שתף קטע נבחר

משפחות הרוגי המטוס הרוסי: לא מסייעים לנו

בישיבת ועדת העלייה והקליטה בכנסת טענו המשפחות כי רק ארגון סל"ע תומך בהן וכי לחלקן אין כסף להקים מצבות ליקיריהן. השגריר האוקראיני שהשתתף בישיבה ספג חלק מהזעם: "אנחנו שומעים התנצלויות ועוד התנצלויות, אבל מה אתם עושים לאשמים ברצח הזה?"

"למעלה מחודש ימים אחרי אסון התרסקות המטוס הסיבירי ושום פיצוי וסיוע ממשי לא ניתן למשפחות". כך אמר היום (ג') סגן השר יורי שטרן, שתמצת את תחושתן הקשה של משפחות הנפגעים, שהשתתפו בישיבת ועדת העלייה והקליטה בכנסת שעסקה בנושא.
המשפחות סיפרו על מצוקת קיום קשה, סיוע שמגיע רק מארגון סל"ע ומשרדי ממשלה שנותנים מעט מדי, מאוחר מדי.
"שום משרד לא עזר לנו, לא קיבלנו אגורה ממשרד הקליטה, חשבון הבנק שלנו נמצא במינוס גדול ואין לנו אפילו כסף להקים מצבה", אמר איליה קלינצקי, חתנה של זינאידה טושינה ז"ל שנספתה באסון. "מלבד ארגון סל"ע איש לא עזר לנו עד כה", הוסיפה סבתה של לובה בורקלוב ז"ל.
יו"ר הסוכנות היהודית, סלי מרידור, אשר קיבל במהלך הישיבה לידיו, לראשונה, את רשימת הבקשות של המשפחות הודיע: "כל הלוואה שניתנה למשפחות אלו על ידי הסוכנות, לא תיגבה ותהפוך למענק". מרידור אמר כי הסוכנות תשקול את בקשתו של יו"ר הוועדה, ח"כ צבי הנדל, לתת למשפחות מקדמה על חשבון הפיצויים שייקבעו להם בעתיד.
מסתבר שהמשפחות שילמו גם את המחיר על העיצומים במשרד העבודה והרווחה: יעל הרמל, מנהלת השירות לרווחת הפרט והמשפחה במשרד העבודה והרווחה, הסבירה כי למרות שמשרדה אישר מיד לאחר האסון הקצאה מיוחדת למתן פתרונות מיידיים למשפחות, הרי שהעיצומים בשבועות האחרונים עיכבו את העברת הכספים.
לישיבה הגיע גם שגריר אוקראינה בישראל, דמיטרי מרקוב, אשר שב והביע את תנחומי ממשלתו למשפחות: "ממשלת אוקראינה מוכנה לשאת באחריות. מונתה ועדה. האחראים יבואו על עונשם, אך צריך לחכות למסקנות", אמר מרקוב.
יצחק קמרי, אביה של עדי ז"ל, לא מוכן לחכות וקרא לעבר השגריר: "אנחנו שומעים התנצלויות ועוד התנצלויות אבל מה אתם עושים לאשמים ברצח הזה? האם יש כוונה להעמיד אותם לדין? זו לא תאונת דרכים. לא מדובר בטייס שיכור. זה טיל אוקראיני שריסק אותנו".
סגן השר יורי שטרן שמונה לרכז מטעם הממשלה את הטיפול במשפחות הביע חוסר אונים: "ארגון סל"ע לא יכול להחליף את הממשלה. הממשלה הרי כבר קיבלה החלטה שיש לפצות את המשפחות באופן מיידי אבל ההחלטה הזו לא עברה מעולם לפסים מעשיים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשבון הבנק במינוס. המשפחות במקום ההתרסקות
מומלצים