שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה העתירה לקיים את ההפגנה "חבר, אתה אשם"

שופט בג"ץ דחו את עתירתם של פעילי הימין הקיצוני נועם פדרמן ויצחק פס שביקשו להפגין מול הר הרצל ביום השנה הלעוזי לרצח רבין. "מהמידע החסוי שהובא בפנינו עולה שההפגנה מאורגנת על ידי תנועות כך וכוח שהוגדרו כארגוני טרור", קבעה השופטת דורנר

שופטי בג"ץ דחו בצהריים (א') את עתירתם של פעילי הימין נועם פדרמן ויצחק פס (אביה של התינוקת שלהבת פס שנרצחה בידי מחבלים) לאפשר להם לקיים היום בהר הרצל הפגנה תחת הכותרת "חבר, אתה אשם". פעילי הימין הגישו את העתירה לאחר שהמשטרה חזרה בה מהסכמתה לאפשר את קיום ההפגנה.
בהחלטת בג"ץ קבעה השופטת דליה דורנר כי "מהמידע החסוי שהובא בפנינו עולה כי ההפגנה מאורגנת על ידי תנועות 'כך' ו'כוח', שהוצאו מחוץ לחוק והוגדרו כארגוני טרור".
היום חל יום השנה הלועזי לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, ויום השנה העברי לרצח הרב מאיר כהנא. העותרים ביקשו לקיים עצרת מול הר הרצל (שם קבור יצחק רבין), תחת הכותרת "חבר, אתה אשם" ו"חבר, אנו זוכרים שחילקת למחבלים עשרות אלפי כלי נשק, שמסרתם להם חבלי מולדת, שההסכם שחתמת עליו גרם לרצח מאות יהודים וששנאת אותנו כשקראת לנו חמאסניקים ופרופלורים".
במהלך הדיון שהתקיים הבוקר במשך שעה וחצי, תקף פדרמן את עמדת המדינה שהתנגדה לקיום ההפגנה. לדבריו, בשנה שעברה נערכה הפגנה דומה מול הר הרצל, שקיבלה את רשיון המשטרה.
לפני כמה שבועות אישרה המשטרה למפגינים את קיום ההפגנה מול הר הרצל, נגד הסכמי אוסלו. אולם ביום חמישי בערב חזרה בה המשטרה בטענה כי היא מאורגנת על ידי אנשי תנועות כך וכוח שהוצאו אל מחוץ לחוק, וכי "מדובר בארגוני טרור".
פדרמן טען כי "מוזר מאוד שבמקרים אחרים במהלך השנה אישרה לנו המשטרה לקיים עצרות והפגנות כמו שבעה ימים לאחר הפיצוץ במסעדת 'סבארו' בירושלים וקיום אספות בנוה יעקב, פסגת זאב וגבעת זאב. לכן מדובר בבדיחה, כניעה של המשטרה ללחצים פוליטיים וסתימת פיות", הכריז פדרמן.
עו"ד מטעם פרקליטות המדינה, שי ניצן, אמר בדיון כי "מדובר בגוף שמוכרז כארגון טרור ולא יכול לקיים הפגנה או אסיפה, ואפילו לא שירה בציבור".
עו"ד ניצן טען כי מפקד מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי, הסתמך על "חומר גלוי וחסוי כאחד" שהגיע לשולחנו בימים האחרונים כדי לקבל את ההחלטה.
השופטים, דליה דורנר, דורית בייניש ואדמונד לוי, לחצו על פדרמן לשמוע מהו החומר החסוי שיש בידי המשטרה, באומרם שאם לא יעשה כן, הם ייאלצו לדחות את העתירה.
לאחר לחצים רבים, אמר הסכים פדרמן לעיין בחומר החסוי. לאחר דיון של שעה, הורו השופטים לנוכחים באולם לצאת כדי לראות את החומר החסוי ולאחר זמן קצר, כאשר התחדש הדיון, אמרו השופטים כי חלק מהחומר מראה קשר בין מארגני העצרת לזכר הרב כהנא, שאמורה להתקיים היום בערב, להפגנה.
עו"ד שי ניצן הבהיר כי "מה שהדליק את האור האדום ואת צפצפת האזעקה במשטרה הוא כרוז שהופץ עם ציטוטים של הרב כהנא שמאפיינים את תנועת כך וכוח". בין היתר, נכתב בכרוז: "הרב כהנא צדק" ו"האויב הערבי בתוך ישראל מסכן אותנו ויש לגרשו". נעם פדרמן אמר בתגובה: "כולם יודעים שזו בדיחה. מדברים עם ערפאת שהוא מסמל ארגון טרור ורבין אשם ברצח מאות יהודים ואת זה השמאל מפחדים לשמוע".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
פדרמן. "זו בדיחה"
צילום גלי תיבון
מומלצים