שתף קטע נבחר

השוטר הפלסטיני ירה למוות בעמיתו הישראלי

פקד יוסי טבג'ה נהרג כששוטר פלסטיני בסיור המשותף ירה לעבר הישראלים. אחד החיילים: "אנחנו יושבים וצוחקים אתם יחד, ממש חברים טובים. איך יכול להיות שמישהו מהם יירה עלינו?"

קצין משמר הגבול נהרג ושוטר נפצע באורח קל בפיגוע ירי ביום ששי בקלקיליה. הקצין שנהרג הוא פקד יוסי טבג'ה בן 24 מרמלה. הלוויתו תצא היום (יום ב') ממועדון יוצאי אתיופיה ברמלה לבית העלמין הצבאי בעיר. הפצוע הוא שלום מלול, בן 52 מכפר סבא.
יוסי טבג'ה הותיר אחריו אב ושלושה אחים. בימים האחרונים הוא עסק בסידורים לקראת חתונתו הקרובה, אולם צרור היריות קטע את החלום. חייו של טבג'ה היו רצופים באסונות. בגיל 8 התייתם מאימו שנפטרה לאחר מחלה קשה. אחיו הבכור נהרג במהלך שירותו הצבאי. אח נוסף מצא את מותו בדרך ארצה במדבריות סודן. בשנים האחרונות סעד יוסף טבג'ה את אביו ואחיו הקטנים שהתגוררו ברמלה.
האב חגי: "רק אתמול הוא התקשר אלי ואמר שהוא מגיע לקראת החג. הוא היה הגאווה שלי, התקווה שלי. כל כך היה קשה לי לגדל אותו ועכשיו הוא נהרג לי בצבא. איפה שהלכתי תמיד התגאתי בו – בקצין שלי. הוא היה המשענת שלי בחיים, אבל למרות הכל אני לא כועס על הצבא. הוא הלך לעשות את התפקיד שלו ונפל בקרב".
האח הגדול בנימין הוסיף: "בבוקר באו אלי שני חיילים לעבודה וביקשו ממני לבוא איתם הצידה. מיד הבנתי שמשהו לא טוב קרה, אבל לא תיארתי לעצמי שיודיעו לי שאחי נהרג. רק אתמול הוא דיבר עם האבא על החתונה והיום הוא כבר לא בחיים. הוא מאוד אהב את הצבא וזאת הדרך שהוא בחר בה לסיים את חיו".
הדוד באבו יעקב: "זאת השנה הטובה שהערבים שטוענים שהם רוצים שלום איתנו נתנו למשפחה שלנו. איך אפשר לסמוך על אנשים כאלה שידאגו לשמור על שלום, כשהם אלה שגורמים למהומות. במקום לחגוג את ערב ראש השנה כל העדה האתיופית ברמלה נמצאת באבל".

הפיגוע

את הירי ביצע שוטר פלסטיני, שנעצר על ידי המשטרה הפלסטינית, יחד עם אדם נוסף שסייע לו. השוטר הפלסטיני השתתף בסיור משותף עם עמיתיו הישראלים. נודע כי היורה, תושב הכפר עסירה א-שימלייה שבו בוצעה הפעולה הכושלת של דובדבן, הוא קרוב משפחה של אחד המתאבדים שביצעו את הפיגוע בשוק מחנה יהודה.
הפיגוע אירע לאחר שהסיור המשותף לישראלים ולפלסטינים בקלקיליה יצא להפסקת בוקר קצרה. השוטרים הישראלים טיפסו לתוך הג'יפ הממוגן וסגרו את הדלתות. כך עשו גם השוטרים הפלסטינים שמכוניתם חנתה בסמוך.
לפתע, אחד השוטרים הפלסטינים, שעל פי ממצאי התחקיר סיים להתפלל, התקרב לג'יפ הישראלי, צעק 'אללה הוא אכבר' ופתח באש אוטומטית לעבר חלקו האחורי של הג'יפ. הדלתות הסגורות של הג'יפ הממוגן ספגו את האש שנורתה באופן ממוקד לעבר חלונות הג'יפ. מיריות אלה איש לא נפגע.
לאחר שניות אחדות פתח מפקד הסיור הישראלי שישב בכיסא הקדמי הימני של הג'יפ את הדלת. השוטר הפלסטיני התקרב אליו תוך שהוא יורה - וירה כמה יריות אל ראשו ופצע אותו באורח אנוש. מהיריות לתוך הג'יפ נפגע גם הנהג באורח קל בפלג גופו העליון. נהג הסיור הישראלי פתח מיד בנסיעה מהירה לעבר בסיס מנהלת התיאום והקישור של קלקיליה. חובשים החלו לטפל בקצין הפצוע בתוך הבסיס ובתוך זמן קצר הוא פונה לבית החולים "בילינסון" בפתח תקוה, יחד עם הפצוע הנוסף. בבית החולים נפטר הקצין הפצוע מפצעיו.

קלקיליה נסגרה

מפקד חטיבת אפרים, האחראית גם על אזור קלקיליה ומפעילה את הסיורים המשותפים בעיר, אלוף משנה איתן אברהם, אמר כי האווירה ברשות הפלסטינית לא תורמת להתנהגות האנשים בשטח. צה"ל סגר את קלקיליה לתנועת ישראלים והורה על הפסקת הסיור המשותף בעיר. אלוף משנה אברהם אמר: "אנחנו דורשים מן הרשות הפלסטינית לפעול בתוקף, לגנות את הארוע, לחקור אותו ולמצות את הדין עם היורה".

התחקיר

מתחקיר הארוע עולה כי הכוח הישראלי, פעל על פי הפקודות כאשר שב מיד לאחר תקרית הירי אל תוך בסיס התיאום והקישור. "הארוע כולו נמשך מספר שניות ולא היה סיכוי למנוע את היפגעות השוטרים", אמר גורם במשמר הגבול השותף בתחקיר הארוע.
גורמים במג"ב ציינו כי בדרך כלל נהנים הסיורים המשותפים בגדה המערבית ממידה רבה של שיתוף פעולה בין הכוחות הישראלים לעמיתיהם הפלסטינים. לפני כחודש בעת שנפתחה אש לעבר הסיור המשותף ששהה בהפסקה אף גוננו השוטרים הפלסטינים בגופם על השוטרים הישראלים וזהו דפוס הפעולה הקבוע בסיורים, סיפרו הגורמים במג"ב.

החברים המומים

מותו של ההרוג היכה בתדהמה את חבריו בערב ראש השנה. "לא ציפינו לפתוח כך את השנה החדשה", אומר שוטר מג"ב סאלים רבח, חברו של הקצין שנהרג. "חבל עליו. אנחנו היינו כמו משפחה, אוכלים ושותים יחד ומסיירים יחד כל הזמן". סיפר רבח על הסיורים המשותפים לכוח הישראלי ולמשטרה הפלסטינית. אני לא מבין איך לא הייתי שם כשזה קרה, הגעתי אחרי כמה דקות, ניסיתי לעזור בכל מה שיכולתי אבל היה מאוחר מדי. הוא היה בחור צנוע, קצין טוב, חבר של כולם, אחד שצוחק עם כולם. אני כבר חצי שנה אתו באותה יחידה".
"לא האמנתי שיקרה דבר כזה", אמר סמל ראשון אריק אשורי. "אנחנו יושבים וצוחקים אתם יחד, ממש חברים טובים. איך יכול להיות שמישהו מהם יירה עלינו".

"מדיניות ברק אחראית לפיגועים"

ח"כ עוזי לנדאו (ליכוד) אמר בעקבות הפיגועים האחרונים, כי ישראל חושפת את חייליה לסכנות מבלי לספק להם הגנה אל מול הפלסטינים. לנדאו האשים את מדיניות ברק כאחראית לפיגועים האחרונים. גם ח"כ רחבעם זאבי (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו) אומר כי יש להפסיק לאלתר את המגעים עם הפלסטינים גם בערוצים החשאים בעקבות הארועים האחרונים. "עד שערפאת ושליחיו, גי'בריל ודחלאן לא יוכיחו את מאבקם בטרור הפלסטיני - אין לדבר אתם ולו מילה אחת".
לעומתו, ח"כ מוסי רז (מרצ) דווקא קורא לשני הצדדים לזרז את המשא ומתן ולקיים את ההתחייבויות בהסכמי אוסלו על מנת למנוע אירועים כאלה. יחד עם זאת דורש רז מהפלסטינים לעשות בדק בית ולעצור את הטרור. רז הוסיף כי העובדה שעד היום לא התרחשו הרבה אירועים כאלה ברצועת עזה זה פלא, מכיוון שקומץ חיילים נמצא שם בלב מיליון פלסטינים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
הפצוע, שלום מלול
צילום: דודו פריד
צילום: דרור זיסמן
ציודו של הקצין ההרוג
צילום: דרור זיסמן
צילום: דרור זיסמן
הג`יפ של השוטרים הישראלים
צילום: דרור זיסמן
צילום: דרור זיסמן
בודק את מקום הפיגוע. מפקד חטיבת אפריים, אל"מ איתן אברהם
צילום: דרור זיסמן
צילום: דודו בכר
החייל ההרוג יוסי טבג`ה
צילום: דודו בכר
מומלצים