שתף קטע נבחר

תשובת הפורום

למה משתלח הרמטכ"ל בפורום המג"דים? האם זאת התודה שלו למילואימניקים? התשובה לכך מדאיגה: הוא פשוט לא מילא את תפקידו וחובתו בנושא מערך המילואים

בשבוע שעבר, מול 300 מג"דים במילואים, איתר הרמטכ"ל את הבעיה המרכזית של מערך המילואים – פורום המג"דים מח"טים וטייסים במילואים! לא פחות. אנחנו הבעיה.
אין מקום לפורום ("ועד", בלשונו של מופז). "הכל צריך להיעשות במסלול הפיקודי", אמר מפקד הצבא. שלוש שנים וחצי מכהן רא"ל מופז בתפקיד הרמטכ"ל. מי הפריע לו בשנים האלה לטפל, פיקודית, על-פי דרכו, בבעיות של המילואימניקים?
53 שנה אין ביטוח חיים וביטוח לאלמנות ויתומי חיילי המילואים. אבל מופז, שהודה בצורך לחוקק חוק לביטוח חיילי מילואים, לא הוביל שום מהלך בכיוון. הוא השאיר את המאבק לאנשי הפורום. הפורום המיותר.
זה שנים מפטרים אנשי מילואים ומפלים אותם באוניברסיטאות בגלל שירות מילואים. הפורום העלה את התופעה המקוממת הזו ונלחם בה. ואיפה היה מופז?
60% מחיילי המילואים אמרו השנה למדור מדעי ההתנהגות של אכ"א בצה"ל כי הם נפגעים כלכלית בעת שירותם. הפורום נאבק כבר חמש שנים למען תגמול חיילי המילואים. והרמטכ"ל? האם זה פחות חשוב מהחלפת מכוניות יקרות לאלופים?
פורום המג"דים מטפל בבעיות רבות נוספות, אבל השאלה המרכזית בנוגע לדברי הרמטכ"ל היא "על מה הוא משתלח בנו?", במפקדים שמשקיעים ממרצם, זמנם וכספם כדי לטפל בבעיות המילואים, ולמה?
התשובה לדעתי מדאיגה. מדאיגה כי מדובר ברמטכ"ל, וגם משום שלנו כפקודיו קשה להאמין שהגענו למצב הנוכחי. הרמטכ"ל פשוט לא מילא את תפקידו וחובתו בנושא מערך המילואים, והעובדות מדברות בעד עצמן. ההוכחה החותכת לכך היא שעד היום אין חוק לביטוח חיילי המילואים, אבל זה לא מפריע לרמטכ"ל, לסגנו, לראש אכ"א ולסגנית שר הביטחון לומר לחיילים שהכל "פתור וסגור".

אמינות ודרגות

עכשיו מצא הרמטכ"ל במי לחבוט. ברור שרק השמעת הביקורת הפומבית כלפיו היא שהביאה אותו לתקוף את אנשי הפורום. אבל לצערנו הביקורת אמיתית והכרחית. גם כדי לומר את האמת לחיילינו וגם כדי לקדם את הנושא. רק כאשר נוצר משבר בנושא הביטוח, חלה התקדמות מסוימת.
אין לרמטכ"ל שום סיבה לתקוף את פורום המג"דים ולנתק מגע עם אנשיו. במדינה דמוקרטית מותר למתוח ביקורת על נושאי תפקידים ממלכתיים, והרמטכ"ל אינו יוצא דופן. הוא לובש מדים מטעם המדינה, לא מטעם עצמו, ואין מקום להיעלבויות אישיות כשהוא נושא בתפקיד רשמי.
אני מוכן לשים את דרגותי על השולחן אם הרמטכ"ל יצליח להצביע על אינפורמציה שגויה כלשהי שהפורום העביר לאנשי המילואים. סגן הרמטכ"ל הרי האשים אותנו בעבר בהסתה של מפקד גדוד. האשים ולא הוכיח. במקביל, הייתי מצפה ממפקד הגון שיצדיק את מלוא אמינותו וכובד דרגותיו, אם יתברר שמערכת הביטחון וצה"ל הם שהעבירו מידע שגוי לחיילי המילואים כאשר חזרו וטענו שנושא הביטוח "פתור וסגור".
ביום שלישי שעבר הודיע הרמטכ"ל כי צה"ל תומך בחוק הקצבאות. זאת אחרי שרק לפני ארבעה חודשים התקיף הצבא את אנשי הפורום על שהם תובעים את החוק הזה ולא מסתפקים בחוק חברות הביטוח. אז מי כאן הפכפך? ומי בדיוק מיותר במאבק על זכויות אנשי המילואים? והאם זאת התודה של מופז למילואימניקים? האם כך צריכה החברה הישראלית "לשאת על כפיים" את אנשי המילואים, כפי שמופז תמיד דורש?

סא"ל (מיל) איתי לנדסברג, מיוזמי פורום מג"דים, מח"טים וטייסים במילואיםלפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים