שתף קטע נבחר

צה"ל: מכרזים במאות מיליוני ש' להקמת רשת נתונים

פרויקט צי"ד - צבא יבשה דיגיטלי - יקשר לרשת כוחות שיתפרסו בשטח בזמן חירום; בצה"ל יאפשרו התמודדות גם לחברות אמריקניות; הביצוע צפוי להימשך עד 2008

צה"ל עומד לפרסם בקרוב מכרזים לביצוע פרויקט ענק של הקמת רשת נתונים מתקדמת עבור מערך הכוחות הלוחמים. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".
הפרויקט, המכונה צי"ד (צבא, יבשה דיגטילי), אושר לפני מספר ימים על-ידי סגן הרמטכ"ל, אלוף משה (בוגי) יעלון. מדובר באחד הפרויקטים הגדולים בתולדות צה"ל בתחום התקשורת. אגף התכנון יקבע בקרוב מה יהיה התקציב המלא לפרויקט, המוערך במאות-מיליוני שקלים. הביצוע צפוי להימשך עד 2008.

כל המפקדות באותה הרשת

פרויקט צי"ד נועד בין השאר לחבר את המערך הלוחם של צה"ל שייפרס בשטח בזמן חירום לרשת נתונים מתקדמת. לרשת יחוברו כל המפקדות הגדולות מכל החילות הקרביים, שבזמן חירום פרוסים הרחק מהבסיסים.
חלק מהחיבור לרשת הנתונים יתבצע באמצעות סיבים אופטיים, שייפרסו על פני הקרקע לפי הצורך - וחלק באמצעים נוספים. במסגרת הפרויקט אמורה להתבצע התאמה של מערכות תקשורת קיימות בחלק מהיחידות לרשת החדשה. את הפרויקט יזמו בחיל הקשר, האלקטרוניקה והמחשבים, כהמשך לפרויקט אבנט ירוק שאושר לפני מספר חודשים ונמצא כיום בשלבי תכנון מתקדים.

12 אלף ק"מ של סיבים

במסגרת פרויקט זה יפרוס צה"ל 12 אלף ק"מ של סיבים אופטיים בכל רחבי הארץ, כדי לחבר 250 בסיסים קטנים יחסים לרשת הסיבים הכלל צה"לית.
גורמים בצה"ל מעריכים, כי בין החברות שיתמודדו על הפרויקט ייכללו בין השאר בזק, אלביט, רפאל, אמדוקס וגם חברות קטנות יותר. בצה"ל יאפשרו התמודדות גם של חברות אמריקניות. הפרויקט יחולק למספר פרויקטי-מישנה בתחום החומרה, התוכנה והתשתיות.

דרוש בית מערכות

ניהולו של פרויקט הענק יופקד בידי בית-מערכות גדול, שיתאם בין הגופים השונים שיבצעו אותו. חלקים קטנים יחסית מהפיתוח, כמו הגנת הרשת החדשה מפני אפשרות של ציתות או חסימה אלקטרונית על-ידי האויב, יישארו בידי צה"ל.
קצין קשר אלקטרוניקה ומחשבים ראשי, תא"ל משה מרקוביץ': "בתקופה שבה ענף התקשורת וההיי-טק האזרחיים נמצאים במיתון עמוק – צה"ל דווקא נמצא בשורה של פרויקטים מרכזיים, שאליהם מתווסף פרויקט צי"ד. חיל הקשר מצוי בשיתוף-פעולה עם מוטורולה בהקמת רשת טלפונים סלולרית מוצפנת לשימושים צבאיים בעלות של יותר מ-100 מיליון שקל".
מרקוביץ' הוסיף: "בגלל המצב בענף, חברות רבות מעוניינות לקבל עבודה מצה"ל. אנחנו מאמינים שהדבר יאפשר לנו לקבל תמורה רבה יותר מאשר בעבר עבור מחיר נמוך יותר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
יעלון. אישר
צילום: דודו פריד
מרקוביץ`. "בגלל המצב"
מומלצים