שתף קטע נבחר

מחבל מתאבד התפוצץ בצ'ק פוסט; אין הרוגים

השוטר חנן מלכה היה מוצב הבוקר בצומת, ולפתע הבחין במחבל. "הסתכלנו אחד לשני בעיניים. שלפתי, והוא התפוצץ". רב פקד רון גולדברגר מיהר למקום וירה במחבל: "הוצאתי גם אני את האקדח, יריתי ארבעה כדורים ממרחק של כמה מטרים והרגתי אותו"

"זיהיתי את המחבל, הוא לבש מעיל, התקרבתי אליו, הייתי מטר וחצי ממנו, הסתכלנו אחד לשני בעיניים. שלפתי, והוא התפוצץ". כך סיפר לחבריו, רס"ר חנן מלכה, שוטר מתחנת זבולון, שמנע הבוקר (א') יחד עם שוטרים נוספים, אסון כבד.
מלכה והשוטרת קרן מרציאנו הבחינו במחבל וניגשו אליו כדי לבדוק אותו, ואז הוא התפוצץ. "אני מזועזע, אני בהלם, אני לא מאמין לזה, זה זוועה", אמר מלכה, כשגופו וידיו רועדים והוא מעשן סיגריה אחר סיגריה, מנסה להירגע. המחבל לא נהרג בפיצוץ, וכאשר ניסה להפעיל חלקי מטען שלא התפוצצו - ירה בו שוטר אחר, רב פקד רון גולדברגר.
גולדברגר, ראש מחלק חקירות בימ"ר במרחב חוף, סיפר: "התקבל דיווח על פיגוע, הייתי מרחק כמה שניות משם, מיהרתי למקום ובתוך כך הגיע לזירה גם תמיר, אחד החבלנים. הבחנו במחבל עושה תנועות ביד כאילו הוא מתכוון לפוצץ עוד משהו. בדיעבד אנחנו מבינים עכשיו שהוא התכוון להפעיל עוד מטען. פניתי לתמיר שהיה עם אם-16, אמרתי לו להתקרב ולירות בו, אך לתמיר היה מעצור בנשק. באותן שניות הוצאתי גם אני את האקדח, יריתי ארבעה כדורים ממרחק של כמה מטרים והרגתי אותו. לא חשבתי על כלום, רק על להרוג את המחבל".

"היה פיצוץ חזק"

הפיגוע אירע כאשר המחבל פוצץ את עצמו סמוך לשעה 7:30 בתחנת אוטובוס. התחנה ממוקמת בדרך בן יהודה, לכיוון נשר. דרור, עד ראייה, סיפר: "היה פיצוץ חזק מאוד, ראיתי מלא חיילים רצים לתחנה, היה עשן שחור, כל האוטו שלי רעד". ארמונד דהן, נהג אוטובוס בקו 70 שהיה עד לפיגוע, שיחזר: "עמדתי ברמזור האדום, וכשהתחלתי לנסוע, שמעתי פיצוץ עז. פתחתי את שתי הדלתות וצעקתי לנוסעים להתכופף ולברוח מהר".
מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב יעקב בורובסקי, מסר כי המחבל ניסה לעלות על אוטובוס נוסעים, וכי פעולתו סוכלה לאחר שהשוטרים ניגשו אליו וביקשו ממנו להיבדק. "ברגע ההוא, הוא פוצץ את עצמו. לא כל חגורת הנפץ התפוצצה והוא גסס", מסר בורובסקי, "כשניסה ללחוץ על מתגים נוספים, הוא נורה למוות על ידי השוטרים".
כשלושים אנשים נפצעו באורח קל ואדם אחד נפגע באורח בינוני בפיגוע. כעשרה מהנפגעים סובלים מפציעות חודרניות והשאר הם נפגעי הלם. הפצועים פונו לבתי החולים רמב"ם, כרמל ובני ציון.
הצומת הגדול נחסם לתנועה ובמקום נוצרו פקקים רבים. חבלני המשטרה שסרקו את האיזור פוצצו את שאריות המטען, שנותרו סמוך לגופת מחבל המתאבד.
במשטרה מניחים כי המחבל לא הגיע לבדו והחלו בחיפושים באזור אחר שותפיו. מסוק הועלה לאוויר וכוחות משטרה סורקים את האזור.

עדויות הפצועים

שרון יצחק מעפולה הגיעה לחיפה כדי להיפגש עם החבר שלה. "פתאום ראיתי הכל לבן ואחרי שהאבק הפזר שמעתי צפצופים באזניים", סיפרה ברמב"ם. חיילת ששכבה לידה סיפרה: "ראיתי מישהו ערבי עם שקית, ואחרי זה שמעתי צפצוף". שערה של החיילת, שנפצעה מרסיסים, נחרך.
וואליד שלעטה והיבא אבו סלאח, מהכפר סחנין, סטודנטים לסיעוד, היו בדרכם לרמב"ם ליום של לימוד מעשי. כשהגיעו לצומת הצ'ק פוסט אירע הפיצוץ. שלעטה: "לפתע שמענו פיצוץ אדיר, המכונית זזה, ממש רעדה, ומסמרים עפו על החלון ועל הרכב. היבא, שהיתה איתי ברכב, התחילה לצעוק. התרחקתי טיפה מהאזור, זזתי הצידה, חניתי בצד ורצתי לבדוק אם יש פצועים שאפשר להעניק להם עזרה. ראיתי את גופת המחבל שהיתה חרוכה".
היבא שלקתה בהלם סיפרה: "אף פעם לא דמיינתי שאני אהיה במצב כזה. הכל זז, הכל מתרחק מהעיניים, בשבוע שעבר, כשהיה את הפיגוע בחיפה, היתה לי חרדה, אבל לא חשבתי שאני אהיה בתוך פיצוץ כזה. זה מאוד קשה להסביר איך מרגישים".

הרשות גינתה; שרון: נגביר הפעולות

ראש הממשלה אריאל שרון אמר היום כי ייתכן שישראל תגביר את פעולותיה בשטחים לאור פיגועי ההתאבדות האחרונים. "עדיין לא סיימנו את הפעולות ולאור מה שקורה, ייתכן שנגביר את פעולותינו בגדה וברצועת עזה", דברי שרון.
הרשות הפלסטינית גינתה את פיגוע ההתאבדות. בהודעת הגינוי נכתב כי הרשות מבטיחה לעצור ולהעמיד לדין את המעורבים בפיגוע.
מקורות פלסטיניים מדווחים כי המחבל שביצע את הפיגוע הוא נימר סעפין בן 18 מהכפר ימון באזור ג'נין. לדברי המקורות סעפין מזוהה עם תנועת החמאס. נימר נהג לעבוד במסעדות באזור חיפה.
שר החוץ האמריקני, קולין פאוול, גינה את פיגוע ההתאבדות. פאוול אף קרא ליו"ר הרשות הפלסטינית לפעול בנמרצות נגד תנועת החמאס.

בכתיבת הידיעה השתתף עלי ואקד


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
מקום הפיגוע
צילום רויטרס
צילום גיל נחושתן
הבחינו במחבל. חנן מלכה וקרן מרציאנו
צילום גיל נחושתן
צילום גיל נחושתן
ירה במחבל. גולדברגר
צילום גיל נחושתן
מומלצים