שתף קטע נבחר

הרב שך נפטר

מנהיג הליטאים אשר אושפז בבית החולים תל השומר במצב קשה מת הלילה. עם פרסום ההודעה על מות הרב ירד אבל כבד על המגזר החרדי. ראשי ישיבות קרעו קריעה בבגדיהם

הרב אלעזר מנחם שך, המנהיג החרדי החשוב ביותר בשליש האחרון של המאה העשרים נפטר הלילה. בימים האחרונים חלה הרעה במצבו הבריאותי של המנהיג הליטאי הישיש והוא אושפז בבית החולים "שיבא" בתל השומר, שם לאחר מאבק ארוך שניהלו הרופאים על חייו נקבע מותו.
סמוך לשעה 1:30 לפנות בוקר ירד לחץ הדם של הרב והרופאים התקשו לשמור על קצב לב סדיר. רבים נהרו לישיבת פוניבז' בבני ברק, שבראשה עמד, ולבית החולים וקראו תהילים. בסביבות השעה שתיים לפנות בוקר נשמעה מתוך חדר הטיפולים אמירת "קריאת שמע" וכן אמירת "ווידוי", תפילות הנאמרות בשלב הגסיסה, בעת יציאת הנשמה. בשעה 2:40 פורסמה הידיעה על פטירתו ומאות אנשים ביניהם עשרות ראשי ישיבות קרעו קריעה בבגדיהם והסבירו כי כך מקובל לעשות, כאשר גדול הדור הולך לעולמו. בישיבת פוניבז' כיבו את האורות והסירו את הפרוכת מעל ארון הקודש, התלמידים התיישבו על הרצפה לאות אבל ורבים מיררו בבכי.
הלווייתו של הרב שך תצא הבוקר בשעה עשר מישיבת פוניבז'. עדיין לא ברור אם ייקבר בחלקת ראשי ישיבת פוניבז' בבני ברק, שם קבורה גם רעייתו המנוחה, או שייטמן בירושלים.

המנהיג החשוב ביותר

הרב שך, שעל פי הגרסה המקובלת נולד בינואר 1898 וגילו 103 (על פי רישומי משרד הפנים, שאינם מדוייקים ככל הנראה, הוא בן 107), הוא המנהיג והאידיאולוג החרדי החשוב ביותר מאז שנות ה-60'. הוא שימש כראש ישיבת פוניבז', הישיבה הליטאית המובילה בעולם היהודי ועמד במשך שנים בראש מועצת גדולי התורה של "אגודת ישראל". בשנת 1984 שימש כדמות מרכזית בהקמת תנועת ש"ס ושימש כפטרונה עד לקרע הגדול בעקבות "התרגיל המסריח" ב-1990, ובעיקר בשל הצטרפותה לממשלת רבין ב-1992.
בשנת 1988 פילג הרב שך את אגודת ישראל והקים את מפלגת "דגל התורה". בעיקר בגלל ההרעה במצבו הבריאותי, התפטר הרב מראשות ישיבת פוניבז' והפסיק לשמש בפועל בהנהגת הציבור הליטאי מאז אמצע שנות ה-90'. ההוראה הציבורית האחרונה שלו הייתה בשנת 1996, כאשר הורה לציבור החרדי להצביע בבחירות לראשות הממשלה עבור מועמד הימין בנימין נתניהו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום שאול גולן
הרב שך
צילום שאול גולן
צילום ערוץ 1
התפילות למען הרב
צילום ערוץ 1
מומלצים