שתף קטע נבחר

שני הרוגים וכ-50 פצועים בפיגוע ירי בירושלים

מחבל, ככל הנראה איש הג'יהאד האיסלאמי, ירה לעבר אוטובוס קו 25, שרבים מנוסעיו נפגעו. שוטרים ואזרח הרגו את המחבל היורה. עדת ראייה: "ישבתי ליד הדלת וכשהגענו לצומת פתאום ראיתי מחבל מוציא נשק ויורה לכל עבר". בידי המשטרה תיעוד מצולם של האירוע (עדויות הפצועים והשוטרים שירו במחבל - בכתבות נפרדות בקישורים מימין)

פיגוע ירי בירושלים: מחבל פלסטיני ירה בסביבות השעה 15:50 (יום א') צרורות לעבר אוטובוס קו 25 בצומת הגבעה הצרפתית. כ-50 מהנוסעים נפצעו. שניים מהם נפטרו מפצעיהם: מני רגב בן 14 משכונת רמות בירושלים ושושנה בן ישי, בת 16 מבית"ר עילית. כל הפצועים פונו לבתי החולים הדסה עין כרם, הדסה הר הצופים ושערי צדק, חלקם במצב קשה והשאר במצב קל ובינוני. יותר מעשרים מהנפגעים הם נערים ונערות שחזרו באוטובוס מלימודיהם.
מפקד מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי, סיפר בתדרוך בשטח: "את הפיגוע ביצע מחבל שעמד בצומת ופתח באש לכיוון האוטובוס באמצעות M-16. הוא ירה כמעט מחסנית שלמה". שוטר ושוטרת ממשמר הגבול ירו לעבר המחבל והרגו אותו.
בידי המשטרה יש תיעוד מצולם של האירוע כולו ממקום הפיגוע, כיוון שבמקום יש מצלמות של מחלקת התנועה בעיריית ירושלים.
מקורות פלסטינים מוסרים כי המחבל הוא חאתם שוויקו, בן 24 מחברון, שמשתייך לתנועה שנקראת "החללים של פעולת חדרה". החוליה קשורה למחבלים שביצעו את הפיגוע בחדרה לפני כשבוע. המחבל נשא תעודת זהות ירוקה של הרשות הפלסטינית. ניצב לוי אמר כי מדובר באיש הג'יהאד האיסלאמי, והארגון כבר לקח אחריות לפיגוע. המשטרה מעריכה כי למחבל לא היו שותפים בפיגוע.
הרשות הפלסטינית גינתה בחריפות את פיגוע הירי. בהודעה שפירסמה הרשות נאמר: "הרשות הפלסטינית מוקיעה בכל תוקף את הפיגוע, והורתה לשירותי הביטחון הפלסטינים למצוא את המעורבים בו".

העדויות: "המחבל הוציא נשק וירה לכל עבר"

מזל אמסלם שישבה באוטובוס ליד הדלת האחורית, סיפרה: "ישבתי ליד הדלת וכשהגענו לצומת פתאום ראיתי מחבל מוציא נשק ויורה לכל עבר. הורדתי מיד את הראש, התחילו המון צעקות, היו המון ילדות של בתי ספר שהיו באוטובוס. הנהג עצר ברמזור ופתאום הירי נפסק. ראיתי פצועים והרבה דם. שני שוטרים שברו את הדלת האחורית של האוטובוס וכולם התחילו לצאת. ראיתי את המחבל שרוע על המדרכה".
משה רוזיליו שהיה במונית בצומת כשהמחבל פתח בירי סיפר: "סובבתי את הראש וראיתי חיילים יורים. זו כנראה היתה היריה האחרונה. רצתי וראיתי שלושה נפגעים שירדו מהאוטובוס ונפגע אחד קשה. היתה פניקה וכולם ירדו בבהלה מהאוטובוס".
עובדיה סופר, לשעבר השגריר בצרפת הגר בסמוך למקום הפיגוע, סיפר: "שמעתי את היריות, ניגשתי, לא ראיתי את המחבל אבל ראיתי את הבחורות המסכנות, חלקן שרועות על הרצפה בעת הבהלה, בפניקה. לצערי אין זו הפעם הראשונה שפיגועים כאלה קורים, אבל המקרה הזה חמור מאוד".

הצומת - איזור בעייתי

בצומת שמאובטח במשך 24 שעות ביממה היו שני שוטרי מג"ב בזמן הפיגוע. השניים היו בכביש המקביל למקום הפיגוע, ואחד מהם פגע במחבל. הצומת נחשב לאיזור קשה במיוחד לאבטחה עקב סמיכותו לקו התפר ולכפרים הערבים באזור, ובעבר היו בו פיגועים רבים.
ניצב מיקי לוי אמר היום כי למשטרה לא היתה התראה ספציפית על פיגוע מתוכנן באיזור, וכי למרות זאת היו במקום שוטרים שאבטחו את הצומת. הוא שיבח את התגובה המהירה של השוטרים במקום "שהביאה לסיום האירוע במהירות ומנעה קורבנות נוספים". הוא ציין כי השוטרים במחוז ירושלים עובדים בין 18 ל-20 שעות ביממה, ולצערו לא ניתן למנוע את כל הפיגועים.
בנושא האבטחה של צומת הגבעה הצרפתית, אמר המפכ"ל, שלמה אהרונישקי שהגיע למקום: "אנחנו עושים פעולות רבות, אנחנו לא יודעים להקיף את הצומת עם שוטרים, צריך להבין שיש הרבה מאוד נתיבים ודרכי גישה". הוא הוסיף כי האירוע הסתיים פחות מדקה לאחר שהחל בזכות הפעילות הנכונה של השוטרים במקום. הוא אמר כי בשבועות האחרונים היינו עדים לפיגועים מהסוג הזה דווקא בצפון הארץ".

בהכנת הידיעה השתתפו אבישי בן חיים ועלי ואקד


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
האוטובוס שנורה
צילום גלי תיבון
צילום רפרודוקציה גלי תיבון
המחבל, חאתם שוויקו
צילום רפרודוקציה גלי תיבון
מומלצים