שתף קטע נבחר

אורי זוהר: "זאבי היה ידידי 40 שנה"

העולם החרדי מתאבל על הירצחו של השר רחבעם זאבי ז"ל. בש"ס התייחסו אליו כאל "חבר הכנסת ה-18 שלנו", הביטאון הליטאי שיבח אותו על תמיכתו בחוקים דתיים והאסיר אריה דרעי יצא במיוחד מהכלא לניחום אבלים. ועוד בפרשת השבוע: הרב עובדיה יוסף תוקף בחריפות את הנשים הרפורמיות המתעטפות בטלית: "לכרוך אותן בטלית ולקבור אותן"

השר רחבעם זאבי ז"ל היה אהוב מאוד על הציבור החרדי והידיעה על הירצחו גררה תגובות יוצאות דופן ביחס לאישיות חילונית.
החב"דניקים הצהירו כי מדובר בחב"דניק, יו"ר סיעת ש"ס יאיר פרץ הגדיר אותו כ"ח"כ ה-18 של ש"ס" ונאמני דרעי, שלא חלקו על ההגדרה, ביקשו למקד אותה והצהירו "הוא היה מחנה דרעי מובהק", "ערוצי הקודש" - ערוצי הרדיו החרדיים-פיראטיים, הקדישו שידורים מיוחדים לזכרו של זאבי ובהם דרשות רבנים על גדולת הנהרגים על "קידוש השם". אפילו הביטאון הליטאי "יתד נאמן" שבדרך כלל נמנע בקנאות מכל סוג של מתן לגיטימציה לאיזושהי דמות חילונית, פיאר את גנדי וציין בין היתר את העובדה ש"תמיד היה אפשר לסמוך על הקול שלו כדי להפיל הצעה קנטרנית של מרצ או ח"כ אנטי דתי אחר, וגם כדי להעביר חוק בעל אופי דתי".
האסיר אריה דרעי, שזאבי היה מהפוליטיקאים היחידים שהגיעו לחתונת בתו למרות הביקורת הציבורית, קיבל אישור מיוחד מהשב"ס והגיע הבוקר (ו') לביקור ניחום אבלים בבית משפחת זאבי.
כל הדוברים הדגישו את העובדה שזאבי "לא היה שומר מצוות בכל רמ"ח אבריו, אבל היה בעל זיקה עמוקה למורשת ישראל והניח תפילין כל יום". ח"כ הרב אברהם רביץ (יהדות התורה) אף סיפר ל-ynet כי לפני יותר מ-15 שנה התקיימה בביתו פגישה בה השתתפו הוא עצמו, זאבי והרב אורי זוהר.
"אחרי הפגישה הם ירדו למטה ואורי המשיך לדבר איתו כל הלילה. בבוקר הוא החליט להניח תפילין ומאז הניח תפילין כל יום", אמר.
זוהר השתתף השבוע בלוויתו של זאבי. בשיחה שערך השבוע עם כמה מידידיו תיאר את היחסים המיוחדים שהיו ביניהם ואף סיפר על הפגישה המשולשת עליה דיבר הרב רביץ: "אנחנו ידידים 40 שנה, אני הייתי חייל בן 19 והוא היה סא"ל, קמב"ץ בפיקוד דרום. בדעות הייתי מנוגד לו אבל הוא חבר נאמן וישר. כשישבתי בבית הסוהר הוא היה היחידי שבא לבקר אותי. לפני 17-18 שנה, שהיתה הרדיפה אחריו ואמרו שהוא איש מאפיה, הוא הגיע ממש לייאוש גמור ומוחלט, הוא הלך אל הרב רביץ וישבנו שלושתנו. ישבנו שם והוא הגיע למצב של ממש עברי פי פחת, פשוט רדפו אותו - אדם שמסר את חייו למען עם ישראל. לשיטתם הוא גיבור לאומי, והם הפכו אותו לאסקופה נדרסת, אמרו עליו 'מאפיה'. רשעים ארורים".
זוהר לא פירט באוזני מקורביו את כל מהלך השיחה בינו לבין גנדי מחוץ לביתו של רביץ, אך סיפר: "הוא אמר לי 'מה אני עושה?', אמרתי לו 'תשמע, תתחבר לבורא עולם, תניח תפילין. ומאז הוא הניח תפילין כל בוקר עד יום פטירתו, אחרי זה הוא אמר לי שזה הציל אותו".
כמו כן התייחס זוהר להשוואה בין יוצאי הפלמ"ח לבין "השמאל" הנוכחי: "הפלמ"חניקים של אז, זה לא אלה של היום. היום זה 'וישמן ישורון ויבעט'. אלה פלמ"חניקים? אלה שמאל? - אלה הריאקציונרים הכי גדולים בעולם, אלה עשירים דורסי עניים, אלה מוצצי דם העניים. זה שמאל? זה שטויות במיץ עגבניות זה".

הרב עובדיה נגד הרפורמים

"לכרוך אותן בטלית ולקבור אותן". במלים קשות אלה התייחס הרב עובדיה יוסף באחת מדרשותיו השבוע לנשים הרפורמיות אשר נוהגות להתעטף בטלית. בדרשתו סיפר הרב עובדיה יוסף על מיכל בת שאול ותיאר אותה כאשה צדקת אשר היתה מניחה תפילין כל יום למרות שנשים פטורות ממצוות תפילין. הרב עובדיה הסביר כי לא מיחו בה חכמים כיוון שידעו שכוונתה לשם שמיים.
בהקשר זה עשה הרב עובדיה יוסף אבחנה בין מיכל בת שאול לבין הנשים הרפורמיות אשר נוהגות להתעטף בטלית ואמר: "לא כמו הרשעות האלה, רפורמות האלה שהן עושות בשביל לנגח את היהדות". הרב עובדיה הוסיף בציניות ולעג: "כל המצוות הם מקיימים אותם, נשאר להם רק הטלית", וחתם במלים: "לכרוך אותן בטלית ולקבור אותן".
ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) אמר בתגובה לדברים כי "מדובר באיש חשוך שמביא את חשכת ימי הביניים ולא מסוגל להבין אנשים שמבקשים להאמין ולהתפלל שלא בדרכו. אני מציע לעשות לו את אותו הדבר רק בלי הטלית".

יציאת השבת:

מדי מוצאי שבת, לפני דרשתו הקבועה של הרב עובדיה יוסף בבית הכנסת "היזדים", ניתנת דרשה של "רב מקדים", מעין "מופע חימום" לפני הדרשה המרכזית. הרב שלמה עמר, מחשובי הרבנים הספרדים, ששימש בתפקיד זה לפני אחת מהדרשות האחרונות ב"יזדים", ניסה להמחיש לקהל עד כמה הןלך ומתגבר גל החזרה בתשובה ועד כמה גם היהודים שאינם דתיים בעצם קרובים ליהדות, סיפר:
"יהודי אחד פגש את חברו וראה שפניו נפולות. אמר לו 'מה יש לך?' ענה לו: 'לא עליכם, הבן שלי חזר בתשובה'. אחרי חודש פגש אותו שוב וראה שהמצב עוד יותר גרוע. אמר לו 'מה קרה?', ענה לו 'גם אשתי חזרה בתשובה'. אמר לו הראשון: 'אוי ואבוי, תשמע זה כבר לא עסק, אתה חייב לבדוק את המזוזות'".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאבי ז"ל. זיקה עמוקה למורשת ישראל
מומלצים