שתף קטע נבחר

משתתף חופשי זכאי לעיתים לתנאים סוציאליים של עובד

צדקא היה כתב גלי צה"ל במעמד של "משתתף חופש" בבריטניה. כעבור 8 שנות עבודה הפסיקה תחנת גלי צה"ל את ההתקשרות עמו. צדקא תבע פיצויי פיטורין וזכה. השופטים: יש להחיל על משתתפים חופשיים בענף התקשורת במקרים מסויימים את חוקי העבודה

בשנים האחרונות, נפסקו בבית הדין הארצי לעבודה מספר פסקי דין, המהווים תקדים חשוב לקביעת קשרי עובד-מעביד. משורת פסקי דין אלה, פורש המונח עובד, על פי גישת הפרשנות התכליתית, המאפשרת הענקת זכויות סוציאליות גם כאשר לכאורה אין קשרי עובד-מעביר. במקרים אלו נקבעים מעמדו וזכויותיו של המועסק בכפוף לנסיבות העסקתו.
חיזוק למגמה זו ניתן למצוא בפסק-הדין בעניין צדקא נגד מדינת ישראל וגלי צה"ל מיום 16.10.01. צדקא הועסק במשך 8 שנים ככתב גלי צה"ל בבריטניה. צדקא התחייב לשלוח את כתבותיו באופן בלעדי לגל"צ ולא לתחנות רדיו מתחרות בישראל. נושאי הכתבות נבחרו לעיתים על ידי צדקא ולעיתים על ידי גל"צ.
לאחר 8 שנים, גלי צהל הודיעו לצדקא כי החליטו לוותר על שירותיו. בעקבות ההודעה תבע צדקא סכומים שונים ובכלל זה פיצויי פיטורין.
בית הדין האזורי לעבודה דחה את תביעתו בטענה שבין הצדדים לא התקיימו יחסי עובד-מעביד. צדקא, לפי בית הדין, היה במעמד של משתתף חופשי (פרילנסר).
צדקא עירער לבית הדין הארצי לעבודה, וזכה בעירעור. בית הדין קבע כי צדקא עונה על מבחן המעורבות ועל מבחן ההשתלבות כעובד, וכי עבודתו ככתב חוץ הניחה לו מעצם טיבה כר פעולה נרחב ביותר. בית המשפט אף נתן משקל להתמשכות הקשר, רציפותו וסדירותו, וכן לעובדה כי צדקא אכן היה מחוייב לגלי צהל בלבד. ביה"ד פסק כי המשיבה תשלם לצדקא פיצויי פיטורין.
בפסק הדין זה מעניינת דעת המיעוט מפי נשיא בית הדין הארצי לעבודה סטיב אדלר. אדלר קבע כי צדקא הינו "משתתף חופשי", אך יש לשנות את ההלכה הקיימת, ולהעניק ל"משתתף חופשי" בענף התקשורת זכויות והגנות של משפט העבודה, וזאת מכוח מבחן התכלית.
השופטת ארד חולקת על הנשיא אדלר בנקודה זו, אך מסכימה כי על פי מבחן התכלית ניתן להחיל זכויות מתחום משפט העבודה גם על מי שאינו עובד, לפי נסיבות המקרה.
ייחודו של פסק-הדין הוא הקביעה כי צדקא, שהועסק בתחום התקשורת, הינו עובד. וכי ניתן להחיל את חוקי העבודה והביטחון הסוציאלי על מי שאינו עובד, בהתאם לנסיבות.

אלון לוין הוא עו"ד, ומנהל המחלקה המשפטית ייעוץ לפרט בהסתדרות החדשה. מיכל אטינגר היא עורכת דין בהסתדרות החדשה

להסתדרות החדשה: 50-53-50-1800
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההסתדרות. תלוי באופי הקשר
מומלצים