שתף קטע נבחר

כתב אישום בגין הרצת מניות באינטרנט

צעיר מנתיבות, שהחזיק במניות חברת גילאון, פרסם באתר האינטרנט של אנליסט הודעה, לפיה מבקש איש העסקים יצחק תשובה לרכוש את החברה. פרסום ההודעה הביא לעליות חדות במניית גילאון, שלאחריהן מכר הנאשם את כל אחזקותיו בגילאון

פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה לאחרונה כתב אישום נגד צעיר מנתיבות באשמת ביצוע תרמית בניירות ערך באינטרנט. זהו כתב האישום השני שמוגש בקשר לביצוע עבירות ניירות ערך באמצעות האינטרנט, לאחר כתב אישום דומה שהוגש בעבר נגד טל פודים. את הפרשה חקרה מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך.
בכתב האישום נאמר כי כהני (26), תושב נתיבות, רכש בבורסה בפברואר אשתקד מניות של חברת גילאון. ביום המסחר שלאחר הרכישה הפיץ כהני, באמצעות לוח ההודעות של אתר אנליסט אונליין, את השמועה שאיש העסקים יצחק תשובה מנהל מו"מ לרכישת גילאון.
כהני, שהציג עצמו כעובד של חברת גילאון והשתמש בשם הבדוי ירון שמואלי, כתב: "אני לא מתעסק בבורסה ורציתי לדעת מי זה יצחק תשובה, כיוון שאני עובד בחברת גילאון והבנתי שהוא מנהל משא ומתן עם בעלי הבית של החברה. האם זה יכול להועיל למניה או להזיק לה? והאם כדאי לי לקנות את המניה כי היא נסחרת גם בבורסה?".
כהני, על פי כתב האישום, לא עבד מעולם בחברת גילאון. "העובדה שהציג את עצמו כעובד של החברה נועדה לשכנע את הגולשים כי המידע שמסר הוא אמין ונכון. יתר על כן, הוא ידע כי יצחק תשובה הוא דמות מרכזית בשוק ההון ושתשובה אינו מנהל מו"מ עם בעלי חברת גילאון", נכתב בכתב האישום.
מייד לאחר פרסום ההודעה באנליסט אונליין פורסמו הודעות מצד גולשים נוספים, שחלקם עודדו את רכישת המניה וחלקם הזהירו מפני הרצתה. ביום פרסום ההודעה עלתה המניה ביותר מ-58%. למחרת, רשמה המניה עלייה נוספת של כ-90% וכהני מכר את כל אחזקותיו במניות גילאון. לאחר המכירה פרסם כהני הודעה נוספת באתר אנליסט אונליין, בה כתב כי לא ידע שמדובר בהרצת מניה ושאסור לו להשתמש או לפרסם מידע פנים.
כהני הואשם בהנעה לרכוש ניירות ערך בדרכי תרמית ובהשפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא ידע שמדובר בהרצת מניה"
מומלצים