שתף קטע נבחר

בן אליעזר ניצח; הרב עובדיה התקשר לברך

מנהיגה הרוחני של ש"ס הביע סיפוק מכך שלראשונה נבחר מנהיג מזרחי למפלגת העבודה. על פי התוצאות, הפער הסופי בין בורג ובן אליעזר עומד על 2,543 קולות לטובת בן אליעזר. בעבודה עוסקים בעיקר בשאלות "היום שאחרי": האם תפרוש העבודה מהקואליציה ומתי, האם יפרשו ח"כים מהמפלגה, ועד כמה יפסיד פרס ממינוי בן אליעזר

בנימין בן אליעזר הוא יו"ר מפלגת העבודה: בן אליעזר השיג בסך הכל 32,910 קולות, לעומת 30,367 קולות שניתנו ליריבו, אברהם בורג. כך עולה מסיכום נתוני הבחירות החוזרות ושקלולם עם תוצאות הבחירות הראשונות, שנערך הלילה בבית המפלגה. הנתונים הוכרזו הבוקר (יום ה') באופן רשמי. הפער בין בן אליעזר לבורג הוא לפיכך 2,543 קולות.
הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, התקשר הבוקר לבנימין בן אליעזר ובירך אותו. הרב עובדיה אמר לבן אליעזר, כי הוא מעריך אותו ואוהב אותו מכל ליבו, מאחר שבן אליעזר אוהב את התורה והידע. הרב הביע בפני בן אליעזר הערכה על כך שלראשונה בתולדות מפלגת העבודה נבחר מנהיג מזרחי לעמוד בראשה. בש"ס מעריכים כי יש סיכוי גבוה שהשניים יפגשו בקרוב.
בן אליעזר נועד הבוקר עם מזכ"ל העבודה, רענן כהן, לפגישת עבודה ראשונה. למרות שמקורבי בן אליעזר אומרים כי כהן לא יאריך ימים בתפקידו, בלשכתו של השר כהן טוענים כי בן אליעזר דווקא ביקש להמשיך ולשתף פעולה עמו. המזכ"ל כהן עידכן את היו"ר החדש בין היתר על מצבה הכספי הרעוע של המפלגה.
ואילו השר לשעבר יוסי ביילין, היה בין הקולות הבודדים שהביעו חוסר שביעות רצון בולט מבחירתו של בן אליעזר כיו"ר המפלגה. ביילין אמר כי בן אליעזר "נבחר ליו"ר הזמני של העבודה. אני מקווה כי מועמדה של העבודה לראשות הממשלה, שייבחר בתוך שנה, יהיה איש מחנה השלום, ולא איש מחנה שרון", דברי ביילין.
יו"ר הכנסת, אברהם בורג, התקשר אמש לשר בנימין בן אליעזר, ובירך אותו על בחירתו ליו"ר המפלגה. בורג אמר לבן אליעזר, כי נתן הוראה למשוך את כל הערעורים שהוגשו על ידי עורכי דינו בטענה לאי סדרים ב-11 קלפיות. "אני מקווה שתהיה מסוגל להוציא את המפלגה מהמצב הקשה שאליו נקלעה, ומאחל לך הצלחה מלאה", אמר בורג לבן אליעזר.

נאום הניצחון

סמוך לחצות הגיע בן אליעזר לבית המפלגה לנאום הניצחון שלו מול עשרות בודדות של תומכים. בן אליעזר הודה לבורג וסיפר שהזמין אותו להצטרף אליו למלאכת השיקום של המפלגה, כמו גם את יתר השרים והח"כים של העבודה. "מעתה אין יותר מחנות ואין יותר מריבות. אין לי טינה בלב. ממחר בבוקר נהיה משפחה אחת".
מזיע ועייף התייצב בן אליעזר מול העיתונאים והעריך שלמרות שהליך הבחירות היה פארסה הלגיטימיות של מנהיגותו תבוא עם הזמן. הוא הדגיש שוב כי לא ייפגע בפרס, אך אישר כי ידון איתו על תפקיד השר המייצג של המפלגה בממשלה. בן אליעזר אמר כי שיקום המפלגה אינו מחייב בהכרח פרישה ממשלת האחדות. "כל עוד נוכל להתקדם במסלול המדיני החברתי והכלכלי נשאר בממשלה" אמר.
"הגשמתי חלום אחרי שהתחלתי את המרוץ עם 5 אחוז בלבד" מתקשה בן אליעזר בעצמו להאמין וזועף כשהוא נשאל להרגשתו כיו"ר המזרחי הראשון של העבודה. "גם הרמטכ"ל פרסי, ומפקד ח"א מעיראק. אחרי 50 שנה להזכיר לי שבאתי מעיראק זה מוגזם" אמר.
לסיום צעד בן אליעזר עם פעיליו ללשכת היו"ר. המזכ"ל דאג שהיא תינעל במהירות עם צאתו.

תוצאות של כדורגל

בלא מעט קלפיות שנספרו בעבודה היתה התוצאה 0:0. בין הסופרים היו שהתבדחו וטענו כי מדובר בכלל בתצאות של משחק כדורגל. גם בבית המפלגה קשה היה למצוא התרגשות גדולה: רק עשרות בודדות של אנשי מפלגה ופעילי בן אליעזר הגיעו לבית המפלגה. לאחר פרסום התוצאות נאלץ ראש המטה אריק חדד לדחוק בהם כדי שישמיעו קריאות שמחה וצהלות לאורך זמן.
מזכ"ל העבודה רענן כהן, שבתום הבחירות הראשונות שר בקול גדול ופיזר אמירות בסגנון " זה יום חג למפלגה" הגיע לבית המפלגה לזמן קצר ואמר "טוב שזה נגמר". כאשר נשאל אם אינו חושש לכיסאו לאור היריבות עם בן אליעזר הוא אמר: "כל חיי לא הוטרדתי מכלום. אז הוא לא רוצה שאהיה מזכ"ל. אז מה?"

היום שאחרי

במפלגת העבודה לא התעניינו אתמול באחוזי ההצבעה בקלפיות הנטושות אלא בשאלות "היום שאחרי" – מה יעשה בנימין בן אליעזר?
השאלה היחידה שלא נפתרה היא האם ומתי יוביל בן אליעזר את מפלגתו אל מחוץ לממשלת האחדות. רבים בעבודה העריכו כי הוא לא יתאפק זמן רב, והלחץ הפנימי ישפיע עליו לערוק לאופוזיציה.
בנושא זה הוא צפוי להתעמת עם שר החוץ אך העימות הקרוב יותר עם פרס יהיה על התואר השר המייצג. בן אליעזר, למרות שהבטיח כי לא יפגע בפרס, יכנס עד סוף השבוע את פורום שרינו של מפלגת העבודה וידרוש שם את התואר לעצמו.
עם הכותרת המנהיגותית הזאת הוא יפנה אל חברי סיעתו. בימים האחרונים הוא כבר קבע פגישות עם שורה של חברי כנסת ומחלקם כבר ביקש לבצע משימות שונות. מרובם הוא צפוי לשמוע :"קדם את פרישת העבודה מהקואליציה או שאין לך סיכוי לשרוד עד הבחירות הבאות". חלק מהח"כים יהנו מיחס מיוחד. סקרים שביצע מטהו מצביע על הפופולארים שבין הח"כים – רמון, בורג ובן עמי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
בן אליעזר. בורג בירך
צילום ערוץ 1
צילום: דייגו מיטלברג
בורג. "צפויים לנו ימים טובים יותר"
צילום: דייגו מיטלברג
מומלצים