שתף קטע נבחר

הברית הצפונית: 80% מאפגניסטן - בידינו

סוכנות הידיעות האפגנית: הברית הצפונית כבשה את העיר קנדהאר, ולוחמי הטליבאן נסוגו כליל ממחוז אורזוגן. לפי הדיווחים, גם ג'לאלאבד נכבשה בידי האופוזיציה. אתמול נכבשה הבירה קבול. ראשי הקואליציה הבינלאומית פועלים כעת לייצוב השלטון, מחשש לעימותים בין השבטים השונים במדינה. כוחות או"ם עשויים להגיע בהקדם לקבול. ארה"ב: "אנחנו לא מרפים ונמשיך במתקפה". הטליבאן: ביצענו רק נסיגות טקטיות

סוכנות הידיעות האפגנית מדווחת (ד') כי לוחמי הטליבאן נסוגו כליל ממחוז אורזוגן בו נמצאת העיר קנדהאר בדרום אפגניסטן. מחוז אורזוגן הוא מקום הולדתו של המנהיג הרוחני של הטליבאן, המולה מוחמד עומר.
סוכנות הידיעות האיראנית דיווחה כי גם העיר ג'ללאבאד שוחררה על-ידי האוכלוסיה המקומית, שגירשה את אנשי הטליבאן. לפי דיווח נוסף, קבוצת המוג'הידין בראשותו של מוואלבי יונוס חאליס היא זו שהשתלטה הבוקר על העיר.
שר הפנים של הברית הצפונית, יוניס קאנוני, אמר (ד') לסוכנות רויטרס כי כוחות הטליבאן מחזיקים כעת בפחות מחמישית משטח אפגניסטן.
לדבריו, ארבעה מחוזות נוספים במזרח אפגניסטן נפלו לידי הברית הצפונית, בהם העיר ג'לאלבאד.
בתוך כך, ארגון הברית הצפונית הודיע הבוקר כי הטרוריסט אוסאמה בין לאדן, והמנהיג הרוחני של הטליבאן, המולה מוחמד עומר, הם פושעי מלחמה, וכי יש להעמידם לדין.
הטליבאן הודיע כי הנסיגות אותן ביצעו לוחמי הארגון היו טקטיות, וכי בתוך זמן קצר יתארגנו הלוחמים מחדש ויתכוננו להמשך הלחימה.

כיבוש קבול

אתמול בבוקר נכנסו לוחמי הברית הצפונית לבירה לקבול והשתלטו עליה בקלות. כוחות אמריקנים מצומצמים הגיעו בעקבותיהם. "כבשנו את העיר", זעק אחד הלוחמים שניצב יחד עם חבריו במרכז בירת המדינה.
עדי ראייה בקבול סיפרו כי הרחובות התרוקנו מלוחמי הטליבאן לאחר שטנקים ומשאיות מלאות חיילים החלו לנוע עם רדת הלילה דרומה. עוד נמסר כי משרדי הטליבאן ננטשו ובוזזים פשטו עליהם. מספר אסירים נמלטו מבתי הכלא בעיר, שגם הם ננטשו.
כמה שעות לאחר מכן נכנסו אנשי האופוזיציה לעיר במשאיות, חמושים ברובים ובמשגרי רקטות, אולם אף לא ירייה אחת נורתה.
רשת אל ג'זירה, שכתב שלה נמצא בבירה, דיווחה כי כ-2,000 מלוחמי הברית התפרשו בעיר, בעיקר לצרכי שיטור ומניעת אנרכיה. עוד כמה אלפים מהם נמצאים בפאתי קבול. כתב אל-ג'זירה העריך כי הכיבוש היה "ללא התנגדות כלל". התחנה טוענת כי מסוקים אמריקנים הפגיזו את משרדיה בקבול.
שר החוץ ושר ההגנה של הברית הגיעו לעיר. על רכביהם של אנשי הברית היו תלויות תמונותיו של מנהיגם אחמד שאה מסעוד, שנרצח על ידי אנשיו של אוסאמה בין לאדן. ברחובות צפרו התושבים וחלקם הריעו. בכמה מקומות נסקלו למוות תומכי טליבאן שנשארו בעיר.
מוסיקה עליזה נשמעה ברחובות לראשונה זה שנים ארוכות. כמה בעלי חנויות הוציאו רמקולים לרחובות, מעשה שהיה בגדר פשע בתקופת שלטון הטליבאן הקיצוני. מספר צעירים גילחו את זקניהם ולבשו מכנסי ג'ינס - "חטאים" שנאסרו על ידי שלטון האיסלאם הקיצוני (עוד על שחרור קבול - ראו בידיעה המקושרת).

