שתף קטע נבחר

פרס וקצב: מתחילים לספור קולות

בעקבות ההודעה על פרישתו של עזר ויצמן בעוד שישה שבועות החל המאבק על הנשיאות. ב"ישראל אחת" ובליכוד אמורים לאשר את מועמדותם של שמעון פרס ומשה קצב לתפקיד

מבדיקת ynet עולה כי לפי שעה אין לאיש משני המועמדים המרכזיים לנשיאות רוב "מובטח". בשלב זה נראה כי חמישים ושלושה חברי כנסת יתמכו בשר שמעון פרס לנשיא המדינה, ואילו שלושים ואחד יתמכו במועמדתו של ח"כ משה קצב. עם זאת אמר היום ח"כ טאלב א-סנע כי חברי הכנסת הערבים לא יתמכו הפעם באופן אוטומטי במועמד מפלגת העבודה. לדבריו, אם לא יתייחס שמעון פרס לקריאות הערבים, הם יעמידו להצבעה מועמד ערבי לנשיאות המדינה.
יו"ר הקואליציה ח"כ רובי ריבלין מעריך, עם זאת, כי "יתכן שכל 17 חברי הכנסת של ש"ס יתמכו במועמדותו של קצב, ואז ההתמודדות תהיה צמודה".
תומכי פרס - 24 מישראל אחת, 10 ממרצ, 10 ממפלגות הערביות, 5-3 ממפלגת המרכז, 2 מעם אחד, 4 משינוי, ו 2 ממפלגתו של רומן ברונפמן.
תומכי קצב - 19 מהליכוד, 7 מישראל ביתנו, 2 משינוי, 1 ממפלגת המרכז, 3 מהמפד"ל ו 2 מישראל בעליה, ו 1 מחרות.
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד אומר היום כי הוא עדיין מקווה שאפשר יהיה לשכנע את המפלגות מכל קצוות הקשת הפוליטית להתאחד סביב מועמדותו של שופט בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, ובמידה והדבר לא יתאפשר, מוסיף לפיד, תתכנס סיעת שינוי ותחליט במי מהמועמדים הנוכחים היא תתמוך. לתמיכה בשמגר מצטרפות גם סיעות המפד"ל וישראל בעליה. מפלגת המרכז אמורה להחליט בישיבתה, היום בצהרים, במי מהמועמדים לנשיאות היא תבחר. השרה דליה איציק קוראת לראש הממשלה, אהוד ברק, לעמוד בראש מטה הבחירה של פרס, ואילו חברת הכנסת לימור לבנת אמרה כי "ברור שקצב הוא המועמד המתאים ביותר להחליף את ויצמן. קצב יוסיף לעממיות המבורכת שויצמן הביא למוסד הנשיאות".

לפנייה לכתב/ת
הולך הביתה. ויצמן
זום 77
שמעון פרס ורעייתו סוניה
זום 77
שאול גולן
משה קצב: האנדרדוג
שאול גולן
מומלצים