסול מנהיג הארגון, אבו עלי מוסטפה, לפני חודשים אחדים. בהודעה נאמר: "גדודי השהיד אבו עלי מוסטפה מאשרים שתקפו את הטרוריסט הציוני רחבעם זאבי, כדי לנקום בהתנקשות במנהיג הפלסטיני בסוף אוגוסט".
הרשות הפלסטינית גינתה את הרצח, אך ארגוני החמאס והג'יהאד האיסלאמי הביעו תמיכה בהנתקשות. שליח האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, אמר אחרי פגישה עם ערפאת, כי זה אמר לו שבכוונתו לתפוס ולעצור את רוצחי השר.

השב"כ והמשטרה חוקרים

מיד לאחר הרצח פתחו המשטרה והשב"כ בחקירה מאומצת. המטרה הראשונית היא לעלות על עקבות הרוצחים ושולחיהם. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה שכבר נמצאים ברשות כוחות הביטחון.
כמו כן, בשב"כ החלו בבדיקת הכשל שאיפשר את ההתנקשות. לכוחות הביטחון היו התרעות על כך שפלסטינים ינסו לפגוע במנהיגים ישראלים, ואף על פי כן, זאבי לא היה מאובטח.

ישיבת אבל מיוחדת בכנסת

הכנסת ציינה בבוקר בישיבת אבל מיוחדת את דמותו של רחבעם זאבי. ראש הממשלה שרון ספד לו ואמר: "דרכו מסמלת את אבני הדרך של תקומת ישראל ומאבקיה". שרון תקף בחריפות את הרשות הפלסטינית ואמר: "רק משטר החותר לחורבנה של מדינת ישראל יכול לתת חסות למרצחים מסוג זה. האחריות כולה מוטלת על ערפאת, כמי שמפעיל והפעיל טרור ולא נקט בכל צעד רציני כדי לסכל טרור. אנחנו רוצים שלום עם העם הפלסטיני - אבל פשרה עם הטרור לא תהיה. לא תהיה".
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, אמר: "אני ממש הרוס מהרצח הזה. הרשות לא תוכל לשתוק זמן רב על דמו השפוך של גנדי. לא עוד חמקנות. המבחן הזה הוא מיידי ואין אפשרות לדחות אותו. אם ייכשלו - הארץ תבער ואיש לא יוכל לכבות. גם ממשלת ישראל עומדת במבחן קשה במיוחד - מה עוד נעשה לטרור המפלצתי הזה ועוד לא עשינו?"
"נפל דבר בישראל. אם ב-11 בספטמבר העולם השתנה - גם היום, הרצח הנתעב הזה שינה את המציאות. אי אפשר לחזור יותר לשגרה כאילו לא קרה כלום", כך אמר עמיתו של זאבי, השר אביגדור ליברמן, בישיבה מיוחדת של סיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו". ליברמן כינה את זאבי "קצין וג'נטלמן" וקרא להמשיך ללכת בדרכו. ליברמן השעה את פרישת הסיעה מהממשלה בעקבות הרצח.
יו"ר הסיעה, ח"כ בני אלון, הספיד את זאבי וקרא מהתנ"ך את קינת דוד על שאול ויהונתן: "הצבי ישראל, על במותיך חלל, אל תגידו בגת אל תבשרו בחוצות אשקלון פן תשמחנה בנות פלישתים פן תעלוזנה בנות הערלים". ח"כ אלון קרא גם את מזמור צ"ד מתהילים: "עד מתי רשעים ה', עד מתי רשעים יעלוזו".
רחבעם זאבי, בן 75, הותיר אחריו אשה, יעל, חמישה ילדים ועשרים נכדים.

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, סמדר שמואלי ואטילה שומפלבי

עקב ריבוי התגובות לידיעה, לא נוכל לפרסם תגובות נוספות. עמכם הסליחה
לפנייה לכתב/ת
אייל פישר
השר רחבעם זאבי, זכרו לברכה
אייל פישר
צילום ערוץ 2
שוטרי מג"ב במלון היאט, בעקבות הרצח
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 1
ישיבת האבל. שרון האשים את ערפאת
צילום ערוץ 1
מומלצים