הטליבאן: להמשיך להילחם

מנהיג הטליבאן, המולה מוחמד עומר, קרא ללוחמיו להתלכד ולהילחם נגד אנשי הברית הצפונית והאמריקנים: "אני מצווה עליכם לציית למפקדיכם", קרא עומר בשידור רדיו ללוחמיו. "עליכם להתנגד, להילחם - ובשום פנים ואופן לא לנטוש", אמר עומר בנאום שנמשך כשמונה דקות. הוא הבהיר כי שלומו טוב.
ההערכה היא כי אנשי הטליבאן מרכזים את כוחותיהם בהרים, ונערכים ללוחמת גרילה ממושכת, שתימשך במהלך החורף הקרוב.

העולם מנסה לגבש את הקואליציה

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הביע שביעות רצון מהתקדמות לוחמי הברית הצפונית. עם זאת קרא בוש לאנשי הברית לשמור על זכויות האדם באפגניסטן. בכיר אחר בממשל בוש אמר יש ארה"ב חוששת כעת מעירעור האיזון העדין בין השבטים השונים במדינה.
בוש נפגש אמש עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בוושינגטון. בוש ציין כי הוא ועמיתו הרוסי תומכים בהקמת ממשלה חדשה באפגניסטן שתורכב מנציגיהן של כל הקבוצות האתניות באפגניסטן. בוש ציין כי לאנשי הברית הצפונית לא תינתן עדיפות לקראת המו"מ על הקמת הממשלה החדשה באפגניסטן.
שר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, אמר כי ארה"ב מתכוונת לבנות גשר קרקעי שיקשר בין אוזבקיסטן לאפגניסטן. ראמספלד שב ואישר כי כוחות קרקעיים מיוחדים של צבא ארה"ב פועלים בעומק אפגניסטן. הוא הדגיש כי למרות הפלת משטר הטליבאן בצפון אפגניסטן, המלחמה בטרור רחוקה מלהסתיים, וכי מטוסי ארה"ב ימשיכו במתקפה, וכך גם כוחות הקומנדו השונים.
ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר כי כעת יש לשלוח מהר ככל האפשר כוח של האו"ם לקבול. בלייר הוסיף כי בשלב זה טרם הושגו כל מטרותיה של הקואליציה העולמית נגד הטרור.
אלפי חיילים בריטים צוו להתכונן לקראת יציאה אפשרית לקבול ולערים נוספות באפגניסטן. ממשרד ההגנה הבריטי נמסר כי אלפי חיילים, שרובם נמצאים כעת בבריטניה נקראו להיות מוכנים בהתרעה קצרה ליציאה לאפגניסטן.
פקיסטן קראה לשליחת כוח בינלאומי לאפגניסטן ולפירוז מיידי של הבירה קבול. שליט פקיסטן, פרבז מושארף, אמר כי פקיסטן וטורקיה יכולות לסייע בעתיד הקרוב בשליחת כוחות שישמרו על השקט בבירה האפגנית. נשיא צרפת שיראק קרא לסיים את תקופת המעבר השלטונית "במהירות האפשרית".
ואילו נציג הברית הצפונית בלונדון, אחמד ואלי מסעוד, אמר כי הברית הצפונית מקווה שזאהיר שאה, המלך האפגני הגולה, ישלח בקרוב את נציגיו לקבול לשיחות על עתידה של אפגניסטן. שר החוץ של הברית הצפונית, עבדאללה עבדאללה, אמר כי אנשי הברית כבר יצרו קשר עם קבוצות נוספות באפגניסטן ודנו עימם באשר לכינון הקואליציה החדשה באפגניסטן. לדבריו, נוכחותו של כוח מטעם האו"ם בקבול הכרחית לצורך פתיחת המו"מ על תהליך השלום באפגניסטן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
הכניסה לקבול. ניצחון או סכנה?
צילום איי פי
צילום איי פי
על המשוריינים היו תמונות של המנהיג המת
צילום איי פי
מומלצים