שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בבוקר חלבן, בערב מקובל גדול
  הוא אדם פשוט ומתפרנס מעבודה במחלבה, אבל אישי ציבור ובכירי ש"ס עולים אליו תדיר לקבל עצה, ברכה או תחזית. הוא לא המקובל הראשון בארץ ואף לא החשוב מכולם. אבל כוחו עולה והשפעתו גדולה בעיקר בתוך ש"ס. הוא נטול גינוני כבוד אך לא מהסס לנפק תחזיות, בכלל זה על מספר המנדטים להם תזכה המפלגה החדשה שיקים אריה דרעי. הציבור מנגד, כמעט ולא שמע עליו. נא להכיר: "החלבן"

  תופעת המקובלים אינה חדשה בשיח הציבורי. הרב כדורי, זקן המקובלים, כבר הפך לבן בית של ממש בפוליטיקה ובתקשורת. אבל גם כך, עולם המקובלים ממשיך להיות נסתר ברובו ומדי פעם צומחת בו דמות חדשה ומפתיעה. כזהו "החלבן".
  למרות שהוא כבר בסביבות גיל 60, שמו של "החלבן", רבי חיים כהן, התחיל להתגלגל מפה לאוזן רק לפני כארבע שנים. בשנה האחרונה גברה הרלוונטיות שלו לחברה הישראלית, שכן הוא החל לשחק תפקיד בעל משמעות בין המקובלים המשפיעים בש"ס. חזותו החיצונית של "החלבן", אשר מבלה את רוב זמנו במחלבה בה הוא עובד, רחוקה מאוד מזו הנפוצה בקרב מקובלים ובקרב דמויות אחרות הנערצות על הציבור החרדי. הוא לא לבוש כחרדי, מתהלך כשלראשו כובע קסקט שמתחתיו כיפה שחורה גדולה, אפילו זקן אין לו.
  כוחו של זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי, עדיין במותניו וגם מעמדו של "גדול המקובלים העיוניים בדורנו", הרב דוד בצרי, איתן, אך עידן הקרע הגדול בש"ס זימן ל"חלבן" תפקיד מיוחד. העובדה ש"החלבן" מקובל הן על אריה דרעי והן על אלי ישי, ולא פחות מכך, העובדה שהוא לא מהסס לספק תחזיות לגבי תוצאות הבחירות הבאות, אם ש"ס תרוץ בשני ראשים, הפכו את "החלבן" ותחזיותיו לנושא שיחה משמעותי בדיוניהם של בכירי ש"ס ובהערכותיהם לגבי עתיד התנועה.
  למרות זאת, פריחתו של מיתוס החלבן נותרה עלומה מעיני רוב הציבור בארץ. בטרם ייסקר מיתוס החלבן, ראוי להזכיר כי כמו בכל מיתוס טוב, קרוב לוודאי שגם במיתוס "החלבן" מעורבים אמת ודמיון, אך מאידך כמו בכל מיתוס טוב, גם בעניין "החלבן" האמת העובדתית היא הרבה פחות מעניינת והרבה פחות רלוונטית מהאמת הרווחת ומהשפעתה על הציבור.

  ההתחלה: כוסות שתייה

  על פי המיתוס, "החלבן" גילה את "כוחות העל" הטמונים בו כבר בהיותו בן שש, אז הפנה אותם לאבחון אודות טיבן של כוסות שתייה. כשהיו מעמידים בפניו כוס היה קובע האם הוטבלה או לא. את תורת הסוד, כך מספרים, למד "החלבן" עם ואצל גדולי המקובלים מסוגו: ר' פטילאון - "המקובל הצייר", ר' משה יעקב רביקוב - "הסנדלר" ור' יוסף וולטוך - "מנקה הרחובות". היום הוא הוגה ב"נגלה" ובעיקר ב"נסתר", בין היתר כל לילה משעת חצות ועד שעת תפילת שחרית בבוקר.
  הסיפורים אודות יכולות הניבוי של "החלבן" ואודות איכות הברכות שלו מועברים מפה לאוזן. את הבאים אליו הוא נוהג להפתיע ובטרם יפצו את פיהם להקדים ולומר אמירה שתבהיר כי נהיר לו העניין לשמו באו. סיפורים כמו זה של אדם שבא אליו לאחר מות אמו והחלבן קיבל אותו במילות ניחום עוד בטרם הבהיר לשם מה הגיע אליו, הם כבר מזמן עניין שגרתי. אפילו משגיחים בישיבות ליטאיות מגיעים להתייעץ אתו כיצד להתמודד עם בעיות של נערים ובחורים, זאת בשל העובדה שהוא נתפס כמומחה לנפש האדם וכמי שמסוגל "לרדת לשורש הנפש ולאתר את הבעיה האמיתית של האדם". שמו הולך לפניו כבעל יכולת אבחון יוצאת דופן, בדרך כלל, קודם לאבחון הוא בוחן את פניו של בן שיחו, בעיקר את אזור המצח, אם הוא מזהה כי מדובר בחוטא, הוא לא מהסס להטיח את הדברים בפניו.
  להוציא את ברכת ה"כל טוב" שהוא מפזר בחייכנות לכל עבר, הוא נטול גינוני כבוד לחלוטין, מצד שני הוא מאוד בטוח בעצמו, יותר מאדם אחד העיד כי "החלבן" אמר לו: "אתה יודע שכשאני גוזר למטה, הקב"ה מקיים למעלה". הוא לא מהסס לספק תחזיות באשר לעתיד, גם אם לעתים הוא שוגה, כך למשל לפני הבחירות לנשיאות חזה כי שמעון פרס יגבור על משה קצב, משנתבדתה תחזיתו לא התרגש והסביר "זה מה שראיתי, משמיים הטעו אותי". לעומת זאת בכיר בש"ס מספר כי עוד לפני גזר הדין במשפטו של אריה דרעי חזה החלבן כי דרעי יקבל שלוש שנות מאסר, הספקות שהתעוררו אצל הבכיר לאחר ששופטי בית המשפט המחוזי פסקו לדרעי ארבע שנים, נמוגו כשבערעור בעליון הופחת עונשו של דרעי לשלוש שנים.

  ידע על הפיגוע

  אחד הסיפורים האחרונים אודות יכולת הניבוי של החלבן הוא כי לפני מספר שבועות, בשבת שלאחר צאתה אירע הפיגוע באזור מדרחוב בן יהודה בירושלים, החלבן בילה את השבת בקריאת תהלים ובעריכת תיקונים בניסיון לשנות את רוע הגזירה, אלו ששאלו למעשיו נענו כי בערב שבת הוא חלם כי עתיד להתרחש פיגוע גדול. אחד משרי ש"ס סיפר כי אחד הנוכחים שהעז לשאול את החלבן האם השתבשה עליו דעתו, נפל למחרת, שבר את ידו ומיהר להגיע ולהתנצל בפני החלבן. בהזדמנות אחרת הוזעק אותו שר בדחיפות לשוחח עם החלבן אשר ביקש ממנו להתריע בפני כוחות הביטחון על פיגוע שעלול להתרחש במקום ספציפי, המסר הועבר.
  אם לא די במעמדו של החלבן בקרב בכירי ש"ס ובקרב ח"כים ואנשי תקשורת ממגזרים אחרים אשר פוקדים אותו, הרי שהוא זוכה להערכה רבה מצדם של גדולי המקובלים כגון ראש ישיבת השלום הרב דוד בצרי, ואפילו בציבור החרדי האשכנזי הולך ותופח המיתוס אודותיו והוא ממלא את פונקציית "הצדיק הנסתר". הסיפורים אודותיו נשמעים כהדהוד עז של סיפורי החסידות במזרח אירופה.
  לעומת זאת האחיזה שלו בציבור הליטאי חלשה הרבה יותר ואף מתנגדים קמו לו. בין היתר בשל העובדה שכל ליטאי טוב רואה בקיומה של מנהיגות שלא יונקת את עוצמתה קודם כל מגדלות בלימוד תורה, ערעור על סולם הערכים החרדי הראוי. עם זאת בני הישיבות הליטאיות שבכל זאת נמשכים אליו ומטפטפים לשיעוריו נאחזים באתוס החרדי אשר מטפח הערצת צדיקים אשר מקפידים על אורח חיים צנוע. (לאחרונה באו הדברים לידי ביטוי שיא כשלאחר פטירתו של הרב אליעזר שך המוטו שהוביל את ההספדים אודותיו הציג אידיאל של מנהיג ענק ברוח אך פשוט באורחות חייו, של צדיק שמקים ומפיל ממשלות אך מתגורר בדירה פשוטה, ישן על מיטת סוכנות ולא מתבייש לקחת בעצמו את נכדיו לגן).

  13 מנדטים לדרעי

  "החלבן" נמנע באדיקות מפרסום, בין היתר בשל החשש כי מעריצים יתחילו לפקוד אותו במקום עבודתו במחלבה, מקורבים לו הסבירו כי "הוא יהודי פשוט שחושש לפרנסתו במחלבה". מעיסוקו הקבלי הוא לא מוצא פרנסה, הוא מקפיד שלא לקבל כסף בעבור ברכותיו ועצותיו. הוא ממעט לקבל קהל, אך מידי יום שלישי אחר הצהריים מגיעים רבים לשמוע את שיעורו הפומבי אשר נמסר בבית הכנסת "בית יוסף" ברחוב האצ"ל בגבעתיים. המודעות שנתלו בפתח בית כנסת זה השבוע היו מגוונות. דווח בהן על הרצאת החזרה בתשובה של הרב אמנון יצחק, על ההצגה "יאר צייט" בכיכובו של שולי רנד ועל "תיקון קבלי" שייערך ביום חמישי הבא על ידי המקובל רבי דוד בצרי "ובהשתתפות הרב הצדיק רבי חיים כהן שליט"א ('החלבן')".
  "החלבן" ידוע כבעל עמדות פוליטיות ימניות, אך נמנע מהשתתפות באירועים בעלי גוון פוליטי. פעם אחת, לפני כשנה חרג ממנהגו והגיע לשערי כלא מעשייהו להשתתף בטקס "פדיון פטר חמור" שנערך במאהל המחאה "שאגת אריה". מאז הלכה והתעצמה תדמיתו כבעל השפעה על התהליכים הפנימיים בש"ס. לפני כניסתו לכלא נהג אריה דרעי לפקוד את החלבן וגם מתוך הכלא הוא מעודכן באשר לחוות דעתו. במקביל מתקיימים חילופי דברים תכופים בין "החלבן" לבין יו"ר ש"ס הנוכחי אלי ישי. בימים אלו, כך אומרים, "החלבן" משתדל להפעיל את כוחותיו ו"להשפיע בעליונים" כדי להביא לשלום בית בש"ס, אך נכון להיום הוא חוזה שש"ס תתפלג ותרוץ בחירות הבאות בשני ראשים. גם את חלוקת המנדטים בבחירות הבאות הוא כבר קבע: שלושה-ארבעה מנדטים לש"ס בראשותו של אלי ישי ושלושה עשר מנדטים למפלגה החדשה שתוקם על ידי דרעי.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום יונתן זום 2000
  נא להכיר: החלבן
  צילום יונתן זום 2000
  צילום יונתן זום 2000
  החלבן בטקס פטר חמור
  צילום יונתן זום 2000
  מומלצים