שתף קטע נבחר

קזואו מורי, בלש פרטי

אריאנה מלמד על "סמוראי בוגי" מאת פיטר טאסקר, הבלש שיעשה לכם את החורף

תכירו בבקשה: קזואו מורי, בלש פרטי, סקסופוניסט חובב ג'אז, טכנופוב מושלם, ציני עד שורשי שערותיו המידלדלות, שוכן הרחובות האפלוליים של רובע שינג'וקו בטוקיו, מכיר כל חור ב"שומבן יוקוצ'ו", סימטאות-השתן, מקומות שאתם לא רוצים להיתקע בהם באמצע הלילה אלא אם כן יש לכם קשרים מצויינים ביאקוזה.
תכירו: הבלש הכי מענג שהגיע למדף העברי בשנים האחרונות. בקצב מטורף, בהומור שחור, בהתבוננות חסרת-רחמים בכל חוליי יפן לדורותיה, מעביר פיטר טאסקר את הגיבור שלו בתוך כל מדורי הגיהנום הנוצצים והחשוכים שיש ליפן להציע.

אין צדק בעולם

זה מתחיל כאשר מורי, שתמיד יחסרו לו כמה עשרות אלפי יין כדי לגמור את החודש, מציל זונה פיליפינית מציפורניו של יקוזאי נמוך-דרג אבל מלא חשיבות עצמית. אתם לא רוצים לפגוש את ג'ורג' הזאב נישיו בשום סמטה. גם בספר הוא יעורר פחד ותיעוב, וגם השתאות על כושר התיאור המופלא של פיטר טאסקר.
זה נמשך בפרשת רצח מסתורית, שכולם חפצים לטייח אותה. המשטרה, קרובי הנרצח, הפילגש שלו, עיתונאי חוקר ואלכוהוליסט, פקידי ממשל רמי דרג: אף אחד לא מוכן להודות שאיכשהו כל הסיפור סבוך בהרבה ממה שנדמה כשמתחילים לקרוא, ומככבים בו ענקי-כלכלה שמייצרים משחקי וידאו מפלצתיים, כמו גם פוליטיקאים מושחתים לעילא, עוד בלש פרטי שמצטרף למסע הצלב של מורי - והעיר טוקיו.
מאה אלף שלטי ניאון, תרבות ה"כאן ועכשיו", יקוזאים בלבוש טקסאני, מאורות הימורים ובתי זונות, מסעדות פאר שבהן שום דבר לא נראה כמו אוכל, התמכרויות מיניות אזוטריות, חיים סוערים וקשים של אנליסטים כלכליים, מלחמות הכל-בכל: מורי מתבונן בהשלמה פילוסופית בכל אלה, שחולפים על פני אופנוע ההונדה החבוט שלו במסע שלו לעבר האמת. צדק כבר לא יהיה כאן. מורי לא יתקן את העולם. הוא חכם מכדי להאמין ביכולתו לעשות את זה.

מסע לקרביים של טוקיו

זהו הספר הראשון של פיטר טאסקר שרואה אור בעברית, והשלישי בסדרת ספרי קזואו מורי, אחרי "רעם שקט" ו"נשיקת הבודהה". זה הבלש שיעשה לי את החורף: מפני שהוא כל כך לא צפוי, כל כך שונה מכל הבלשים הספרותיים שיצא לי להכיר. הוא חושב בקפיצות-מדרגה שמאלצות את הקורא לשוב אחורה בעונג ולגלות שהבלש לא החמיץ שום רמז, אבל הקורא דווקא כן. אפילו המלנכוליה נבלעת כאן בתוך הציניות, בין מופעים מרהיבים של הומור שחור.
הקריאה היא הדבר הכי קרוב למסע לתוך הקרביים של טוקיו, שמוסתרים מתיירים בבוהק הניאון התמידי, וגם אל הסבך המרהיב של שיטות הטיוח והטאטוא של חברה מנומסת להחריד, שאיבדה בעשורים האחרונים את היכולת להתבונן בעצמה במראה. קזואו מורי הוא המראה, ושום דבר לא נסתר מעיניו.
המחבר, פיטר טאסקר, הוא לא המועמד הטבעי שלכם ליצירת מותחנים. הוא יליד אנגליה, מזה שני עשורים יושב בטוקיו, והוא אנליסט שמצליח לרכב על גלי אי-הוודאות בשוק המוצרים הפיננסיים של יפן באופן מעורר הערצה. חמש שנים ברציפות נבחר לאנליסט הטוב ביפן אחר כך הקים חברת השקעות משלו. הוא כתב כמה ספרים שכינה אותם "ספרי פופ כלכלי" על טרנדים תרבותיים וכלכליים ביפן, והוא חוזה למדינה הזאת התאוששות מרשימה מן השפל שהיא שקועה בו כרגע. ואם תתאהבו כמוני, אולי יצער אתכם לשמוע שהרומן הבא שלו לא מוקדש למורי ולעלילותיו, ובמקומו בחר טאסקר לכתוב סאטירה פוליטית על כוכב רוק שעושה את דרכו בבטחה לראשות ממשלת יפן. אבל מורי ודאי ישוב, כי טוקיו (הספרותית) זקוקה לציניקן מזדקן עם סקסופון, אופנוע ועיניים של פילוסוף מחוייך.

סמוראי בוגי, פיטר טאסקר, מאנגלית: ליה נירגד. הוצאת "חרגול", 318 עמודים


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הספר. פילוסוף מחויך
לאתר ההטבות
מומלצים