שתף קטע נבחר

ראש השב"כ הקים ועדת חקירה פנימית

הועדה, המורכבת מבכירי הארגון, הוקמה בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות מה שמצטייר ככשל אבטחתי חמור

ראש השב"כ אבי דיכטר הודיע אחר הצהריים (יום ד') על הקמת ועדת בדיקה פנימית בארגון, בעקבות ההתנקשות בחייו של השר רחבעם זאבי.
בהודעה שפירסם ראש השב"כ נאמר: "השב"כ, ובתוכו גם היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, היו אחראים לאבטחתו של השר זאבי, גם בעת שנורה בפתח חדרו במלון בירושלים".
ועדת הבדיקה שמונתה מורכבת מבכירים בשירות, בתחום המבצעי, המודיעיני והאבטחתי, והיא תמליץ על השינויים הנדרשים בעקבות האירוע הקשה. הוועדה הוקמה בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, כדי לאפשר - אם יוחלט על כך - להקים גם ועדות חיצוניות לארגון.
"שירות הביטחון הכללי יפיק את הלקחים בתום אבטחת אישים כדי למנוע הישנותו של אסון כזה. השב"כ יעשה ימים כלילות עד שישים ידו על המרצחים וימצה עמם את הדין - זו חובתנו ושבועתנו", נאמר בהודעה.
מפכ"ל המשטרה, שלמה אהרונישקי, אמר בצהריים כי "אנו ממש בתחילתה של הדרך. אני לא יכול להתייחס אם היה כשל או לא היה כשל. גם התהליך של האבטחה יצטרך להיבדק", אמר אהרונישקי.
מפכ"ל המשטרה הוסיף כי המשטרה לא קיבלה ידיעות ממוקדות על נסיון התנקשות בשר זאבי או באישיות אחרת. המפכ"ל אמר כי רמת האבטחה של אישים עלתה בחודשים האחרונים על רקע הערכת המצב.

"לא היה מאובטח"

מפקד משטרת ירושלים, ניצב מיקי לוי, אמר היום כי השר זאבי לא היה מאובטח הבוקר. ניצב לוי אמר: "אנחנו יודעים שהוא נורה בכניסה לחדרו על ידי שני מתנקשים. הוריתי להקים צוות חקירה מיוחד למשטרה ולשב"כ לרצח".
שר הבריאות ניסים דהן סיפר כי זאבי ביקש בעבר שלא יצמידו לו מאבטח אישי. "הוא ביקש שלא תהיה לו הגנה צמודה אלא הגנה מרחבית. אני מניח שהנושא ייבדק ויחקרו אם היה כשל בהגנה על השר זאבי. זו זכותו של השר למרות שזה מקשה על כוחות הביטחון".

הכנסת תדון מחדש באבטחת השרים וחברי הכנסת

יו"ר ועדת הכנסת, חבר הכנסת יוסי כץ (עבודה), אמר היום כי אין תקציב לאבטחת אישים וחברי הממשלה
"חבל שדווקא בתקופה זו נאמר לי שהוחלט לקצץ בתקציב אבטחת השרים. בשל אילוצים תקציביים ומספר השרים הרב, הופחת מספר המלווים לשרים", אומר כץ. "אני רוצה לציין שהמידע הזה נודע לי ללא קשר להתנקשות המזעזעת בשר התיירות זאבי, אבל אין ספק שהשמירה על שרים, חברי הכנסת ואישי ציבור, היא שמירה על הדמוקרטיה וכל פגיעה באיש ציבור היא פגיעה בדמוקרטיה. במיוחד אחרי רצח רבין היה עלינו ללמוד את הלקח".
ללא קשר להתנקשות בשר רחבעם זאבי נקבעה לשבוע הבא ישיבה של ועדת הכנסת בנושא אבטחת חברי הכנסת, לאחר שלא נמצא עדיין תקציב לאבטחה ולמיגון שלהם ולא אושר מיגון רכבים של סגני שר שביקשו זאת.
עד היום, אישר בדרך כלל השב"כ בקשות של שרים שלא רצו שיוצמד להם מאבטח אישי, והשב"כ הסתפק באבטחת ביתם ובאבטחתם באירועים ציבוריים בלבד.

פינס: דרושה חקירה חיצונית

ח"כ אופיר פינס מסיעת העבודה אומר כי הוא מתנגד בתקיפות להחלטת השב"כ לערוך חקירה עצמאית בנוגע להתנקשות בשר רחבעם זאבי. "אין להסכים למצב בו השב"כ יחקור את עצמו בעניין זה, החקירה צריכה להיות חיצונית ובלתי תלויה. ראש הממשלה צריך להורות לראש השב"כ להפסיק מיד כל חקירה פנימית ולכונן ועדת חקירה בלתי תלויה", דברי פינס.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
דיכטר. ועדת חקירה
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום ערוץ 2
אתר הרצח. מלון הייאט
צילום ערוץ 2
מומלצים