שתף קטע נבחר

עשרות אלפים ליוו את הרב שך למנוחות

המנהיג החרדי, אשר אושפז בבית החולים תל השומר במצב קשה מת הלילה, ככל הנראה מדלקת ריאות. עם פרסום ההודעה על מות הרב ירד אבל כבד על המגזר החרדי. ראשי ישיבות קרעו קריעה בבגדיהם. רבבות השתתפו בהלוויתו של הרב שנקבר בחלקת ראשי ישיבת פוניביז' בבני ברק

הרב אלעזר מנחם שך, המנהיג החרדי החשוב ביותר בשליש האחרון של המאה העשרים נפטר הלילה. בימים האחרונים חלה הרעה במצבו הבריאותי של המנהיג הליטאי הישיש והוא אושפז בבית החולים "שיבא" בתל השומר, שם לאחר מאבק ארוך שניהלו הרופאים על חייו נקבע מותו, ככל הנראה כתוצאה מדלקת ריאות.
הלוויתו של הרב יצאה הבוקר (יום ו') בשעה 10.30 מישיבת פוניביז' בבני ברק. הוא נקבר בחלקת ראשי ישיבת פוניבז' בעיר, שם קבורה גם רעייתו המנוחה. המשטרה העריכה כי בהלוויה השתתפו כמאתיים וחמישים אלף איש, בהם אישי ציבור, פוליטיקאים חרדים וראשי ישיבות ותלמידים. בין הנוכחים היה גם אריה דרעי. חלק מכבישי בני ברק נסגרו למשך שעות ארוכות וכך גם רוב החנויות בעיר.
בבני ברק נרשמה תכונה רבה לקראת ההלוויה. מכוניות עם רמקולים הסתובבו ברחובות והודיעו על הפסקת הלימודים בחלק מכיתות הלימוד. נתלו מודעות על "ביטול מלאכה" וסגירת החנויות בשעת ההלוויה. מודעות האבל מדווחות על כך ש"כל בית ישראל יבכו את השריפה ששרף השם וכן אוי לה לספינה שאבד קברניטה". הן מכנות את הרב שך "לוחם מלחמות ה', אשר לבו לב כל ישראל - רועינו אדונינו ומורינו - מקים עולה של תורה - רבן ומאורן של ישראל, רכב ישראל ופרשיו".
בהלוויה נישא רק הספד אחד, זאת על פי צוואתו של הרב שך. קטעים מהצוואה שנכתבה לפני כ-15 שנה הופקדו בכספת של ישיבת פוניביז' והיא נחתמה במילים "הפורש מכם באהבה אליעזר מנחם מן שך".
סמוך לשעה 1:30 לפנות בוקר ירד לחץ הדם של הרב והרופאים התקשו לשמור על קצב לב סדיר. רבים נהרו לישיבת פוניבז' בבני ברק, שבראשה עמד, ולבית החולים וקראו תהילים. בסביבות השעה שתיים לפנות בוקר נשמעה מתוך חדר הטיפולים אמירת "קריאת שמע" וכן אמירת "ווידוי", תפילות הנאמרות בשלב הגסיסה, בעת יציאת הנשמה. בשעה 2:40 פורסמה הידיעה על פטירתו ומאות אנשים ביניהם עשרות ראשי ישיבות קרעו קריעה בבגדיהם והסבירו כי כך מקובל לעשות, כאשר גדול הדור הולך לעולמו. בישיבת פוניבז' כיבו את האורות והסירו את הפרוכת מעל ארון הקודש, התלמידים התיישבו על הרצפה לאות אבל ורבים מיררו בבכי.

הרב לאו: "העולם היהודי איבד את גדול הדור"

הרב הראשי לישראל, ישראל מאיר לאו, פירסם הבוקר הודעת אבל בא נאמר: "העולם היהודי איבד היום את גדול הדור אשר הקים דורות של תלמידים, היווה דוגמא אישית של שקידה באוהלה של תורה והקדיש את כל חייו לביצור חומותיה".
"העולם היהודי שינה צורה בעת שנסתלק ממנו אב רוחני שאין חולק על גדולתו", אמר הרב לאו.

"כנראה מדלקת ריאות"

סמוך לשעה 1 וחצי לפנות בוקר חלה הידרדרות חמורה במצבו של הרב והרופאים התקשו לייצב את קצב לבו. הפרעות הקצב נמשכו עוד כשעתיים והרופאים נלחמו על חייו של הרב הקשיש, עד למותו.
הרב אושפז שלשום בשעות הערב בבית החולים, ונזקק להחייאה ולהנשמה מלאכותית. הוא אושפז מחוסר הכרה, אולם הרופאים הצליחו תחילה לייצב את מצבו והעבירו אותו מחדר הטראומה ליחידה לטיפול נמרץ. כל אותן שעות הוגדר מצבו כקריטי.
מבית החולים נמסר הבוקר כי "הוא סבל מאי ספיקה רב מערכתית, שעיקרה אי ספיקה נשימתית ואי ספיקת כליות על רקע של זיהום נרחב, קרוב לוודאי עקב דלקת ריאות", כך הודעת בית החולים.
דלקת ריאות הינה סיבוך של מחלת השפעת ומדי חורף אלפים בישראל לוקים בה. למרות שמחלת השפעת נחשבת למחלה לא מסוכנת על פי רוב, המחלה-האחות, דלקת הריאות, עלולה להיות קטלנית בעיקר בקרב האוכלוסיה הקשישה.
במקרה של הרב שך, ברור כי קשה היה להצילו בשל בעיות הבריאות מהן סבל בשנים האחרונות, ודלקת הריאות החמירה את מצבו בדרך שהגוף לא יכול היה להתגבר עליה.

המנהיג החשוב ביותר

הרב שך, שעל פי הגרסה המקובלת נולד בינואר 1898 וגילו 103 (על פי רישומי משרד הפנים, שאינם מדוייקים ככל הנראה, הוא בן 107), הוא המנהיג והאידיאולוג החרדי החשוב ביותר מאז שנות ה-60'. הוא שימש כראש ישיבת פוניבז', הישיבה הליטאית המובילה בעולם היהודי ועמד במשך שנים בראש מועצת גדולי התורה של "אגודת ישראל". בשנת 1984 שימש כדמות מרכזית בהקמת תנועת ש"ס ושימש כפטרונה עד לקרע הגדול בעקבות "התרגיל המסריח" ב-1990, ובעיקר בשל הצטרפותה לממשלת רבין ב-1992.
בשנת 1988 פילג הרב שך את אגודת ישראל והקים את מפלגת "דגל התורה". בעיקר בגלל ההרעה במצבו הבריאותי, התפטר הרב מראשות ישיבת פוניבז' והפסיק לשמש בפועל בהנהגת הציבור הליטאי מאז אמצע שנות ה-90'. ההוראה הציבורית האחרונה שלו הייתה בשנת 1996, כאשר הורה לציבור החרדי להצביע בבחירות לראשות הממשלה עבור מועמד הימין בנימין נתניהו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
הרב שך. כנראה מדלקת ריאות
צילום: מיכאל קרמר
צילום דודו בכר
רבבות המשתתפים בהלוויה
צילום דודו בכר
מומלצים