שתף קטע נבחר

נערים מהצפון הפיצו את וירוס המחשבים הנפוץ בעולם

המשטרה פשטה על בתיהם של ארבעה נערים מהצפון ועצרה אותם בחשד להפצת הוירוס Goner - שהוא כרגע הווירוס הנפוץ בעולם. אחד מהנערים הודה בכך שתכנת את הוירוס, ושלושת האחרים הודו בכך שסייעו לו להפיץ אותו. העונש על הפצת וירוס: עד חמש שנות מאסר

חוקרי מפלג עבירות מחשב ביחידה הארצית לחקירות הונאה עצרו שלשום (ו') ארבעה נערים מצפון הארץ, בחשד שתכננו והפיצו באינטרנט את וירוס המחשבים Goner, שהוא כרגע הוירוס הנפוץ בעולם.
על פי החשד, סיפורו של הווירוס החל בוויכוח בין שתי קבוצות נערים באינטרנט. נער מאחת הקבוצות, שמתמחה בתכנות, החליט לתכנת את הווירוס, שנראה כמו קובץ של שומר מסך, כדי לפגוע בבני הקבוצה היריבה. המתכנת ושלושה מחבריו עודדו את חברי הקבוצה השנייה להוריד אותו מהאינטרנט באמצעות הודעות שהשאירו בפורומים שונים. אולם גם גולשים אחרים הורידו את הווירוס, והוא התפשט רחבי העולם במהירות (פרטים נוספים על הוירוס ועל תפוצתו - ראו בהמשך).
הקטינים החלו להפיץ את הוירוס ביום שלישי האחרון. מידע ראשוני אודותיהם התקבל במשטרה ביום רביעי. חוקרי המפלג הצליחו לאתר את המחשבים של החשודים, וביום שישי הגיעו לבתיהם. לדברי המשטרה, בחקירה הודו הנערים בכך שהפיצו את הוירוס והביעו חרטה על מעשיהם.
מעצרם של הנערים הוארך עד ליום שני. העונש המרבי על הפצת וירוס מחשבים הוא חמש שנות מאסר.
מפקד מפלג עבירות מחשב, סגן-ניצב מאיר זוהר, אמר ל-ynet כי ככל הידוע למשטרה, זוהי פעם ראשונה שוירוס מופיע עם סיומת של שומר מסך (scr). הסיומת הטעתה את הגולשים ועודדה אותם להוריד את הוירוס.

הווירוס - אחד החמורים שהופיעו מאז "וירוס האהבה"

וירוס Goner (או בשמו המלא - W32.Goner.A@mm) הופיע באינטרנט ביום ג' והחל להתפשט במהירות כה רבה עד כי חלק מחברות האנטי וירוס הזהירו שמדובר באחד הווירוסים החמורים ביותר שהופיעו באינטרנט מאז "וירוס האהבה" המסוכן, שהופץ בשנה שעברה.
וירוס Goner מתחזה לקובץ שומר מסך ומופץ דרך מחשבים בהם פועלת תוכנות "אאוטלוק" או "אאוטלוק אקספרס". הקובץ מצורף בהודעת דואר אלקטרוני שכותרתה היא Hi. הווירוס מוחק קובצי מערכת, שולח עצמו למשתמשים המופיעים בפנקס הכתובות במחשב, משתלט על תוכנת המסרים המיידיים ICQ ושולח עצמו לגולשים המופיעים בה ומנטרל את תוכנת האנטי וירוס שפעילה במחשב.
מרכז המעקב המקוון של חברת האנטי וירוס "טרנד מיקרו" קובע כי כ-57,000 מחשבים נדבקו בווירוס הזה ב-24 שעות, וכי 130,000 נדבקו בו בשבוע האחרון - נתון ההופך את Goner לווירוס המחשבים "הפופולרי" בעולם כעת. מרכז קומפיוטר אקונומיקס בקליפורניה, שמנתח נזקים כלכליים של וירוסים, מעריך כי 800,000 מחשבים בכל העולם קיבלו את הווירוס, אך רק כשבעה אחוזים, כ-56,000, נדבקו בו מאז יום ג'.
למרות קצב התפשטותו המהיר של הווירוס והנזק החמור שגרם למחשבים שהדביק, מרכז "קרלסבד" מעריך כי נזקיו הכלכליים נמוכים, יחסית, ומסתכמים בכחמישה מיליון דולר. לשם השוואה, וירוס האהבה התקבל בכ-40 מיליון מחשבים בעולם, הדביק כ-4.5 מיליון מהם, וגרם נזק בשיעור של 8.75 מיליארד דולר.
השמועות על כך שמקור הווירוס הוא בישראל נפוצו ברשת עוד ביום ג', ופורסמו גם בתגובות לידיעה על התפשטות הווירוס, שפורסמה ב-ynet ביום ד'.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
הנזקים הכלכליים מסתכמים בכ-5 מיליון דולר (אילוסטרציה)
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים