שתף קטע נבחר

בכיר במג"ב: מות החייל בקבר יוסף - "תסכול נוראי"

הקצין הבכיר: צריך להחליט אחת ולתמיד אם אנחנו יושבים במתחם קבר יוסף. יש מספיק מקומות קדושים ליהודים שבזמן מהומות כוחות צה"ל יוצאים מהם ולא מסתכנים"

קצין בכיר במג"ב מתח אתמול (יום ב') ביקורת על חוסר ההחלטיות בנוגע לחילוץ לוחם מג"ב מדחת יוסף, ששכב פצוע בקבר יוסף במשך כמה שעות, עד מותו.
במשך חמש שעות המתינו קציני מג"ב יחד עם מפקדי צה"ל, לחילוצו של רב שוטר מדחת יוסף עד שהתקבלה ההודעה הקשה. "ההרגשה היא קשה מאוד, זו תחושת תסכול נוראית. אתה לא יודע מה הולך לקרות ברגע הבא. אתה מקווה מאוד שיתאפשר לחלץ את הפצוע ומצד שני עם כל רגע שעובר אתה מבין שההחלטה לחלץ אותו לא תילקח על ידי המפקדים", כך אומר הבכיר, ששהה בחדר הפיקוד בהר ברכה עם הרמטכ"ל ואלוף פיקוד המרכז.
"לכולם ברור שמדובר בהחלטה קשה מאוד, אם להכניס כוחות משוריינים לתוך מתחם הקבר ולסכן בכך חיילים נוספים. אבל טבעו של המקצוע הצבאי הוא שאו שאתה מחליט לעשות או שאתה לא מחליט, ולא להחליט פירושו להשאיר את הפצוע למות", אומר הקצין.
הוא גם מותח ביקורת על השהות בקבר יוסף. "צריך להחליט אחת ולתמיד אם אנחנו ממשיכים לשהות במתחם הקבר עם כל ההשלכות המבצעיות הכרוכות בכך, או שאנחנו לא נמצאים שם. יש מספיק דוגמאות אחרות למקומות קדושים שישראלים נכנסים אליהם באופן שוטף ובטוח, באבטחה של המשטרה הפלסטינית וצה"ל, אבל בזמן מהומות או סכנה כוחות צה"ל יוצאים משם, לא מסתכנים לשווא ובדיעבד גם לא מעוררים דילמות קשות, את הדם של מי להעדיף, של חייל פצוע בפנים או של החיילים שאמורים לחלץ אותו", אמר הקצין.
הבוקר הורה מפקד מג"ב ניצב ז'ק דדון לכל קציני מג"ב שלא להתראיין בכלי התקשורת על מנת לא "להתסיס תבערה" בין בכירי מג"ב לבכירי צה"ל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיקם חורש
מדחת יוסף. "דילמה קשה"
צילום: עמיקם חורש
צילום: רויטרס
התנגשויות בשטחים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ידויי אבנים בבית לחם
צילום: איי פי
מומלצים