שתף קטע נבחר

עונשי מאסר למורשעי אסון המכביה

בית משפט השלום בתל אביב גזר הבוקר עונשי מאסר קלים יחסית על ארבעה מהמורשעים באסון גשר המכביה

"אין מדובר ברשלנות המתבטאת בטעות אנוש רגעית. הנאשמים נהגו ברשלנות מתמשכת מתחילתו של פרוייקט הגשר ועד לאירוע האסון". כך קבע הבוקר בית משפט השלום בתל אביב, כשגזר מאסר בפועל על ארבעה מתוך חמשת המורשעים בפרשת אסון המכביה.
למרות פסק הדין החמור, העונשים שנגזרו על הנאשמים נמוכים מהעונש המירבי הקבוע בחוק. מהנדס הגשר, מיכה בר אילן ירצה מאסר בפועל של שנה ותשעה חודשים, הקבלנים יהושע בן עזרא וברוך קרגולה ישבו בכלא שנה וחודשיים, ואדם מישורי, בעל חברת ארגונית שתיווך בין הנהלת המכביה והקבלנים, ייאסר למשך תשעה חודשים. על יורם אייל, יו"ר הוועד המארגן של המכביה, גזרו השופטים שישה חודשי מאסר אשר יומרו בעבודות שירות. יש לציין כי העונש המקסימלי הקבוע בחוק לעבירה של גרימת מוות ברשלנות הוא שלוש שנות מאסר.
החמישה הורשעו בגרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלה ברשלנות, באסון המכביה בשנת 1997, כאשר גשר עליו עברה נבחרת אוסטרליה התמוטט וחברי המשלחת נפלו למי הירקון העכורים. כתוצאה מכך נהרגו ארבעה בני אדם, ו-69 נפצעו.
מועד ריצוי העונש נדחה לספטמבר, עד להגשת ערעור מטעם הסנגוריה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.
השופטת עדנה בקנשטיין הקריאה את גזר הדין בפני אולם שהיה מלא מפה לפה באנשי תקשורת ובבני משפחותיהם של הנאשמים. חמשת המורשעים ישבו בפנים קפואות במהלך ההקראה.
יורם אייל, יו"ר הוועד המארגן של המכביה, שירצה שישה חודשי עבודות שירות, אמר מיד לאחר מתן גזר הדין כי האשם היחיד במקרה הוא המהנדס מיכה בר אילן. אייל: "כולנו מצטערים, אך לאסון יש אשם אחד, והוא המהנדס".
עו"ד אברהם לנדנשטיין, סניגורו של המהנדס מיכה בר אילן, מסר בתגובה לגזר הדין כי "העונש הוא חמור וללא כל פרופורציה, האווירה הציבורית היא זו שדחפה את בית המשפט לתוצאות קיצוניות כאלה".
התובעת, עו"ד הדס פורר, התקשתה להכריז באופן חד משמעי על שביעות רצון. "על פניו העונש נראה לי ראוי", ציינה פורר. "אך עלי לשקול אם הוא אכן מספק".
פרנק שטיין, נציג הקהילה היהודית באוסטרליה, מסר מיד לאחר מתן גזר הדין שלבני הקהילה העונש לא משנה. שטיין: "החשיבות מבחינתנו היא שמצאו את כולם אשמים". אולם לדבריו, קולין אלתרמן, אביה של סאשה שנפצעה קשה במהלך אסון הגשר, כעס מאוד על עונשי המאסר הקלים שנגזרו על המורשעים בפרשה.

לפנייה לכתב/ת
אורן אגמון
התמוטטות הגשר. רשלנות מתמשכת
אורן אגמון
דודו פריד
הנאשמים באסון המכביה בבית המשפט
דודו פריד
מומלצים