שתף קטע נבחר

הפלסטינים מקשיחים עמדות: חוזרים לזכות השיבה

לאחר שנמנעו להבליט בתקופה האחרונה סוגיות נוספות במו"מ מלבד הר הבית, שבים הפלסטינים להעלות את יתר המחלוקות בהסדר הקבע. "נושאי הפליטים, השיבה, הגבולות וההתנחלויות עדיין לא נפתרו", אומר אבו מאזן

הפלסטינים שבים ומקשיחים את עמדותיהם במו"מ. ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת מצוטט הבוקר בכמה תחנות רדיו ערביות באומרו כי זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים היא "זכות מקודשת שבלעדיה לא יכון שלום באזור".
בתקופה האחרונה המעיטו הפלסטינים את הדיבורים על סוגיית הפליטים, אולם ערפאת ואנשיו שבים בימים האחרונים ומעלים בנוסף לסוגיית ירושלים גם את יתר סוגיות הסדר הקבע כנושאים שעדיין יש לפתור אותם. מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, אבו מאזן, אומר כי ישראל מנסה לצייר מצב כאילו שירושלים היא סלע המחלוקת היחיד.
לדבריו, לא נפתרו עדיין גם סוגיות הפליטים והשיבה, הגבולות וההתנחלויות, המים וסוגיות נוספות. אבו מאזן אמר כי הפלסטינים תובעים ריבונת מלאה בירושלים המזרחית והוסיף כי יש להחיל את הריבונות הפלסטינית על השטחים שבשליטת הרשות מבלי להמתין להכרזת המדינה הפלסטינית.

עימות או פשרה

לדעת פרשנים, העמדה הפלסטינית נעה בין שני קצוות. האחד הוא הנכונות לקבל את הצעת הפשרה האמריקנית לנוכח העדר תמיכה רחבה בתביעות הפלסטיניות הן בעולם הערבי והמוסלמי והן בעולם הבינלאומי. והשנייה היא התעקשות על אי חתימת הסכם גם במחיר עימות עם ישראל.
מצדדי האפשרות השנייה נשענים על ההצהרות האחרונות של יורש העצר הסעודי, הנסיך עבדאללה, שאמר כי הערבים והמוסלמים לא יקבלו כל הסכם ישראלי פלסטיני ללא ריבונות פלסטינית על ירושלים המזרחית. הם גם מבליטים את השינוי שחל בימים האחרונים בעמדת מצרים ששבה ומביעה באמצעות שר החוץ עמרו מוסא תמיכה בריבונות פלסטינית מלאה בירושלים המזרחית. אולם כפי שכבר פורסם ב-ynet אתמול מפיו של בכיר פלסטיני, הסיכוים הגדולים יותר הם להתגמשות פלסטינית ולקבלת הפשרות האמריקניות - ייתכן שבתוספת תנאי פלסטיני כי סוגיית ירושלים תשוב ותעלה לדיון בעתיד. בינתיים, מההבטאויות של עוזריו של ערפאת אבו מאזן, אבו עלא, ונביל אבו רודיינה עולה כי הפלסטינים פסימים לגבי הסיכויים להגיע להסכם קרוב עם ישראל.

אבו מאזן: מעולם לא הסכמתי למסמך ביילין-אבו מאזן

אבו מאזן הכחיש בראיון לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי הוא קיבל או הכיר במה שלדבריו מכונה מסמך ביילין-אבו מאזן. לדברי אבו מאזן, יש בידו מכתב מביילין עצמו ובו הודאה של ביילין כי הוא אבו מאזן מעולם לא קיבל או הכיר במסמך. "אם ביילין שב ומדבר על המסמך הזה הוא בעיני אדם לא אמין".
לדברי אבו מאזן, כל הדיבורים סביב המסמך וקיומו הם חסרי כל בסיס. "היו ראיונות שעלו לדיון אך מעולם לא הגענו בהם עד כדי הסכם אפילו על אף אחד מהסעיפים שנידונו, וביילין הודה בזה גם בספר שפרסם כשכתב שאין לי כל קשר למסמך".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
ערפאת. זכות השיבה מקודשת
צילום איי פי
ארכיון ידיעות אחרונות
אבו מאזן. מעולם לא הכרתי במסמך שעל שמי
ארכיון ידיעות אחרונות
ארכיון ידיעות אחרונות
ביילין. "מכתב הודאה"
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים