שתף קטע נבחר

צעד ראשון בדרך לארצות הברית של אירופה

כך מגדיר סטפאנו דה-קארה, סגן ראש נציגות האיחוד האירופאי בישראל, את השקת המטבע האירופי המאוחד. בשיחה עם ynet הוא אומר: "המעבר לאירו, שהחל כבר לפני 3 שנים, אינו סופו של תהליך, כי אם תחילתו בלבד". לכל אלה שתוהים מה ייעשה עם המטבעות והשטרות שיוצאו מהמחזור הוא מגלה, כי המארק הגרמני יהפוך לדשן וכל המטבעות יותכו

לקראת המעבר הרשמי למטבע האירו, נפגשנו עם סטפאנו די-קארה, סגן ראש נציגות האיחוד האירופי בישראל, כדי לשמוע על המשמעויות הכלכליות - ואף מעבר לכך - של המעבר למטבע האירו ב-12 מדינות אירופאיות.
"ההשפעה הישירה של המעבר המעשי למטבע האירו הנה בראש ובראשונה פסיכולוגית, ומכאן שהשפעתה המרכזית היא על אנשים. האירו הרי נולד כבר בינואר 1999, כך שהמשמעויות הכלכליות של הצעד הרשמי נוגעות יותר לתגובת האנשים, שתשפיע כמובן על אלמנטים דוגמת מחירים ותיירות", מציין די-קארה.

מה צפוי בטווח הקצר והארוך?

"יתכן שבחודשים הראשונים ייקח זמן להתרגל למטבעות החדשים, וייתכן שמחירים יעלו, כי הסוחרים 'יעגלו' מחירים כלפי מעלה. אבל בסופו של דבר ההשפעות הללו יידעכו. הרי קל יותר לטייל באירופה עם מטבע אחד מאשר להחליף מטבעות, לשלם עמלות, ולהתקע עם מטבעות מקומיים חסרי שימוש".
"בכל מקרה, כבר היום 40% מסך אגרות החוב בעולם הן באירו, לעומת המצב לפני 3 שנים, בו היוו אגרות החוב במטבעות 12 המדינות הממירות את מטבעותיהן לאירו - 30% מסך האג"ח בעולם. זהו המטבע השני הנפוץ בשוקי הכספים, אחרי הדולר ולפני הין היפאני. 15% עד 30% מחילופי הכספים בעולם מבוצעים באירו, וזה עוד צפוי לגדול".

מה תהייה ההשפעה על מדינות האיחוד האירופאי?

"אנו צופים שהמעבר לאירו יוביל לצמיחה כלכלית בקרב המדינות שעוברות לאירו, מה שישפיע על הכלכלה העולמית כולה. לא יהיה יותר צורך לשלם עמלות על החלפת מטבעות, הסיכון שבביצוע עסקות בין שתי חברות ממדינות האיחוד האירופי יקטן, משום ששערי המטבע בין המדינות זהים ולא יהיה צורך עוד לבטח מפני ירידת שער באחת משתי המדינות. המחירים צפויים לרדת, משום שהתחרות תגבר, אנשים ירכשו היכן שהכי זול, וזה יוביל לעלייה בביקושים ולצמיחה. מרבית המדינות שאינן חברות באיחוד כבר סיגלו לעצמן את כללי אמנת מאסטריכט, וגם בריטניה צפוייה לחצות את הגשר ולהצטרף אלינו".

איך ייראה האיחוד האירופאי בעתיד?

"ההשפעה אינה כלכלית גרידא. המעבר לאירו הוא אמנם סמלי, אבל הוא מעיד על העתיד. התוצאה הסופית תהייה מדהימה, תרבויות מגוונות ומדינות שונות חוברות זו לזו וצועדות באותו הכיוון. המעבר הרשמי לאירו חשוב ומהותי, אך רק צעד ראשון בדרך להפיכתנו ל"ארצות הברית של אירופה". הכיוון ברור, ואין ממנו חזרה.
"המטרה הסופית היא פוליטית ולא כלכלית בלבד. יש כמובן בעיות בדרך, דמיין לעצמך את השלב בו נרצה לקבל שפה אחת אחידה. כיום, למשל, כשרושמים פטנט, הוא נרשם תחת האיחוד האירופאי ולא המדינה בה הומצא. מכיוון שאין שפה רשמית, ולא ניתן לתרגם כל מסמך ל-12 שפות, הוחלט על תרגום לצרפתית, גרמנית ואנגלית כפתרון ביניים".

האם מגמות של התחזקות הלאומיות בעולם לא מתנגשות עם מגמות הגלובליזציה שהאיחוד האירופאי מיישם?

"המגמות קיימות, אך אני מאמין במהלך של הפיכתנו לגוף אחד גדול. אתה יכול להיות איטלקי בארצך, להינות מפסטה טובה וכדוררגל טוב, ועדיין ליהנות מהיותך חלק מגוף ענק ומיתרונותיו הכלכליים. גרמניה, למשל, הורגלה במשך שנים לכך שהמטבע שלה הוא החזק באירופה, ופתאום עליהם לוותר על כך לטובת מטבע אחיד. מובן שזה לא קל, אבל זה פסיכולוגי יותר מאשר מהותי, ולכן המהלך הכולל יגבר על מגמות נקודתיות".

רבים טוענים שכדאי לשנות את כללי מאסטריכט בגין ההאטה הכלכלית בעולם.

"כללי מאסטריכט הוכיחו עצמם ככללים מצויינים והם משמשים 'כדיבר ה-11' שלנו, גם בסביבה של האטה כלכלית בעולם. אפילו מדינות כאוסטרליה וניו-זינלנד מאמצות אותם, וגם ישראל נוהגת בהתאם להם. לא צפוי כל שינוי, למרות שהכללים נהגו בזמן של צמיחה כלכלית וכעת יש האטה עולמית. גם תנאי קבלת מדינות נוספות לא ישתנו".

מה צפוי במסחר מול הדולר?

"כשהאירו הושק ב-1999 היו שני תנאים שהובילו להיחלשותו מול הדולר. הראשון הוא הצמיחה הכלכלית המרשימה בארה"ב באותה תקופה והשני היה שער הריבית הגבוה בארה"ב בהשוואה לזה שבאירופה. שני הכללים הללו השתנו, כידוע, ולכן אנו צופים התחזקות של האירו מול הדולר. למה זה לא קרה בשבועות האחרונים? קשה לומר, אבל בטווח הרחוק אנו מאמינים כמובן באירו".

מה לגבי העיתוי שלך השקת האירו?

"המהלך הזה מוכוון ע"י מכונה ענקית, והוא נמשך כבר 3 שנים. זהו רק הצעד האחרון. עליות ומורדות בכלכלה יש תמיד, והקשיים הפסיכולוגיים תמיד קיימים. כך שהעיתוי אינו משנה כל כך".

מה יעשה האיחוד עם כל המטבעות שהוא ממיר?

"השטרות יושמדו בחלקם, חלק נוסף ימוחזר. המארק הגרמני למשל ישמש לדישון אדמה. המטבעות יותכו וישוחררו ממחסני האיחוד באיטיות לשוק כמתכות, כדי שלא ליצור היצף".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
די-קארה. אופטימי
מטבעות שהוצאו משימוש. "מהפיכה - לא רק סמל"
מומלצים