שתף קטע נבחר

ביקור שרון בהר הבית: מהומות ופצועים

יותר מעשרים שוטרים נפצעו, מרביתם קל. גם לפלסטינים יש כעשרה פצועים במהומות. דהאמשה: שרון הוא רוצח ילדים ונשים, אנחנו ביקשנו מהרוצח הזה לצאת החוצה מאל-אקצה המבורך. שרון: הם מסיתים. הר הבית בידינו

מהומות קשות בהר הבית: 25 שוטרי ימ"ם וכעשרה פלסטינים נפצעו במהומות שפרצו הבוקר (יום ה') במהלך ביקורו של יו"ר הליכוד אריאל שרון במקום.
מאות פלסטינים התעמתו עם השוטרים, שירו כדורי גומי וגז מדמיע. שוטר אחד שנפצע מפגיעת אבן פונה לבית החולים הדסה עין כרם. מצב כל יתר השוטרים הפצועים קל, והם טופלו במקום. מן האוריינט האוס נמסר על שבעה פצועים שהובהלו לבתי חולים, ועל כ-15 פצועים שקיבלו טיפול רפואי מצוות העזרה הראשונה של הוואקף במקום. בין הפצועים גם מחזיק תיק ירושלים ברשות הפלסטינית, פייסל חוסייני.
יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר בתגובה למהומות, כי ביקורו של אריאל שרון היה "צעד מסוכן שנועד לאיים ולפגוע במקומות הקדושים למוסלמים בירושלים". לדברי ערפאת, יש בביקור כדי לפגוע בתהליך המדיני.
מפכ"ל המשטרה יהודה וילק אמר בעקבות המהומות: "חובתנו כמשטרה היתה לאפשר את הביקור. אם היינו חושבים שהוא מסוכן היינו מונעים אותו. חובתם של השוטרים היתה להגן על עצמם".

ביקור מתוח

ח"כ שרון הגיע לאזור הר הבית, כשהוא מלווה בחברי הכנסת של הליכוד בהם רובי ריבלין, גדעון עזרא, נעמי בלומנטל, איוב קרא ויהושע מצא. חברי הכנסת נכנסו למתחם, מלווים בטבעת אבטחה הדוקה.
מאות פלסטינים שהיו במקום החלו להתעמת עם השוטרים בקריאות "אללה הוא אכבר", כשהם מנסים להגיע לחברי הכנסת. במהומות שפרצו נפצעו מספר צעירים פלסטינים מאלות שוטרי משמר הגבול. מהמשטרה נמסר כי הכוח בלם את המפגינים.
השוטרים הצליחו לחלץ את שרון וחברי הליכוד מהמתחם, אולם המהומות רק התגברו, וכמה שוטרי ימ"ם נפצעו והובלו החוצה על אלונקות.
חברי הכנסת הערבים עבד אל מאלכ דאמשה, מוחמד ברקה, אחמד טיבי ועזמי בשארה, שנכחו במקום, קראו קריאות לעבר משלחת הליכוד. ח"כ מוחמד ברקה אמר: "המהומה שפרצה מוכיחה ששרון הגיע למקום כדי לגרום לפיצוץ של אלימות ולפוצץ כל סיכוי להגיע לשלום". ח"כ טאלב א-סנע אמר: "זיכויו של נתניהו הוציא את שרון מדעתו. הוא היה חייב לבוא לכאן לעשות בלגאן".
ח"כ עבד אל-מאלכ דהאמשה תקף את שרון בחריפות בשיחה ל-ynet. לדבריו, הכוחות הישראלים תקפו בצורה בוטה את המפגינים ואת הח"כים הערבים: "מי שהגיע לביקור, שרון, הוא רוצח ילדים רוצח נשים, רוצח של חפים מפשע ורוצח של שבויים. אנחנו ביקשנו מהרוצח הזה לצאת החוצה מאל-אקצה המבורך. אנו נפעל שאזרחי ישראל הערבים יתגייסו להצלת אל-אקצה ולהעניק את כל העזרה הדרושה לפלסטינים כי אל-אקצה שייך לכל המוסלמים בכל מקום בעולם".
באוריינט האוס טוענים כי השוטרים הישראלי שיתפו פעולה עם הפרובוקציה של שרון וחלק מהם התגרה בצעירים הפלסטינים.
שרון הגיב בתום הביקור על המהומות: "אני מצר על הנפגעים, מאחל להם החלמה מהירה, אבל זכותו של כל יהודי בישראל לבקר בהר הבית. הר הבית בידנו". הוא תקף את חברי הכנסת הערבים: "מי ששמע את הקריאות מחבורת המסיתים הזו הפועלת באופן רצוף נגד ישראל - הם מסיתים את ערביי ישראל, שרובם רוצים לחיות בשלום. לא צריך להתייחס לחבורה הזו".
שרון הוסיף: "באנו לכאן עם מסר של שלום. איזה חירחור ריב יש כשיהודים באים לבקר במקום המקודש להם ביותר? אני באתי לכאן כמי שמאמין בחיים משותפים בין יהודים לערבים".
ראש מרצ, ח"כ יוסי שריד, אמר בתגובה לארועים בהר הבית: "הארועים בהר הבית הם רק התוצאה הראשונה של ההתמודדות בין אריאל שרון לבנימין נתניהו על ראשות הליכוד. מי יודע אילו פורענויות בטחוניות ומדיניות צפויות לנו בחודשים הקרובים לקראת הפריימריס בליכוד".
שריד הוסיף: "אריאל שרון כבר הוכיח יותר מפעם אחת שהוא מוכן להקריב חיים של אחרים על מזבח השאיפות והגחמות האישיות שלו".
יו"ר סיעת ישראל אחת, ח"כ אופיר פינס אמר: "רק בנס הסתיים מייצג הפטריוטיות המזוייפת של אריק שרון וחברי הליכוד בלא נפגעים בנפש. חבל שאת מחיר הפרובוקציה הלאומנית של שרון וחבריו שילמו עשרות השוטרים והפלסטינים שנפצעו במהלך הבוקר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
המהומות בהר הבית
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
שרון בביקור. הר הבית בידינו
צילום: גלי תיבון
ארכיון ידיעות אחרונות
דהאמשה. שרון רוצח ילדים
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים