שתף קטע נבחר

ויכוח בועדת העלייה: האם לתקן את חוק השבות

שר הפנים, אלי ישי, יוזם את תיקון החוק "כדי לסגור את הפרצות שהופכות את ישראל למדינת הגירה, כש-70% מהעולים לא יהודים". יו"ר הסוכנות: "זה יתפרש כסטירת לחי לעם היהודי"

ויכוח חריף בעניין חוק השבות התעורר אתמול (ג') בישיבת ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, בעקבות יוזמת שר הפנים, אלי ישי, להקשיח את החוק.
"70% מהעולים המגיעים היום אינם יהודים. ישראל הופכת למדינת הגירה", אמר השר ישי, "יש לתקן את החוק בדרך שתסגור את הפרצות הקיימות פה כיום, ואשר באמצעותן עולים לארץ כאלה שכל כוונתם לגרוף את כספי סל הקליטה ולעזוב".
יו"ר הנהלת הסוכנות, סלי מרידור, טוען בתגובה כי "מדובר בצעד שיתפרש כסטירת לחי לעם היהודי". דרישתו של ישי לבטל את הסעיף המקנה לנכד של מי שבדמו זורם דם יהודי, עוררה אצל חלק מחברי הכנסת תרעומת: "לחוק השבות ערך היסטורי כיוון שהוא מהווה אנטי-תיזה לחוקי נירנברג, בהם נקבע שגם נכד של יהודי ישלח למחנות ריכוז", אמר ח"כ ויקטור ברילובסקי. "כל תיקון בחוק השבות דן שלושה מיליון אמריקנים המגדירים עצמם קשורים ליהדות, ועוד ארבעה מיליון אמריקנים זכאי שבות, להתבוללות טוטאלית", אמר ח"כ רומן ברונפמן.
ח"כ סופה לנדבר אמרה כי היא מתנגדת להקשחת חוק השבות, "ומדברת בשמם של כל אלה שנרצחו בדולפינריום, של כל החיילים שנפלו במילוי תפקידם, בשמם של כל הקבורים מחוץ לגדר – אנו לא ניתן שוב להוריד את מסך הברזל".
לעומתם, תמכו חברי הכנסת החרדים בשר ישי. ח"כ שמואל הלפרט מיהדות התורה טען, כי ההתנפלות על ישי נובעת בשל היותו חרדי. "כאשר אורי גורדון ז"ל קבע שיש לשנות את חוק השבות, איש לא תקף אותו. האחוז הגבוה של הלא יהודים בקרב העולים הוא בעיה לאומית ולא דתית".
ח"כ יצחק גאגולה מש"ס, טען כי צביונה היהודי של המדינה צריך לעמוד לנגד עיני הח"כים לא פחות מביטחונה. ח"כ משה גפני מיהדות התורה טען שחוק השבות נחקק כשמדינת ישראל לא היתה אטרקטיבית, "ואילו כיום יש עשרות מיליונים אנשים ממדינות מוכות אבטלה, רעב ועוני, שהיו שמחים לעלות לארץ. שר הפנים עושה נכון כשהוא בוחן מחדש את חוק השבות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ישי. לתקן החוק
צילום: גלי תיבון
מומלצים