שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אם מישהו יכול, זה זיני"
  הגנרל בדימוס אנתוני זיני אמור להגיע לאזור ביום א' הקרוב, ולנסות להביא להפסקת אש ולהתחלת מו"מ מדיני. בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אומר ל-ynet: "הוא המתווך הכי טוב שפגשתי בימי חיי". מקור אמריקני אחר אומר: "את ישראל הוא ינסה לשכנע שהמדיניות שלה נעדרת אסטרטגיה ארוכת טווח, ולפלסטינים הוא יבהיר כי הם פישלו בקמפ דייויד כשדחו את הצעות ברק"

  הגנרל בדימוס אנתוני זיני יגיע למזרח התיכון ביום א' הקרוב, יחד עם השליח האמריקני הנוסף למזרח התיכון ויליאם ברנס. גורם דיפלומט מערבי אומר, כי תפקודו של זיני יהיה אינטנסיבי ביותר. "הוא יעבוד על זה עד הסוף, עד הפסקת האש וגם אחריה, לא היה דבר כזה בעבר", אמר. גורמים אמריקנים הדגישו בשיחה עם ynet כי לשליחותו של זיני יש מטרות נרחבות. "המטרה הראשונית היא להשיג הפסקת אש, אבל בפירוש הוא ינסה להביא למו"מ מדיני, ועשוי להישאר באיזור כמה חודשים, עד שיצליח", אמרו הגורמים.

  "הוא אדם אמין מאוד"

  "אם מישהו יכול לעשות את זה, זה הוא", אמר ל-ynet בכיר במערכת יחסי החוץ בארה"ב, המקורב לגנרל זיני. המקורב, שעבד בעבר עם זיני, אומר כי "הוא מונה לתפקיד מפני שהממשל החליט שהוא זקוק לאדם חדש בתפקיד אחרי שכל האחרים נכשלו. יש לו יתרון גדול בכך שהוא מכיר רבים מבכירי האזור מתקופת כהונתו בצבא. הוא אדם אמין מאוד שלא משחק משחקים ומקורב מאוד למזכיר המדינה פאוול". לדברי המקורב, לזיני יש נסיון רב בתיווך בין צדדים יריבים "והוא הוכיח את זה במשבר שהיה בסומליה לפני שנים אחדות. זיני הוא המתווך הכי טוב שפגשתי בימי חיי. הוא שם את עצמו בנעליים של הצדדים השונים ומבין מאיפה הם באים תרבותית, כלכלית וכו'. יש לו כשרון עצום להבין תרבויות שונות ולייצר מגע ישיר".
  פקיד במחלקת המדינה האמריקנית אמר ל-ynet כי "צריך לזכור שלמרות שהוא היה גנרל יש לו גם נסיון פוליטי והוא ישב עם הרבה שרי חוץ וניהל איתם מגעים. יש לו גישה ישירה לאנשים בגובה העיניים, הוא מתווך הוגן ומקובל על הבכירים באזור. הוא איש רציני ואני בטוח הישראלים והפלסטינים יגלו את זה מהר מאוד".
  עם זאת, הפקיד האמריקני אומר כי גם בארה"ב יודעים שבסופו של דבר זיני לא יוכל לחולל נסים: "בסופו של היום כמה שהוא לא יעשה מאמצים, אם הצדדים לא יסכימו לשנות את עמדותיהם הנוכחיות, לא תהיה הפסקת אש והתהליך לא ינוע קדימה", הוא אומר.
  בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אמר ל-ynet כי "זיני תמיד אופטימי, אבל בקשר למשימה הזאת אפשר לומר שהוא ריאליסטי וברור לו שזו תהיה עבודה קשה מאוד, אבל הוא איש עקשן והוא לא יוותר עד שהוא יצליח".
  המקור אומר עוד כי זיני אינו מרבה לדבר על עמדתו האישית ביחס למזרח התיכון "אבל בשיחות שהיו לי אתו הוא הביע עמדות שדומות לאלה של ממשל בוש ששמות בראש ובראשונה את הביטחון לישראל כדבר הכרחי, אבל מנגד מתנגדות להתנחלויות ומביעות הבנה לצורך של הפלסטינים בעצמאות".
  לדברי המקור, גם אם האמריקנים אינם מודים בכך באופן רשמי, הרי שהמטרה של זיני היא קודם כל לעצור את האש ולהרגיע את האזור ולאחר מכן להתחיל במו"מ מדיני שיביא לתוצאות. "ברור לו שההשלכות של המשך הלחימה במזרח התיכון יהיו קשות ביותר ושחייבים להגיע בסופו של דבר להסכם שלום. הוא ינסה להבהיר לישראלים שהמדיניות הנוכחית שלהם היא טקטית בלבד ונעדרת אסטרטגיה, אין לישראל שום מטרה ארוכת טווח. לפלסטינים הוא ינסה להבהיר כי עליהם להודות בכך שפישלו בקמפ דיויד כשדחו את הצעות ברק. בטווח הרחוק האמריקנים ינסו לעלות על השולחן שוב את הרעיונות שהועלו בעבר, גם אם יתנו להם שם אחר כדי להתרחק מהתדמית של 'תוכנית קלינטון'. הפלסטינים יצטרכו הפעם לקבל אותן, גם אם יהיו שינויים קלים אם ברצונם להשיג דבר מה מלבד מוות".
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים